A szocializmus kése

Hanthy Kinga
2005. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig eszembe jut egy jelenet, amikor Arató Gergely nyilatkozik a magyar oktatás jövőjéről. Zuschlag János áll a Terror Háza előtt, és azon viccelődik, mennyire fázhattak a zsidók a Duna-parton. Nem egyedül viccelődik, ott kacarászik mellette két ifjúszocialista is, a következő politikusgeneráció két reménysége. Egyikük Arató, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. Hozzá, az egyik kacarászóhoz fordul oda Zuschlag, és azt kérdezi: Milyen autóval jöttél?
Mindez együtt mit árul el az ifjúszocialista lelkivilágról? Azt bizony, hogy nincs elkötelezettség, nincs gátlás, csak az erős vágy: pozíció, fekete állami autó, elszámolási kötelezettség nélküli költségtámogatás, aranyozott névjegy és fontos nevekkel teli telefonkönyv. A többi jön magától: az igazgatótanácsi tagság a döntési helyzet hozadéka, egyszóval a biztos polgári élet vadászattal, golffal, tenisszel, urambátyámmal. Ezért nem kell mást tenni, csak gondolkodás nélkül teljesíteni a gazda parancsát. Arató Gergely, az ifjú politikai államtitkár ma még azon fáradozik, hogy megkapaszkodjon az állami autó ülésében. Ezért elmagyarázza, hogy két év múlva a tankönyvekben már csak minden ötödik mondat lehet tizenöt szónál hosszabb. Valószínűleg tudja, hogy ez ostobaság, semmi értelme, miként annak sem, hogy megszabták a kisiskolások táskájának a súlyát. Az ilyen döntéseket nem szokta senki ellenőrizni, de azt a látszatot lehet velük kelteni, hogy az oktatási kormányzat ahol tud, segít. Mert valóban nehéz a táska, és rossz a tananyag, de nem az a megoldás, ha kiveszünk néhány könyvet és néhány mondatot.
Szó esett a múlt héten egy egészen másfajta iskoláról is, a Kónya tanyairól. A hortobágyi egy tantermesről, ahol a tanító csak tizenhét esztendős volt, és a diákjai Józsi bátyánknak szólították. Nem volt ez elitiskola, pedig igazán válogatott diákok tanultak benne: a kitelepítettek, a kényszermunkatáborok lakóinak gyermekei, akik együtt lakoltak szüleikkel, nagyszüleikkel el nem követett bűnökért. A Ballada a hortobágyi lágerben című műsorban Kövesdy Zsuzsanna kérdései nyomán Bátai József egykori kitelepített mesélt a fiatalkori évekről, arról, hogyan lett belőle botcsinálta tanár, akire először a rizsföldeken bízták rá a gyermekeket, azután már az iskolában is. Tette a dolgát, átadta a kisebbeknek, amit maga tudott, ismereteket, emberséget, tisztességet, tartást. A diákjai ma is szeretik ezért.
Bátai Józsefnek néha elcsuklik a hangja, mert egy élet kevés ahhoz, hogy az ember feldolgozza magában a méltánytalanságot, a jogtalan kisemmizést, csak mert valaki kinézte magának a Bátai család házát, az éjszakai pakolást, a marhavagont és az embertelen bánásmódot. És mégis, mindennek ellenére élni kellett, a reménytelenségben is menni tovább, elviselni, hogy az őr azzal fenyegetőzik: „a szocializmus késével operálja meg a munkatáborok lakóit”. Később megtapasztalhattuk, a szocializmus kése nagyon mélyre vágott, ott is nyomot hagyott, ahol nem gondoltuk. Egyeseknek jó lenne kivenni a tananyagból azokat a bonyolult mondatokat, amelyek erről tudósítanak. Ezekre a mondatokra emitt nagyon vigyázni kell.
(Ballada a hortobágyi lágerben, Kossuth rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.