Égetés vagy szelektálás?

A tervezett határidő előtt negyedévvel, azonban csaknem egy évtizedes csúszással készült el a rákospalotai Fővárosi Hulladékhasznosító Mű majdnem húszmilliárd forintos felújítása, ezután a korábbinál kevésbé szennyezi majd a levegőt az égető. A fővárosi illetékesek és a környezetvédelmi tárca szerint óriási eredmény, hogy már Budapest szemetének a hetven százalékát égetik el itt. Ezzel szemben a környezetvédők és az ellenzék képviselői állítják: a lakóházankénti szelektív hulladékgyűjtés jelentheti a valóban európai megoldást.

2005. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helyszíni mérések szerint a rákospalotai hulladékhasznosító, vagyis az 1982-ben épült szemétégető károsanyag-kibocsátása jóval a megengedett határértékek alatt marad. Demszky Gábor főpolgármester hőlégballonba szállva, műszerrel a kezében bizonyította be a kedvező adatokat, miután felavatta a füstgázmosó berendezést, és átadta a felújított égetőművet.
Emlékezetes, a káros anyagok szűrését biztosító füstgázmosó technológia alkalmazását már egy évtizede ígéri a főváros. Budapesten napi 15-18 ezer, évente 4,6 millió köbméternyi szilárd hulladék keletkezik, amelynek 40 százalékát a dunakeszi, illetve a pusztazámori hulladéklerakóban teszik le, míg a fennmaradó 60 százalékot Rákospalotán égetik el. Az itt található négy kazán felújításával és a füstmosó alkalmazásával a kapacitás mára eléri a 70 százalékot. – Európa egyik legkorszerűbb égetőjét adtuk át – jelentette ki Vajda Pál MSZP-s főpolgármester-helyettes.
Derce Tamás, Újpest független polgármestere viszont lapunknak elmondta: a IV. kerületi emberek és az önkormányzat határozott fellépése nélkül még ma is szennyezne a hulladékhasznosító. – Mivel az illetékesek többszöri levelemre, felszólításomra, az itt élő emberek tüntetéseire sem voltak hajlandók megépíteni a füstgázmosót, birtokháborítás miatt bírósághoz fordultunk, s mindannyiszor a javunkra ítéltek – emelte ki Derce Tamás, hozzáfűzve: az ítéletekben is említett hivatalos mérések a kén-dioxid, a szálló és ülepedő por, illetve a rákkeltő dioxinok esetében jelentős határérték-túllépést mutattak ki. Azt, hogy a hosszú évekig tartó szennyezéstől hányan betegedtek meg, vagy hány ember számíthat még egészségkárosító következményekre, nem tudni, mint ahogy azt sem, hogy mindezekért vállalja-e valaki a felelősséget.
Demszky Gábor ugyan rendre az Orbán-kormányt hibáztatja, hogy a múlt ciklusban nem épült meg a berendezés, azonban azt egyszer sem idézi fel, hogy a már akkor is égetően sürgős beruházást árukapcsolással, több más fejlesztéssel együtt nyújtották be az akkori kormány elé – állami garanciát kérve.
A környezetvédelmi tárcánál évekig felhasználatlanul állt az a 4,5 milliárd forint, amelyből most 2,8 milliárdot vissza nem térítendő, 1,7 milliárdot kamatmentes kölcsönként nyújtott a minisztérium. A fennmaradó összeget a fővárosi önkormányzat és az égetőt üzemeltető Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. közösen finanszírozta saját forrásból, illetve hitelből.
Bánhidi János, a rákospalotai szemétégető munkáját irányító főmérnök lapunknak elmondta: a mostani beruházás Közép-Európa egyik legnagyobb környezetvédelmi programja volt. A hulladékhasznosító egyébként az égetéssel hőt és áramot termel.
Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának tagja ugyanakkor azt állítja: az égető kapacitásnövelése ellentétes az Európai Unióban elsődlegesnek tekintett elvekkel. Utóbbiak szerint csökkenteni kell a hulladékok mennyiségét, a szemét tömörítésére, összenyomására megfelelő technológiákat kell alkalmazni, és csak a nem újrahasznosítható anyagokat szabad elégetni – fűzte hozzá Illés Zoltán, aki felszólította a főváros vezetését, hogy másfél éven belül dolgozza ki a valódi szelektív hulladékgyűjtés programját. A politikus álláspontja megegyezik a környezetvédő szervezetek által szorgalmazottakkal, vagyis azzal, hogy az erőltetett hulladékgyűjtő szigetek és udvarok kialakítása helyett ott gyűjtsék szelektíven a szemetet, ahol keletkezik: a lakóházakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.