Demszky felelősségét firtatják

Eltérő okokból, más indokokkal, de Budapesten minden párt egyértelműen politikai döntésnek tartja, hogy a kormány Pécs városát jelölte Európa 2010-es kulturális fővárosának. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara szerint a határozat árt a nemzetgazdaságnak, és a főváros vereségéért személyesen Demszky Gábor főpolgármestert okolja.

2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi évek legbutább, a nemzetgazdaságnak ártó döntése volt, hogy a kormány nem Budapestet jelölte a 2010-es Európa kulturális fővárosa címre – jelentette ki tegnap Petykó Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Szerinte az expó tíz évvel ezelőtti lemondása, az olimpiai pályázat 2002-es elvetése után harmadszorra mért jelentős csapást a hatalom Budapestre. – A sikertelenségért a jelenlegi városvezetés, de személyesen Demszky Gábor is felelős – hangsúlyozta a kamara elnöke.
Ismert, a szerdán kihirdetett javaslatról Bozóki András kulturális miniszter szerint „független értelmiségiekből álló” zsűri döntött, amely tagjainak többsége azonban a balliberális oldalhoz kötődik.
A főpolgármester a kormánydöntésre reagálva kijelentette: gratulál Pécs városának, és kívánja, hogy a 2010-es rendezvény minél sikeresebb legyen a magyar kultúra javára. Hozzátette: Budapest minden segítséget megad Pécsnek, azonban meggyőződése, hogy a választásban a kulturális-szakmai érvek mellett politikai szempontok is szerepet játszottak. A döntés politikai célja nyilvánvalóan a Budapest–vidék ellentét oldása volt – szögezte le Demszky Gábor.
Sasvári Szilárd fideszes fővárosi képviselő közölte: bár a pályázatban voltak jó elemek, a városvezetés 15 éves tehetetlensége miatt Budapest még a régióban is lemaradt. – Az ellenzék mindvégig támogatta a budapesti elképzeléseket – emlékeztetett Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője. Szőke László MDF-es frakcióvezető ugyancsak a budapesti balliberális koalíciót és a főpolgármestert hibáztatta a kudarcért. Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes méltatlannak nevezte az utólagos ellenzéki kritikát. Bőhm András SZDSZ-es fővárosi frakcióvezető azt állította, hogy a Fidesz együttműködés-képtelensége miatt nincs egység Budapesten. Zsinka László, a MIÉP fővárosi frakcióvezetője – utalva az SZDSZ-nek a köztársaságielnök-választásnál játszott szerepére – úgy fogalmazott: „Tetszettek volna Katit megszavazni!”
A fővárosi önkormányzat költségvetéséből 150 millió forintot költött a pályázatra. Az elkészült anyag színvonalát szakemberek, sőt egyes elemeit ellenzéki politikusok is dicsérték. A jelek szerint azonban teljes kudarccal végződött Demszky kampánya, amelynek során még az SZDSZ is népszerűsítette a pályázatot a párt Erzsébet téri liberális hetén. A főpolgármester hiába kereste föl Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, üres kézzel távozott a Parlamentből is.



Eljátszott esély. A kulturális főváros pályázaton született döntéssel a kormány eljátszotta az esélyt arra, hogy az Európa 10 legelmaradottabb régiója egyikének – a Debrecen-központú Észak-Alföldnek vagy a Miskolc székhelyű Észak-Magyarországnak – esélyt adjon a felzárkózásra, s ezzel újra bebizonyosodott, hogy Gyurcsányék számára a Dunától keletre nincs élet – értékelte tegnap Kósa Lajos, Debrecen polgármestere Pécs kulturális fővárossá jelölését. A fideszes politikus sérelmezte, hogy a minisztérium honlapján olvasható bírálat szerint Debrecen pályázatában a Művészetek Temploma-kulcsprojekt forráshiányos, miközben a cívisváros programjában ilyen projekt egyáltalán nem szerepel. Érthetetlen az is, hogy Pécs esetében a regionalitást pozitívumként értékelték, Debrecen Partiumot és Kárpátalját is bekapcsoló, kétmillió embert felölelő kulturális régiótervezetét viszont említésre méltónak sem ítélték. (D. M.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.