Megfelelően, a közbeszerzési törvény előírásai szerint döntött a tenderbizottság a négyes metró tájékoztatási pályázatáról, és ennek alapján a Sawyer Miller Group (SMG) Kft. végezheti hat éven át a csaknem 300 milliárd forintos beruházás PR-feladatait, 300 milliós keretösszegből – közölte lapunkkal Gulyás László, a BKV DBR Metró projektigazgatója. A két induló pályázó közül az M and H Kft. nettó 291 millió, míg az SMG Kft. 217 millió forintos ajánlatot tett. Az SMG Kft. tulajdonosa és elnöke, Bruck Gábor 1994-ben és 1998-ban Demszky Gábor kampányfőnöke, később Medgyessy Péter miniszterelnöki tanácsadó testületének a tagja volt, míg Nyáry Krisztián, a társaság korábbi cégvezetője 2002-ben vezette az SZDSZ főpolgármester-jelöltjének kampányát, ma pedig ő a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója. – A fenti személyi összefonódások miatt etikátlannak tartja a mostani eljárást az MDF, ezért felszólítjuk Bruck Gábort, adja vissza a megbízást, a főváros pedig jóval kisebb összegben írjon ki új pályázatot – jelentette ki tegnap Szőke László frakcióvezető.
Bruck Gábor csak annyit mondott, 2000 óta nem áll kapcsolatban a fővárossal. – Az SMG olcsóbb ajánlatot nyújtott be, a döntés vitathatatlan – fűzte hozzá.
*
Ugyanakkor kétségeket ébreszthet, hogy a pályázatot lebonyolító BKV Rt. DBR Metró projektigazgatója, Gulyás László külön kérésünkre sem hozta nyilvánosságra az elbírálók személyét, mondván arra az érintettek nem hatalmazták fel őt. A projektigazgató szerint a BKV két delegáltján kívül három független szakértő vett részt a tenderbizottságban. Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke megerősítette lapunk információját, hogy ő volt az egyik szakértő, azonban szavazati jog nélkül. Közölte: nem tudja pontosan, hogy kik voltak a bírálóbizottság tagjai, de az érintettek beleegyezése is szükséges volna nevük megjelenése előtt. Felvetésünkre, hogy politikus részt vett-e a testületben, igennel felelt, de szintén nem tudta megmondani, ki volt az.
– Az eljárás átláthatósága érdekében nyilvánosságra kell hozni a tenderbizottság tagjainak a nevét – fogalmazott lapunknak Bőhm András, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője. Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fővárosi frakcióvezetője nem kívánta kommentálni a döntést, mindössze annyit mondott: biztos abban, hogy a bírálók megfelelő módon és megfelelő információk birtokában hozták meg döntésüket.
Deák András, a Városháza közbeszerzési bizottságának MKDSZ-es elnöke kijelentette: az eddigi gyakorlattal ellentétben kizárták testületét az értékelőbizottságból. Vélhetően el akarták kerülni, hogy az ellenzék lássa, hogyan mozognak a közpénzek – mondta a politikus. Deák ironikusan megjegyezte: álmukban sem gondolnák, hogy a nyertes cég és a városvezetés között akármilyen összefüggést, szálakat kellene keresni. A Fidesz–MKDSZ-frakció gratulál a Sawyernek, amely „váratlanul” és vita nélkül lett a nyertes. Zsinka László, a MIÉP fővárosi frakcióvezetője úgy véli: törvényesített lopás zajlik a Városházán. Ha mi a városvezetés része lennénk, 15–20 milliárd forintot megspórolnánk, az ilyen baráti cégeknek juttatott PR- és kommunikációs pénzek kifizetése megszűnne – hangsúlyozta Zsinka, aki szerint általában is feleslegesek az ilyen megbízások.
Atkári János főpolgármester-helyettes közölte, nem lát kivetnivalót a döntésben.
Magyar Péter saját pártja átláthatóságáról is hazudott