Nyertessé nyilvánította a bécsi székhelyű Health Care Company (HCC) AG nevű, az osztrák Strabag cégcsoporthoz tartozó társaságot tegnap a Fővárosi Közgyűlés a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ Kht. szakmai programjának megvalósításához és az ehhez szükséges források megteremtéséhez kiírt pályázaton. Az eredményesnek nyilvánított eljárás ellen a Fidesz tiltakozik, mert az szerintük ellentétes a tavaly december 5-i népszavazáson a fővárosiak által is kinyilvánított véleménnyel, azaz a kórház-privatizáció többség általi elvetésével.
A tegnapi ülésre egyébként új előterjesztés készült, ugyanis a befektető eredeti javaslatát a fővárosi egészségügyi bizottság – pártállástól függetlenül – elvetette. Hardi Róbert, a bizottság SZDSZ-es elnöke lapunkat kedden még úgy tájékoztatta, hogy várhatóan elhalasztják a döntést. A HVG értesülései szerint a HCC százötvenmillió forint tőkeemelést és további 650 millió forint tagi kölcsönt adna a kórház működtetésére, fejlesztésére.
– A fővárosi képviselők csak tegnap ismerhették meg az új javaslatot, amely azonban most sem zárja ki, hogy a befektető további tőkeemelésekkel kiszorítsa a fővárost, és teljes legyen a privatizáció – mondta a döntést követően Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője, bejelentve: az eljárás miatt a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordul. A frakcióvezető szerint elfogadhatatlan, hogy a tavasszal kht. -vá alakított kórház felügyelő bizottságát az ülés napján hívta össze az MSZP–SZDSZ-es városvezetés. – Milyen pályázat az, ahol a befektető az ajánlatán, az ajánlattevő pedig a feltételeken módosít az utolsó napon? – tette föl a kérdést Kupper András, aki szerint előfordulhat, hogy a kht. így is veszteséges lesz, és a hiányt esetleg közpénzekből kell majd pótolni. A Fidesz szerint ez még a büntetőjogi felelősséget is felveti, ezért ha az elfogadott előterjesztésnek megfelelően novemberben a szerződést is jóváhagyják, az ellenzéki képviselőcsoport ügyészséghez, az Állami Számvevőszékhez és a Közbeszerzések Tanácsához is fordul.
Szolnoki Andrea (SZDSZ) főpolgármester-helyettes lapunknak cáfolta az ellenzék állításait. Mint mondta, szó sem lehet teljes privatizációról, a főváros tulajdonrésze mindig 51 százalékos marad. – Semmiféle veszteséggel nem számolunk, célunk, hogy a Schöpf-Merei jól működő egészségügyi intézmény legyen, s egy fillér közpénzt ne költsünk rá – szögezte le a főpolgármester-helyettes, aki szerint minden szabályszerű volt, a kht. felügyelő bizottságát pedig törvény szerint nem is kell összehívni.
Ismert, a Budai Gyermekkórháznál is volt ilyen pályázat, csak befektető nem jelentkezett rá. A fővárosban idén három intézményt is közhasznú társasággá alakítottak, ám jobb színvonalú működtetésükhez továbbra sincs elegendő pénz.
A fővárosi képviselők támogatták, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulójára jövőre új emlékművet állítsanak föl a XVII. kerületben, a Rákoskeresztúri Kegyeleti Emlékparkban. A kerületi önkormányzat nyári pályázatán Kiss György szobrászművész tervét sorolták első helyre, azonban azt a művészeti bíráló bizottság nem találta méltónak. Így végül a tegnap elfogadott határozat szerint a második helyezett Lugossy Mária szobrászművész alkotását helyezik el az emlékparkban.
Döntés született még a Pilisi Parkerdő Rt. 86 millió forintos támogatásáról is, amelyből a társaság vállalja, hogy úgynevezett közjóléti fejlesztéseket végez többek között a Normafánál, a János-hegyen, Zugligetben, a Hűvösvölgyben és a Hármashatár-hegyen.
Magyar Péter-hazugságok: Hann Endre és a Medián legnevetségesebb trükközései