A CIA behálózta egész Európát?

A Kanári-szigetek is felmerült mint titkos amerikai rabszállítások átmenő állomása – közölte szerdán a Spanyolországhoz tartozó szigetcsoport kormánya. Az ügy a magyarországi fejlemények mellett komoly hullámokat keltett többek között Svédországban, Norvégiában, Romániában és Lengyelországban is.

MN-összeállítás
2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májusban magyarázatot kértünk a madridi kormánytól a lapokban megjelent értesülésekre, amelyek szerint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) repülőgépei öt alkalommal leszálltak Tenerifében 2004 márciusa és ez év májusa között. Soha nem kaptunk választ vagy csak olyan határozatlan közlést, hogy a kormánynak nincs bizonyítéka – mondta tegnap Miguel Becerra, a Kanári-szigetek kormányzójának szóvivője. A spanyol belügyminiszter kedden jelentette be, kivizsgálják, hogy Spanyolország területén át is szállítottak-e amerikaiak terroristákat titkos európai börtönökbe. A sajtó Mallorcát nevezte meg mint azt a helyet, amelyen keresztül a szállítások folytak.
Ezzel párhuzamosan stockholmi politikusok is méltatlankodásukat fejezték ki amiatt, hogy állítólag az amerikai CIA által bérelt gépek szálltak le svéd repülőtereken. A TT svéd sajtóügynökség szerint legalább két, a múltban a CIA által használt repülőgép érkezett a skandináv országba 2005-ben és 2002-ben. Az egyik gép többször járt a kubai Guantánamón lévő amerikai légitámaszponton. Norvégia arra vár választ Washingtontól, hogy az állítólag Oslóban is leszállt gépet foglyok szállítására használták-e.
Az ügy komoly hullámokat keltett Romániában is, főként mivel Bukarestben kezdetben megkésve és rendkívül körülményesen cáfolták az Egyesült Államokból származó sajtóértesüléseket. Miután a Human Rights Watch emberi jogi szervezet a fekete-tengeri Constantához közeli Mihail Kogalniceanut említette az állítólagos CIA-börtön lokációjaként, Corneliu Balan, a nemrég még az amerikai légierő által használt repülőtér igazgatója is leszögezte: ott bizony nem kínoztak egyetlen terroristát sem. Ioan Talpes, a román külföldi hírszerző szolgálat egykori parancsnoka már tovább ment, és egyenesen a CIA-t gyanúsította meg az általa álhírnek nevezett értesülések terjesztésével. Szerinte Románia hírbe hozásának kettős hatása lehet: egyrészt nő a terrortámadások veszélye az országban, másrészt romlik Bukarest megítélése az EU-ban. Toró T. Tibor, a bukaresti képviselőház nemzetbiztonsági bizottságának a tagja úgy véli: amilyen kevés információval bír a politikai elit nagy része, ugyanúgy létezhetnek is ilyen börtönök. „Természetesen nem rendelkezem olyan adatokkal, amelyek megerősítenék ezeknek a bázisoknak a létét. Viszont személyes tapasztalatom az, hogy sem a román hírszerző szolgálat (SRI), sem a külföldi hírszerzés (SIE) nem szolgáltat ki információkat az illetékes parlamenti bizottságoknak” – nyilatkozta lapunknak a romániai magyar politikus.
A találgatások középpontjában áll Varsó is, hiszen a Washington Post és a Financial Times által nyilvánosságra hozott hírek szerint a CIA Afganisztánból mozlim foglyokat szállíthatott egy észak-lengyelországi repülőtérre. Az ügy a lengyel médiában november elején kapott komolyabb hangsúlyt, amikor Tom Malinowski, a Human Rights Watch munkatársa kijelentette: szinte bizonyos, hogy Lengyelországban léteznek efféle titkos börtönök. A szervezet által közzétett adatok szerint a CIA Boeing 737-esei egyenesen Afganisztánból érkeztek a repülőtérre, ahonnan nem messze a titkosszolgálatok objektumai is megtalálhatók. Alvaro-Gil-Robles, az Európa Tanács emberi jogi biztosa a történtek kivizsgálását kérte. A híradásokból mindazonáltal kiderült, hogy a Lengyelországban megfordult egyik repülőgép leszállt Norvégiában, Svédországban és Spanyolországban is.
Somogyi Ferenc külügyminiszter tegnap kijelentette: azon információk szerint, amelyek jelenleg rendelkezésére állnak, nem érkezett megkeresés Budapest felé CIA-fogolytáborok ügyében, ilyen börtönök Magyarországon nincsenek.



Létezhetnek a táborok. A CIA-táborok kapcsán Gorka Sebestyén nemzetbiztonsági szakértő véleményét idézi a BBC román adása. A Fejlődő Demokrácia és Nemzetközi Biztonsági Intézet ügyvezető igazgatója nem tartja kizártnak az ilyen központok létét Kelet- és Közép-Európában. Miután Prága beismerte, hogy kapott amerikai felkérést fogolytáborok létesítésére, elképzelhető a CIA-börtönök létezése a térségben, leginkább Lengyelországban vagy Romániában – hangsúlyozta az elemző. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.