Gusztos Péter lapunknak elismerte, nem hallott arról, melyek az egyházak ellenérvei pártja egy éve hangoztatott állításával szemben, miszerint az egyházi iskolák magasabb kiegészítő normatívát kapnak az államtól, mint amennyivel az önkormányzatok egészítik ki az alapnormatívát saját intézményeikben.
Az egyházak ezt sokszor cáfolták, mondván: azért tűnhet nagyobbnak az átlag normatív támogatásuk, mert a felekezeti oktatásban nagyobb arányú a – magasabb normatív támogatást igénylő – középfokú oktatás, mint az önkormányzatiaknál, ahol a – kisebb költségű – óvodák, általános iskolák súlya a nagyobb.
Az SZDSZ ügyvivője megszüntetendő kiváltságoknak nevezte, hogy az egyházak mentesülnek a gépjárműadótól, nem adóznak a hívek perselypénze után sem, továbbá hogy egyházi személyek nem fizetnek társadalombiztosítást, nyugdíjjárulékot.
Gusztos Péter sürgette, hogy az állam ne támogasson semmiféle hitéleti tevékenységet. Szerinte a felszabaduló pénzekből kellene megerősíteni a gyermekvédelmi szakellátást, fogyatékosok napközi ellátását, utcai szociális munkát.
– Ne a szociális téren jeleskedő egyházak megsarcolásával próbálja meg a kormánykoalíció jóvátenni azt, hogy a szociális ágazat költségvetéséből 5,7 százalékot von el jövőre – reagált az SZDSZ fölvetéseire Harrach Péter fideszes képviselő, az MKDSZ elnöke. Hangsúlyozta, hitéleti finanszírozás a költségvetésben nincs, csak ami az elkobzott egyházi ingatlanok kárpótlásával függ össze. Az MKDSZ elnöke rámutatott, a vatikáni megállapodás éppenséggel a szektorsemlegességet biztosítja a közszolgálatban.
A nemzetközi szerződésnek megfelelően a magyar kormányzat kiegészítő normatívával kompenzálja azt, hogy az egyház a bevételekkel rendelkező önkormányzatokkal ellentétben nem képes kipótolni az alapnormatívát.
Harrach Péter valótlannak nevezte, hogy az egyház ne fizetne az egyházi személy alapbére után járulékokat. – Ne kívánják újra megadóztatni a liberálisok azt a perselypénzt, ami a polgárok adózott jövedelméből származik – mondta a volt szociális miniszter. Az ellenzéki politikus arra is kitért: az egyház valóban nem fizet cégautó utáni adót, mint ahogy a civil szervezetek sem.
Továbbiak az 5. oldalon

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye