Legyen hegyi faluközpont a zugligeti Fácánosból

Stefka István
2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebbfajta néma tüntetéssé vált múlt hét végén a csaknem ötszáz ember gyülekezése a zugligeti Fácánkertben, a XII. kerület Béla Király út 59–61. szám alatt. A Zugligeti Egyesület hirdette meg a jelenleg 8,5 hektáros erdős terület bejárását, mert a Kincstári Vagyoni Igazgatóság csak kétévente ad engedélyt, hogy a magas kőfallal, drótkerítéssel körbezárt köztulajdont két órára birtokba vehessék a látogatók. A Moszkva térről induló 28-as busz egy órán keresztül zsúfolásig telve szállította az utasokat a végállomásig, a zugligeti iskola környékén aznap délelőtt nem lehetett parkolóhelyet találni.
De miért volt ez a nagy érdeklődés, miért jöttek más kerületekből, még Óbudáról, sőt Pestről is bakancsos turisták a Fácánosba? A megjegyzésekből a választ is megkaphattuk: „Elegünk volt a lenyúlásból, a tisztázatlan privatizációból, a piszkos üzletekből!” A rendszerváltás hajnalán, 1989-ben, a XII. kerületi tanács elnöke, Ákos Zsuzsa (előzőleg kerületi párttitkár) az átalakulási törvény nevében gyorsan el akarta adatni ezt a csodálatos fekvésű természetvédelmi területet. Az építészeti és természeti védelem alatt álló területre négy, 10–16 méter magas szállodát, két éttermet, kaszinót, diplomata- és személyzeti lakótelepet, kilátópresszót, kempinget, uszodát, teniszpályákat, valamint gépkocsi- és autóbusz-parkolókat terveztek a kiváltságosoknak. Akkor több mint 300 ember – a Zugligeti Egyesület szervezésében – bevonult a kerületi tanácsházára, a közgyűlésre, és megakadályozták jelenlétükkel a „fejlesztést” tárgyaló tanácsülés döntésének megszavazását. Azóta többször próbálkoztak megkaparintani a főváros egyik utolsó, érintetlen, egybefüggő erdős területét.
A vendéglő elnevezését a környéken költő fácánokról és a nevezetes fácánvadászatokról kapta. A legenda szerint Mátyás király is vadászott ezekben az erdőkben. A XIX. században, a XX. század elején még öt fogadó volt a környéken – például a Disznófő vendéglő – és mind megéltek. Ma a környéken egyetlen vendéglő sincs, mind tönkrement. Úgy látszik, régen még tudták, hogy a helybéliek nélkül kocsmát, fogadót nem lehet fenntartani. Annyira jól ment és közkedvelt lett a majorság, hogy 1856-ban Riegler Ignác budai szappanfőző mester, a birtok gazdája megbízta Hild József neves építészt egy üdülőszálló felépítésére. Az U alakú, klasszicista stílusú, dór oszlopos, földszintes vendéglő tornácos teraszán nagy mulatozást csaptak a vendégek, és az emeletén harminc szoba várta a pihenni vágyókat. Ezt az épületet műemlékké nyilvánították és a mai napig emlékeztet a majd másfél évszázaddal ezelőtti egyedülálló hegyvidéki épület pompájára. Az üdülőterületen még egy jelentős épületet emeltek a XX. század elején, az úgynevezett Horthy-villát. A környékről származó Engelhardt család leszármazottjának elmondása alapján az 1930-as években Horthy Miklós kormányzó fia, a tragikus sorsú Horthy István katonatársaival, barátaival gyakran látogatott el ide. Ezért nevezték el ezt az épületet Horthy-villának. Egyébként az Engelhardt és más hegyi családok szolgálták ki élelemmel, fuvarral, munkával a mulató, síelő vagy pihenő vendégeket.
A Rákosi- és a Kádár-korszakban a hatalmas területet magas kőfallal és szöges dróttal vették körül. Úgynevezett oktató- bázist alakítottak itt ki, afféle kémközpontot, a III/III-as ügyosztály bizonyos részlegei, a hírszerzők voltak ezen a területen, de egyesek elmondása szerint 1956 után pufajkások is állomásoztak itt. Anynyira őrizték a területet, hogy ha valaki a Zugligeti, a Csermely vagy Béla király úton megállt a fal mellett nézelődni, azt azonnal egy fegyveres katona utasította a továbbhaladásra. Az itt dolgozó emberek a kilencvenes évek elején merték csak elmondani, hogy a Fácánosban pihente ki „fáradalmait” a magát kommunistának valló nemzetközi terrorista, Carlos, aki jelenleg Franciaországban tölti életfogytiglani börtönbüntetését. A Fácános a Zugligeti Egyesületnek köszönhetően ma erdőterületnek számít, beépítése csak minimális lehet. Hogy a Fácánkert ne essen áldozatul a rablóprivatizációnak, még egy fontos lépést tett a XII. kerületi önkormányzat: védett kertté minősítette.
Megdöbbentő kép fogadta a látogatókat. A Horthy-villa belső termeiben mállott a vakolat, lógtak a tapéták, több helyen a tető beázott, a padlózatok a víztől púpossá dagadtak, az ablakok betörve, az ajtók kidőlve. A Hild kastélyszálló sem kerülte el sorsát. Oldalfalait a szétrozsdásodott csatornából az esővíz folyamatosan áztatja. A bejáráson részt vett a Riegler família egyik leszármazottja, akinek dédapja, Gyengő László vette el feleségül Riegler Ignác lányát, Józefát. Gyengő László annyiból érdekes a Fácánkert történetében, hogy szintén építő ember volt, mint apósa, Riegler Ignác, hiszen Gyengő László együtt tervezte a Nyugati pályaudvart Gustave Eiffellel. Az ükunoka döbbenetesnek tartotta, hogy ősei volt tulajdonát ilyen lepusztult állapotban kell látnia 2005-ben.
Sűrű indával benőtt, széles faragott kőlépcsőn araszoltunk a zugligeti villamos-végállomás felé, majd egy kis kanyarral a gazzal benőtt sétaúton jutottunk vissza a bejárathoz. Szerencse, hogy ha omladozóan is, de megmaradtak a régi épületek, valamint a különleges növények és az apró állatok.
– Ezt a háborítatlan természeti védettséget kellene megőrizni – mondta Salamin András, a Zugligeti Egyesület elnöke. Vissza kellene állítani az eredeti állapotot, le kellene bontani a falat, a kerítést, mert 1945-ig a zugligetiek és a kirándulók háborítatlanul átjárhattak a tulajdonosok hozzájárulásával a csodálatos erdőn, a dombokon és völgyeken. Salamin András szerint ismét kiránduló, illetve hegyi faluközpontot kellene létrehozni a Fácánosból. Renoválás után megnyílhatna a régi Fácán fogadó, a védett park bejáratánál élelmiszerboltok, zöldséges, cukrászda várhatná a látogatót. Ezek az új évezred tervei, álmai, de ehhez egy olyan tisztességes privatizáció kell – szögezte le a Zugligeti Egyesület elnöke –, amely a Fácános régi szépségét megőrzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.