FlySN.com
A vezető amerikai üzleti magazin Magyarország ismét az EU fényszórójában a túlzott költségvetési hiány miatt címmel foglalkozik azzal, hogy a magyar kormány arra kényszerült, az autópálya-építési költségeket is foglalja be a költségvetési tételei közé, amelynek következtében államháztartási hiánya jelentősen megnőtt.
Lécho.net
Magyarország ismét Európa célkeresztjében címmel ír arról a belga gazdasági lap, hogy a magyar kormány kozmetikázási kísérleteit követően az idei költségvetési hiány a GDP 6,1 százaléka lesz, ami jóval meghaladja a 3 százalékos küszöbértéket. Ezért az unió szankciókkal sújthatja Magyarországot, például a gazdasága korszerűsítésére adandó strukturális alapok megkurtításával – olvasható a lapban.
Tagblatt
A svájci napilap a tegnapi vezető lapokhoz hasonlóan úgy értesült, hogy az uniós pénzügyminiszterek azt fontolgatják: a Magyarországnak fizetendő kohéziós pénzeket megnyirbálják az államháztartási hiány miatt. A lap hangsúlyozza, hogy ez lesz az első eset, amikor az unió ilyen lépésre szánja el magát.
L'economiste
A vezetői marokkói gazdasági napilap is ír arról a „morózus” hangulatról, amelyben az uniós pénzügyi vezetők Luxembourgban tárgyaltak a magyar költségvetési hiányról is.
Ft.com
Brüsszelben széles körben feltételezik, hogy Tony Blair brit miniszterelnöknek nem sikerül megegyezést nyélbe ütnie az uniós költségvetést illetően a brit elnökség fennmaradó mintegy tíz hetében. Ez különösen a volt kommunista tagországoknak, vagyis a britek „természetes szövetségeseinek” lesz kínos, mivel nekik van leginkább szükségük a pénzre, hogy újjáépítsék gazdaságukat – olvasható a brit pénzügyi lapban.
*****
Gerhard Schröder távozó német kancellár megnehezíti Angela Merkel életét. Három héttel azelőtt, hogy a kancellári székből távozna, elutazik az október 27-i londoni csúcsra. Elődje, Kohl kancellár sokkal inkább úriember módjára viselkedett, amikor 1998-ban már nem ment el az uniós csúcsra, amelyet a hivatalból való távozása előtt egy hónappal tartottak.
Christian Science Monitor
Évtizedeken át az Egyesült Államok volt a világ újítóinak Mekkája, de ma a helyzet fordulópontra ért. Idén 325 000 kínai végzett műszaki egyetemen, szemben az Egyesült Államokban képzett hatvanezerrel, ami kevesebb a tíz évvel ezelőtti számnál. Az amerikai lap szerint fennáll a veszélye annak, hogy olyan feltörekvő országok, mint Kína és India veszélyeztetik az Egyesült Államok elsőbbségét a kutatások és fejlesztések terén.

A hely, ahová a napfény nem csak ablakon át érkezik