Utolsó tüntetés a lakásmaffia ellen

Vasárnapi zárórendezvényével befejezi harmincöt napos, Parlament előtti tüntetéssorozatát a lakásmaffia áldozatainak érdekében fellépő Sors-Társak Egyesülete. A civil szervezet a politikusok közönye ellenére elszántan bízik abban, hogy a nemzetközi fórumok melléjük állnak a felelősök megbüntetéséért, a sértettek kártalanításáért folytatott harcukban. Az ügyben kezdeményezett népszavazási kérdésekről ma dönt az Országos Választási Bizottság.

2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utoljára szerveztünk országos demonstrációt, a lakásmaffia-jellegű bűncselekmények felelőseinek megbüntetését, az áldozatok kártalanítását vélhetőleg már csak a nemzetközi fórumok közbenjárására érhetjük el – nyilatkozta a budapesti Kossuth Lajos téren felállított sátorban a Magyar Nemzetnek Török-Szabó Erzsébet, a Sors-Társak Egyesülete elnöke, aki elmondta: az Országos Választási Bizottság (OVB) ma dönt arról a kilencpontos népszavazási kezdeményezésükről, amellyel a fenti kérdésekben szeretnének több mint kétszázezer aláírást összegyűjteni. A hitelesítésre váró íveken többek között az áldozatok teljes kártalanítására, a bűncselekményeket elkövetők 1990-ig visszamenőleges hatályú felelősségre vonására, valamennyi elvesztett ügyben kötelező perújrafelvételre vonatkozó kérdések szerepelnek, továbbá a visszaélésekre lehetőséget adó törvényeket módosíttatnák az Országgyűléssel, sőt a pénzintézetek és a földhivatalok jelenlegi működését is megváltoztatnák. – Korábbi tapasztalataink alapján nincs illúziónk, azonban mindenképpen rögzíteni akartuk követeléseinket, amelyeket a nemzetközi bíróságok elé terjesztünk – emelte ki Török-Szabó Erzsébet.
A Sors-Társak Egyesülete tavaly nyáron is demonstrációt szervezett a Parlament elé, de a mostani, harmincöt napos tüntetéssorozattól többet vártak. Segítséget, panaszaik meghallgatását kérve ugyan több mint ezer károsult vagy sértetteket ismerő járókelő kereste fel őket, az országgyűlési képviselők közül azonban egyedül a fideszes Kosztolányi Dénes tett látogatást a Rákóczi-szobor melletti, komfortosított, hálóhelyiségekkel kialakított sátorban. A kormány tagjai és a koalíciós politikusok messze elkerülték a lakásmaffia ellen tiltakozókat. A Kossuth Lajos tér gyepére egyébként más tüntetőcsoportok is kivonultak: a Baumag-károsultak és a ki tudja melyik kisgazdapárt vezetőivel elégedetlen párttagok is itt keresik az igazukat. A Sors-Társak sátra előtt négy-öt idős asszony és férfi üldögélt, s kérdésemre, hogy mit remélnek a demonstrációtól, csak legyintettek. Elmondták: a kilencvenes években megtévesztették őket, szervezett csoportok elvették lakásaikat, és azóta is pereskednek. Tehetetlennek érzik magukat az igazságszolgáltatással szemben, s valóban úgy vélik, a bírók nem érdekeltek az ügyek tisztázásában.
Mint azt korábban megírtuk, az egyesület szerint a magyar igazságszolgáltatást befolyásolja a politika, s elérte a korrupció is. Eddig csaknem 160 bíró, számos ügyvéd, közjegyző és bírósági végrehajtó ellen tettek panaszt. Adataik szerint a rendszerváltozás után több ezer lakásmaffiás ingatlancsalás történt, a károsultak száma pedig a tízezret is meghaladhatja. Az egyesületnek a magyar állam ellen a strasbourgi emberi jogi bírósághoz és más nemzetközi fórumokhoz februárban benyújtott kereseteit már regisztrálták. Az áldozatok kárát ezermilliárd forintra becsülik, a keresetben kérik a kártalanítás mértékének megállapítását. Török-Szabó Erzsébet emlékeztetett: korábbi ígéretüknek megfelelően, a kormányt is feljelentik a parlament döntéseinek elszabotálása miatt.
Ismeretes, az Országgyűlés 2004. június 22-én 353 igen szavazattal, azaz 91 százalékos többséggel elfogadta az ingatlanokkal, bérlakásokkal kapcsolatban feltárt visszaélések megakadályozásáról, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorításához szükséges kormányzati intézkedésekről szóló határozatot. A dokumentum határidőket szabva megnevezte a felelős minisztériumokat is. De az idei költségvetés nem tartalmazza ennek költségeit. A tavasszal – már csak a koalíció szavazataival – elfogadott új határozati javaslat a konkrét határidő nélküli feladatok forrásaként pedig a 2006-os költségvetést jelölte meg.
Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) országgyűlési képviselő lapunknak korábban úgy nyilatkozott: még az ősszel el kell készülnie a lakásmaffia áldozatainak újbóli életkezdési támogatásához szükséges kormányjavaslatnak, mert az állami felelősség akár évekre visszamenőleg is fennáll. Devánszkiné azt fontosnak tartja, hogy a földhivatalok nyilvántartásait sikerült rendbe tenni, azonban képviselőtársa, Kosztolányi Dénes a határozat ügyében már elkészítette alkotmánybírósági beadványát. A fideszes politikus szerint a lakásmaffia áldozatainak arcul csapása, hogy a kormány nem adott pénzt az előírt feladatok végrehajtására, s a jövő évi keretre sem vállalt garanciát.
A Sors-Társak Egyesülete a lakásmaffia elleni tüntetéssorozatának zárásaként vasárnapra a Parlament elé hívta Sólyom László köztársasági elnököt és Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.