Fokozottan figyeli a karácsonyi fogyasztási hitelszezon előtt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), hogy a hitelintézetek betartják-e a fogyasztási kölcsönökkel kapcsolatos fogyasztóvédelmi előírásokat – mondta Marsi Erika főigazgató a felügyelet tegnapi sajtótájékoztatóján. Közölte: fokozottan kell figyelni a hitelköltségekre, amelyekről csak a teljes hiteldíjmutató (THM) igazít el pontosan. Mint mondta: ha az Országgyűlés jóváhagyja a hitelintézeti törvény módosítását, 2006-tól változnak a központi hitelinformációs rendszerre – azaz a bankközi adós- és hitelinformációs rendszerre, a BAR-listára – vonatkozó szabályok. Eszerint a jövőben csak annak a magánszemélynek az adatai kerülnének fel a BAR-listára, aki legalább a késedelembe esés időpontjában érvényes minimálbért – az idén 57 ezer forintot – kitevő kölcsönösszeg megfizetésével folyamatosan, több mint kilencven napon át késlekedik. Harminc nappal az adatok BAR-ba továbbítása előtt is értesíteniük kell az ügyfelet arról: tartozása akkora, hogy felkerülhet a „feketelistára”. Az ügyfelek évente egyszer ingyenesen bármelyik hazai hitelintézetnél tudakozódhatnak arról: szerepelnek-e, s ha igen, milyen okból a BAR-listán. Ha valakit álláspontja szerint jogosulatlanul helyeztek fel a „feketelistára”, az kifogással élhetne hitelintézeténél vagy a BAR-t kezelő adatközpontnál.
A kifogást a kézhezvételt követő 15 napon belül ki kell vizsgálni, s ha annak helyt adnak, az ügyfél adatait a tervezet szerint néhány munkanapon belül törölni kell. Az ügyfél – a kifogás kivizsgálásának eredményéről szóló tájékoztatás kézhezvételét követő 30 napon belül – gyorsított eljárással lefolytatandó pert is indíthat a lakhelye szerinti bíróságon, ha szerinte adatai nem jogosan kerültek a nyilvántartásba.
Marsi Erika hangsúlyozta: a felügyelet támogatja a pozitív adóslista bevezetését, amely a rendben törlesztő adósok adatait is tartalmazná.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel