A megsértett folyók viharos történetei

Kákonyi Péter
2005. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyóknak és folyamoknak szánja idei két legújabb számát is a Győrben megjelenő kulturális folyóirat, a Műhely. Az 5. szám hazai folyóinkat köszönti klasszikus és kortárs versekkel, esszékkel. A „hazai” szót tágan kell értelmeznünk, hiszen rögtön a lapszám beköszöntő írása egy Enea Silvio Piccolomini (a későbbi II. Pius pápa) tollából származó vers, A Dunához. „Hyster, a méltatlan költő bárkája hadd ússzon, / és add meg kegyesen, kellemes útja legyen. / Nem látod, roppant viharok prédája a bárka, / s megkezdett útját tán sose járja be majd. / Mert irigy, őrjítő szelek, és rossz, végzetes átkok/ óhajtják napomat megrövidíteni így…” – írja a költő-főpap, jelezve és megérezve szinte, hogy a Hyster, a mi későbbi Dunánk sorsa viharos lesz az elkövetkező évszázadokban is. Nagy Gáspár, Zalán Tibor, Kemsei István, Hárs Ernő és Lábass Endre mellett német és szláv szerzők is megszólítják a folyamot. A megsértett folyó című versében Takács Zsuzsa írja: „A téli Dunában, fönnakadva / a jeges partszegély rönkjei között / félkarú öngyilkos lebeg…”
A lap 6. száma világirodalmi kitekintés, melynek témája ugyanúgy a folyó, a folyam, mint az előző lapszámnak. Ezúttal hosszabb útra kelhetünk. Olvashatjuk a hindu Sankara himnuszát a „szent Gangeszhez”, Torquato Tasso versét a Póhoz, Luis de Góngora szonettjét „Segovia folyójához, a Manzanareshez”, Gustave Flaubert úti élménybeszámolóját a Nílus partjáról és Jorge Luis Borges verses tűnődését Hérakleitosz imaginárius folyójáról: „Folyik álomban, pincében és sivatagban. / Elragad: én vagyok ez a folyó. / Omlékony anyagból vagyok, titokzatos időből. / Talán bennem a forrás. / Talán a végzetes és délibábszerű / napok az én árnyékomból fakadnak…” A Nobel-díjas francia René Char a Sorgue folyót köszönti, míg a japán Tokutomi Roka Sónani feljegyzések című munkájában varázslatos tájra, a szent hegy, a Fudzsijama környékére kalauzolja az olvasót, ahol csónakos felvonulás köszönti a közeledő tavaszt. Az amerikai McMillin a XIX. századi prózaíró előd, Thoreau „transzcendentális folyóélményét” elemzi, megvilágítva azt a két, egymástól alapvetően eltérő szemléletmódot, ahogy a tradicionális kultúrájukat élő indiánok és a tájaikra lépő, erőszakos európai civilizátorok viszonyulnak hegyekhez, forrásokhoz, pusztaságokhoz és folyamokhoz – utóbbiak „tele ötlettel, ám csak szendergő értelemmel”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.