Részjelentésekről vitáztak a bizottságok

Kormánypárti képviselők is elismerték, hogy szabálytalanul adta át Gyurcsány Ferenc egyetlen részvényesként az Altus Rt. irányítási jogát a társaság vezérigazgatójának, így abban az időszakban jogszerűtlenül hozott döntéseket többek között a kormányfő több tíz milliós osztalékának kifizetéséről a miniszterelnök cége – derült ki az Apró–Gyurcsány-érdekkör milliárdjainak titkait vizsgáló bizottság ülésén.

2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem járult hozzá a koalíciós többség, ezért a paritásos bizottság nem fogadta el a Szijjártó Péter (Fidesz) elnök által előterjesztett összefoglaló jelentést, amely Gyurcsány múltbéli és jelenlegi üzleti érdekeltségeit – 33 cég –, valamint gazdasági társaságainak állami megbízásait tartalmazta. Bekérik viszont a közeljövőben az Altus Rt. 2002-es és 2003-as mérlegét, és tájékoztatást kér a bizottság a cégbíróságtól, milyen következménnyel jár, hogy a kormányfő az Altus vezérigazgatójának, Jagiellowicz Györgynének jogszerűtlenül adott felhatalmazást a társaság tulajdonosi jogainak gyakorlására. Mint arról beszámoltunk, a törvénytelenségre a cégbíróság hívta fel a figyelmet. Kérdéses, hogyan vehette fel így 75 millió forint értékű osztalékát a miniszterelnök még 2003-ban. Jagiellowicz Györgyné a bizottság korábbi egyhangú kérése ellenére sem jelent meg eddig a vizsgálóbizottság ülésén, tegnap is csupán levelét tudta Szijjártó Péter ismertetni, amelyben a vezérigazgató kifejtette: a miniszterelnök jövedelme 2003-ban 81,405 millió forint, 2004-ben 100,522 millió forint volt, amelyek jelentős részét az Altus osztaléka tette ki. Csiha Judit, a bizottság szocialista alelnöke szerint nem lehet azt állítani, hogy Gyurcsány Ferenc törvénysértő módon vette volna fel a 75 millió forint osztalékot, hiszen információi szerint a tavalyi osztalékfizetést saját maga számára már aláírta Gyurcsány Ferenc a cégbíróság felszólítására. Faragó Péter (MSZP) úgy vélekedett: kabátlopási ügyet akarnak kreálni az ellenzéki tagok, hiszen Gyurcsány „abszolút jóhiszeműen” vette fel a pénzeket. Elismerte viszont, hogy az Altus pénzügyi mérlegének kikérésével kiderülnek a szabálytalanságok, de szerinte a cég ügyvédei nem jelezték a problémát. Balsai István (Fidesz) arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormánypárti képviselőknek is érdekük, ne tartsák jogellenes helyzetben a kormányfőt. Kérdés, hogy jogszerűen működő cégtől vette-e fel a pénzt Gyurcsány, amely nem állapíthatott volna meg osztalékelőleget. Szabálytalan működést nem lehet utólag jóváhagyni, több esetben ilyen ügyek miatt rendelték el cégek felszámolását – hangsúlyozta Balsai István.
Szijjártó Péter bizottsági elnök lapunk kérdésére az ülés végén kifejtette: a kormányoldal is beismerte az Altus Rt. és a miniszterelnök közötti kapcsolat törvénysértő vonatkozásait. Szerinte az már biztosan tudható: Gyurcsány Ferencnek rendkívül kiterjedt, sűrűn átszőtt kapcsolati hálója van, s ez komoly segítséget jelenthetett a kormányfőnek abban, hogy ma a száz leggazdagabb ember listáján szerepeljen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.