A Mol vitte a prímet

Húszpontos csökkenéssel nyitott, majd 260 pontos emelkedést produkált a BUX tegnap a kereskedés első felében. A magyar indikátor igen érdekes kereskedés során 25,37 ponttal gyengült. Aránylag nagy forgalom mellett iránytalan mozgást végzett az index, ezt főként az OTP hullámzása okozta. A nap nyertese a 3,8 százalékkal dráguló Mol lett, az olajipari cég részvényeit a Merrill Lynch is felértékelte. A bankközi devizapiacon a forint a korábbi napon elért 250,10-es szint közelében tartózkodott az euróval szemben.

Munkatársunktól
2005. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra sem tudott határozott irány kialakulni a pesti börzén, a magyar indikátor igen változatos mozgásokat követve tegnap végül 25,37 ponttal gyengülve zárt. Elemzők jelezték, hogy a hírszegény napon a 26 milliárd forintos forgalom igen jónak volt nevezhető. A BUX nyitáskor még javában veszteséget mutatott, majd az első fél óra alatt fordult a trend, és rövid időn belül már javában 260 pont körüli pluszban volt. A délelőtt emelkedéssel és visszazuhanással telt el, a nap végére az index előző szintje köré csúszott vissza, és iránytalanul lebegett. A kereskedés végét jelző gongszó elhangzásakor végül 20 367,62 ponton zárt. Szakértők szerint a következő napokban sem nagyon lehet komolyabb elmozdulásokra számítani. Az elemzők a piactól stagnálást, enyhe korrekciót és hosszabb távon eróziót várnak. A szakemberek szerint a tőke kivonulása változatlan, csak a mennyiségben van némi különbség, azaz jelenleg lassan távozik a tőzsdéről a tőke. Több szakértő azt jelezte, hogy a BUX növekedésére nem lehet számítani; a politikai kockázatokat megnézve is hasonló véleményre jutottak az elemzők. Jelenleg a megkérdezettek többsége a karácsony előtti növekedésre spekulál. Mint ismeretes, a Mikulás-hossz (Mikulásnak köszönhető emelkedési hullám) november tájékán szokott bekövetkezni. Várhatóan a következő hetekben a tengerentúlon történhet olyan érdemi változás, amely némileg kibillenti a piacokat.
Tegnap a pesti kereskedés során a Mol árában történt a legnagyobb, legjelentősebb változás, az olajipari papírok iránti nagy érdeklődés magasra rántotta annak árfolyamát is. A gyorsjelentése miatt „gyalázott” papír tegnap korrigált, és egyből 3,78 százalékkal drágult. Hatást gyakorolt még a Molra az is, hogy a Merrill Lynch 24 ezer forintos célárat határozott meg az olajipari papírok esetében. A többi vezető részvény ára viszont gyengült, az OTP 75 forinttal, a Magyar Telekom 16 forinttal, a Richter 1200 forinttal lett olcsóbb. Néhány kis forgalmú részvény ára is a veszteséget erősítette, ilyen volt az FHB, a Globus és a BorsodChem. Javulással zárt viszont a Synergon, az Egis és az osztalékspekuláció miatt dráguló Zwack.
A BorsodChem Rt. bejelentette, hogy üzletrész-vásárlási szerződést írt alá az AliaChemmel (Prága) a BorsodChem-MCHZ (Ostrava) 2,4997 százalékos tulajdonrészének megvásárlására. A közlemény szerint így a BorsodChem Rt. a BorsodChem-MCHZ 100 százalékos, egyedüli tulajdonosa lett. A tranzakcióra a 2000. április 27-én a felek által aláírt megállapodásban foglalt opció lehívása útján került sor. A bankközi devizapiacon a forint árfolyama az euróval szemben alig-alig változott, egy euróért 250,10 forintot kellett adni a BÉT zárásakor. Napközben a magyar fizetőeszköz beerősödött a 249,50-es szintig is, de végül szinte stagnálva zárt. A dollár jegyzése is alig változott, a 214,00–214,10 forintos délutáni árfolyam néhány filléres erősödés a hétfői 213,80–213,90 forinthoz képest.
Az európai piacokon az FTSE kurzusa 0,56 százalékkal gyengült, míg a frankfurti DAX 0,36 százalékkal javult. A Concorde elemzője, Jónap Richárd a Bayer-részvények árfolyamára hívta fel a figyelmet tegnap, a szakértő a német gyógyszergyártótól kedvező árfolyammozgást vár a következő hetekre.
A tengerentúlon Bern Bernanke jövőbeli Federal Reserve-elnök szenátusi meghallgatása folyt, aki egyértelművé tette, hogy az Alan Greenspan által fémjelzett monetáris politika folytatása mellett teszi le voksát. Bernanke az inflációs célkövetés híve, és a Fed várhatóan konkrétan értelmezhető célkitűzéssel is rendelkezik majd az árnövekedésre. Eddig a cél az árstabilitás és a potenciális növekedés lehetőségeinek együttes megteremtése volt direkt nominális inflációs cél nélkül – írta a portfolio.hu.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.