Napi sajtószemle

2005. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
A baloldali brit lap a gázai izraeli megszálló erők visszavonulásáról írt szerkesztőségi cikkében leszögezi, hogy nem teljes viszszavonulásról van szó, hiszen az izraeli erők egy része marad, és ameddig palesztin területen lesznek, a palesztin militánsok potenciális célpontnak tekintik őket. Izraelben azt sem döntötték el, hogy mikor adják fel a vámellenőrzési pontokat, és hogy Gázában lehet-e repülőtér. Az elkövetkező másfél évben pedig kikötő se lesz. A nagy kérdés az, hogy mi történik majd Ciszjordániával és Jeruzsálemmel? A rövid válasz: nem sok. Az izraeliek hosszú időn át semmit nem fognak e tekintetben lépni. Márpedig nehezen képzelhető el életképes palesztin állam, ha Izrael Ciszjordániában nagyobb településeket tart fenn, és körbeveszi Kelet-Jeruzsálemet. Az önálló palesztin állam álom, de ennek ellenére a gázai kivonulás fontos lépés – fejeződik be a cikk.


BBC home
A brit közszolgálati adó közel-keleti lapszemléjében az izraeli Maariv című lap cikkét ismerteti, amely azt írja, hogy a telepesek észrevették: harcuk csak az övék, szektariánus és elszigetelt. Ha azt kérdezgetik maguktól, hogy hol hibáztak, legjobb, ha a tükörbe néznek, mert a hibákat ők követték el. Arrogánsak, arcátlanok voltak, és azt hitték, csak ők számítanak, mások pedig senkik. Azt hitték, hogy Isten földi tolmácsolói, miközben a demokráciát taposták, és nem nyerték meg a telepeiken kívül élők szívét.


International Herald Tribune
A Bush-kormány és támogatói azt állítják, hogy a demokrácia erőltetése a Közel-Keleten nemcsak az amerikai értékeket terjeszti majd ki, de javítani fogja az USA biztonságát. A kérdés azonban az, hogy a demokrácia gyógyír-e a terrorizmusra. A válasz: nem úgy tűnik. Politológusok újabb kutatásai azt mutatják, hogy a merényleteket végrehajtó csoportokat a katonai megszállás és az önrendelkezésért vívott küzdelem motiválja. A terroristákat nem a demokrácia iráni vágy ösztökéli, hanem a külföldi megszállókkal szembeni ellenállásuk.


Le Monde
A vezető francia lap címoldalán számol be Schwarzenegger, Kalifornia republikánus kormányzójának politikailag pikáns szerepléséről: pénzt akar gyűjteni a Rolling Stones koncertjén, ahol a banda szokásától eltérően politikai dalokat is énekel, belegázolva az iraki háború megindítását már évekkel a háború előtt javasló, feltétlen Izrael-barát neokonzervatívokba a „Sweet Neocon” (Édes neokon) című számukkal is, amelyben még az iraki háborúból profitáló Halliburton céget is megéneklik. A cégnek korábban Dick Cheney alelnök volt a feje. Mick Jagger a CNN televízión mosolyogva jegyezte meg: „lesz egy kis polemikus” éle dalaiknak, láthatóan élvezve a botrány szagát. Schwarzenegger a koncerten magánpáholyába invitálja támogatóit százezer dollár kampányadomány fejében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.