A Katrina-projekt megbukott

A Katrina okozta katasztrófa New Orleansban emberek okozta katasztrófa volt – véli Michael Lissack. Az amerikai pénzügyi szakértő Budapesten, a Közép-európai Egyetem (CEU) által szervezett beszélgetésen arra hívta fel hallgatósága figyelmét, hogy az amerikai hatóságok nem okultak az európai árvizek tanulságaiból. Ehelyett a business schoolokban elsajátított üzleti gondolkodásmód, a feladatok projektként való kezelése került előtérbe, ezáltal rossz döntések, rossz megoldások születtek. A Katrina hurrikánnak több mint 1200 halálos áldozata van. Az úgynevezett projektmenedzsment ez esetben csődöt mondott.

2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

New Orleanst, a dzsessz szülővárosát augusztus 29-én érte el a végzet. Az évente megismétlődő atlanti hurrikánszezon idei első ötös kategóriájú forgószele augusztus 25-én csapott le első ízben az Egyesült Államok déli partvidékére, ekkor csupán gyengébb szélviharként. (A hurrikánok erősségének mérésére szolgáló Saffir-Simpson-skálán az egyes a leggyengébb, az ötös a legerősebb fokozatot jelenti.) Négy nappal később négyes kategóriájúvá erősödve elérte a Louisiana állambeli New Orleanst, amelynek töltésrendszerén rést ütött, a Pontchartrain-tó pedig elárasztotta a várost. A Katrina pusztítása és az árvíz következtében egymillió ember hagyta el lakhelyét, mintegy ötmillióan maradtak áram nélkül, és összesen közel 1300-an haltak meg. A hurrikán Louisiana, Mississippi és Alabama régióiban tombolt, s az Egyesült Államok történetének legpusztítóbb és legköltségesebb természeti katasztrófájává vált.
Azonban ez mind elkerülhető lett volna – fejtette ki véleményét Michael Lissack volt pénzügyi tanácsadó. A Smith Barney vállalat korábbi vezérigazgatója úgy gondolja, az emberek mentalitása, elsősorban a profitorientált, business schoolokban tanított üzleti gondolkodásmód nagyban felelős a történtekért. A természeti katasztrófa csupán újabb projektként lebegett a szemük előtt, üzleti vállalkozásként, melynek legfőbb szempontjai a költséghatékonyság, az optimális megoldások és az azonnali eredmények. Az amerikai hatóságok nagy hibát követtek el azzal, hogy nem a szituációhoz alkalmazkodva cselekedtek, hanem az előre kijelölt feladatok végrehajtására törekedtek. Ami New Orleansban történt, az a rossz döntések és a rosszul elvégzett feladatok következménye.
A problémák augusztus 24-én kezdődtek, amikor kevesen vették komolyan a nagy pusztításra képes forgószél közeledtéről szóló meteorológiai előrejelzéseket. Lissack ezt azzal magyarázza, hogy az amerikai emberek alapvetően immunisak a hurrikánokkal és a velük járó árvizekkel kapcsolatos vészjelzésekre. Hiába az évente ismétlődő hurrikánszezon, a lakosság nem érzi át annak valódi veszélyét. Pedig augusztus 26-án az időjóslók teljes bizonyossággal állították, hogy a Katrinára keresztelt forgószél erőteljesen csap majd le a tengerszint alatt fekvő New Orleansra. Ennek ellenére Ray Nagin polgármester csupán két nappal később, egy nappal a partot érés előtt rendelte el a kötelező evakuálást. Sokan még ezen a napon sem éltek a menekülés lehetőségével. A hírcsatornák (a CNN, a Fox és társaik) úgy érezhették, teljesítették feladatukat, amikor beharangozták a kötelező evakuálást, a menekülési útvonalak ismertetésével azonban már nem törődtek, holott sokan igényt tartottak volna rá.
A tájékoztatásra valószínűleg nagy szüksége lett volna a New Orleansban rekedt hétezer turistának is, ők nem tudták, hova és hogyan meneküljenek. Az amerikai lakosok egy része pedig a szó szoros értelmében képtelen volt lakóhelye elhagyására. Hó eleji fizetésüket rég elköltötték, autójukból már korábban kifogyott a benzin. Bizonyára az is csapásként érte őket, hogy a kimenekítésükről nem gondoskodott senki. A vonatsíneket nem árasztotta el a víz, használatuk azonban senkinek sem jutott az eszébe. Amikor a vonatok igénybevétele mégis lehetőségként merült fel, már túl késő volt, a vasúti társaság munkatársai mind elmenekültek. Ugyanígy cselekedtek a város buszsofőrjei is, akik 1700 épségben maradt járművet hagytak hátra, azok kulcsait azonban – a menekülni szándékozók kárára – magukkal vitték. A hatóságok az otthonukat vesztetteknek a város sportarénájában próbáltak szállást biztosítani, s az hamar meg is telt. Áramra azonban nem számíthattak, mert az árvíz a csarnok alagsorába hatolt, ahol a generátorok voltak.
Létezik egy terv, amelyet szakértők a 2002-es dunai árvíz után dolgoztak ki – hangoztatta Michael Lissack arra vonatkozóan, hogy válsághelyzet esetén az említett tervet kellett volna alkalmaznia a kormányzatnak. De senki sem olvasta el – tette hozzá. Egyedül New Orleans polgármestere – két héttel a katasztrófa után.
Heteket várt George Bush amerikai elnök is, amíg végre elszánta magát arra, hogy helyszíni szemlét tartson a hurrikán sújtotta louisianai városban. Ott újságíróknak kijelentette: „Dolgoztam.” Majd így folytatta: „Nem nyilatkozhatok olyasmiről, amiről önök jobban tájékozódhattak, mint én” – válaszolva arra az újságírói kérdésre, hogy miként vélekedik Michael Brown, az Egyesült Államok szövetségi katasztrófavédelmi hivatala (FEMA) igazgatójának lemondásáról. Brown ugyanis támadások kereszttüzébe került amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a hurrikánra, ő maga pedig a katasztrófavédelem terén nem rendelkezik megfelelő képzettséggel. George Busht továbbá támadások érték amiatt, hogy a mentési-helyreállítási munkálatok során bőrszín szerint különbséget tettek az emberek között. Az elnök a vádakat visszautasította, ugyanakkor teljes felelősséget vállalt a kormányzat hibáiért a humanitárius válság mentési, segélyezési munkálataiban.
Lissack az előadása végén kiemelte, hogy az európai árvizek tanulságaiból nem tanultak az amerikaiak, annak ellenére, hogy a New Orleans-i árvizet előre megjósolták. Állította: az Egyesült Államokban hiányzik az európai emberek mentalitása, a hatóságok segítőkészsége, valamint a tömegtájékoztató médiumok együttműködése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.