„Budapest álljon a változás élére!”

A százharminckét évvel ezelőtti városegyesítés utáni időszak mintájára a főváros álljon a változás élére – biztatta az embereket tegnap Orbán Viktor a Fidesz tegnapi ünnepségén, ahol kiosztották a tavasszal meghirdetett jelképpályázat díjait. A beígért Új Budapest-tervet azonban még nem készítette el az ellenzéki párt.

2005. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest legyen büszke és otthonos európai főváros, s akárcsak 1873-ban, álljon a változás élére – jelentette ki tegnap Orbán Viktor, a magyar nemzet fővárosa egyesítésének százharminckettedik évfordulója alkalmából. Az Új Budapest Központ által második éve megrendezett ünnepségen, a belvárosi Deák-palotában a Fidesz elnöke kifejtette: a „világvárost építünk” jelszavakhoz hasonló lózungok hangoztatása helyett szembe kell nézni az elmúlt tizenöt év hibáival, mert ma Budapesten sem haladni, sem megállni nem lehet. – Az egyesítést követő tizenöt év alatt épült meg többek között az Andrássy út, a Kiskörút, a Stefánia út, a Duna korzó, a Keleti pályaudvar – emlékeztetett a volt miniszterelnök, hozzátéve: a reformkorban a Lánchidat koncesszióban építették, a tulajdonosok hídpénzt szedtek, de 1870-ben az akkori városvezetők visszaváltották az átkelőt, mert belátták: a közszolgáltatásoknak köztulajdonban a helye.
Az ünnepségen kihirdették a Budapest új építészeti jelei címmel kiírt pályázat eredményét, amelyen 53 művet bíráltak el. Finta József építész, a zsűri elnöke egy nyertest hirdetett egymillió forinttal jutalmazva, öt pályázót pedig egyenként ötszázezer forintos megvétellel díjaztak. A pálmát az Art Front Építész, Belsőépítész Műterem Kft. vitte el egy összefüggő városi zöldfelületi rendszer és kerékpárút-hálózat kiépítésének tervével. A megvett pályaművek tartalmaznak egy panteont és egy derékszögű hidat a Gellért-hegyen, hajómalmokat a Duna mentén, felkiáltó- és gondolatjeleket a folyón, valamint egy óramutatóként működő, mozgó „hajóhídhajót”.
Kupper András, a Fidesz fővárosi elnöke Saly Noémi kávéházkutatónak adta át az általa alapított, Zolnay László régészről elnevezett Pest-Buda Díjat.
Cselovszki Zoltán, az Új Budapest Központ vezetője a várakozásokkal ellentétben nem mutatta be az Új Budapest-tervet, amelynek elkészítését egy éve jelentették be. Ismert, hogy Navracsics Tibor, a Fidesz Polgári kormányzás 2006 munkacsoportjának vezetője több nyilatkozatban is utalt arra, hogy a konkrét programokat csak közvetlenül a választás előtt mutatják be, mert elképzeléseiket azonnal átvenné az MSZP.



Demszky bukásra áll. Az emberek szerint Demszky Gábor megbukott, a budapestiek csupán elégségesnek értékelték a város tizenöt évét – jelentette be szombaton Kupper András. A budapesti Fidesz által gyűjtött kérdőíveket több mint tizenháromezren töltöttek ki. A főpolgármester 1,6-es osztályzattal szerepelt a legrosszabban, a megkérdezettek a köztisztaságot alig jobbra, az utak, járdák állapotát 1,7-re, a levegőtisztaságot 1,8-re értékelték. A közlekedés és a tömegközlekedés 2-est, illetve 2,1-et érdemelt, s hasonlóan rossznak ítélték meg a közbiztonságot. A terek, az utcák és a város összképének átlaga a 2,3-et, a kultúra helyzete a 2,4-et haladta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.