Az erdő helyett a lerakóba

Sokak számára megoldhatatlan problémát jelent egy utánfutónyi vagy néhány zsáknyi sitt legális elhelyezése egy kisebb lakásfelújítás után. Ezért dönthetnek egyesek úgy, hogy törvénytelen úton szabadulnak meg a törmeléktől, lomoktól. Utánajártunk az ügynek, s kiderült: Budapesten csak igen körülményes módon, előre megvásárolt zsákokban, a városon kívül található lerakókon hagyható ott a sitt, ám vidéken sokszor néhány száz forintért a közeli szeméttelepre is bevihető az építési hulladék.

2005. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi legyen a sittel? Sokan felteszik ezt a kérdést azok közül, akik lakásukat újíttatják föl, s a munkálatok bontással járnak. Ahol nagyobb a tatarozás, ott az építési törmelék elszállítására konténert lehet rendelni a közszolgáltatótól, vagy az erre kínálkozó számos magánvállalkozástól. Amennyiben viszont csak egy-két szoba javítása, festése miatt keletkezik néhány zsák sitt, akkor komoly gondot okoz annak elhelyezése. A vakolatdarabokat ugyanis nem lehet a kukákba rakni, de hiába tesszük a tárolók mellé, akkor sem szállítják el. Így sokan próbálnak illegális úton megszabadulni a hulladéktól, amely egyre gyakrabban az erdők szélén, foghíjtelkeken éktelenkedik.
– Régi probléma a sitt elszállítása, amelyre azonban nincs közszolgáltatási kötelezettség – közölte lapunkkal Szegedi Péter, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. szóvivője. Válaszából kiderült, hogy meglehetősen nehéz dolga van annak, aki Budapesten kisebb menynyiségű törmeléktől legálisan szeretne megszabadulni. Ennek útja ugyanis a következő: az önkormányzati társaság budapesti Arany János utcai és Belgrád rakparti irodáiban, vagy az Alföldi utcai központban be kell szerezni az FKF logójával ellátott zsákokat, darabonként 50 forintért. Ezeket megtöltve a sittel a Dunakeszin vagy a Budapesttől 25 kilométerre lévő Pusztazámoron üzemelő hulladéklerakókba vihetik el egyénileg a fővárosi polgárok.
Szegedi Péter ugyanakkor kiemelte, a hivatalos árjegyzékben minden felújítást, festést végző vállalkozó számára előírás, hogy a munkadíjnak tartalmaznia kell a törmelékek elszállítását is. Azt azonban a szóvivő is elismerte, hogy az iparosok általában nem törődnek azzal, mi marad utánuk.
Dudás Csaba, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) lakossági tanácsadója szerint az emberek kötelessége, hogy elszállítassák a hulladékot, s ha kell, fizessenek érte. A Humusz ugyanakkor jobbnak tartaná, ha az országszerte kialakított hulladékudvarokban mindenütt elhelyeznének egy-egy konténert a sitt tárolására. – A közszolgáltatók nemcsak a törvényi szabályozás miatt nem vállalják, hogy elszállítják az építési törmeléket, de azért sem, mert más, újrahasznosítható szeméttel szemben a sitt értéktelen – fűzte hozzá Dudás Csaba.
Vajda Pál főpolgármester-helyettes lapunknak megerősítette: a törmelék nem tartozik a háztartási hulladékok körébe, annak elszállításáról nem a közszolgáltatónak kell gondoskodnia. Vajda a Humusz javaslatát kivitelezhetetlennek tartja, mert szerinte ahhoz törvényt kellene módosítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.