Budapesti ünnep kínos tévedéssel

Médiaesemény lett Budapest tegnapi százharminckettedik születésnapjából azután, hogy az Újvárosháza épületében tartott ünnepi ülésen megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, és bejelentette: Molnár Gyulával, a kormány Budapest-megbízottjával közösen szerződést ajánl Demszky Gábor főpolgármesternek a jövőről. A Fidesz az ünnephez méltatlannak tartja, hogy a miniszterelnök beszédében két évet tévedve, a százharminc éves fővárost köszöntötte. Az ellenzék szerint az általuk indított utcai közvélemény-kutatáson már ezrek jelezték: változás kell Budapesten is.

2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerződést, a jövőről szóló megállapodást ajánlott tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Demszky Gábor főpolgármesternek a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ünnepi ülésén. A kormányfő köszöntőjében százharminc éves Budapestről beszélt, s csak az ünnepség végén kért elnézést tévedéséért. A Váci utcai Újvárosházán biztonsági emberek sokasága között a tanácsterembe érkező Gyurcsány Ferenc közölte: Budapest új, izgalmas, növekvő város 1990 óta, ma már ott tartunk, problémái azonosak a világ bármelyik nagyvárosának gondjaival. „Nincs miért szégyenkeznünk: bár Budapest nem lesz 2010-ben Európa kulturális fővárosa, egy évvel később, a soros magyar EU-elnökség idején földrészünk valódi kulturális-politikai központja lehet” – fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte nincs bűnös város, és a jelenlegi kormány a 4-es metró leállítása helyett a beruházás folytatását támogatja, mint ahogy az ország segítségével jött létre a Budapesti Közlekedési Szövetség, újulnak meg az utak, s így fejeződhet be többek között az M0-s körgyűrű is. Gyurcsány Demszkynek tett ajánlata kapcsán kiemelte Molnár Gyulának, a kormány Budapest-megbízottjának, a XI. kerület szocialista polgármesterének a szerepét.
Demszky Gábor beszédében hangsúlyozta: nemcsak Pest, Buda és Óbuda egyesítésének százharminckettedik, hanem a „teljesen demokratikus” fővárosi önkormányzat megalakulásának 15. évfordulóját is ünnepeljük. „A kilencvenes évek elején még leginkább az orosz vagy dél-amerikai nagyvárosokhoz hasonló gondokkal küszködtünk, ma már Bécshez, Amszterdamhoz vagy Barcelonához hasonlíthatjuk magunkat” – jelentette ki Demszky. A főpolgármester sikeresnek ítélte az elmúlt másfél évtized eredményeit, s úgy vélte, hogy békés, nyugodt körülmények között harminc év alatt fejlődik ekkorát egy város. Demszky szerint tízezer nagyberuházással javult és javul a közlekedés helyzete, beindult a városrehabilitáció, csökken a munkanélküliség éppúgy, mint a bűnözés, s az elköltözött százezrek közül egyre többen térnek vissza Budapestre. „Mindezt a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány támogatásának köszönhetjük. Ilyen jó együttműködés az elmúlt tizenöt évben egyetlenegy kormányzattal sem volt, mint a mostanival” – jelentette ki a főpolgármester, aki a jelenlegi kormányfő ajánlatára azt mondta, hogy a főváros Podmaniczky-programjának fő elemeit kell megvalósítani, azokat, továbbá a 2010-re elképzelt fejlesztéseket vegyék bele egy hosszú távú szerződésbe.
Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője az ülést követően, a folyosón tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: Gyurcsány Ferenc megalázta Budapestet, ennél jobban úgy sérthette volna meg az itt élőket, ha nemcsak a főváros megalakulásának időpontját, hanem a nevét is eltéveszti. „Sajátos színjáték zajlott ünnep címén a teremben” – utalt a miniszterelnök ajánlatára, illetve a főpolgármester reagálására Kupper András. Hozzáfűzte: Budapest többet érdemel, és ezt azok a fővárosi polgárok is megerősítették, akik közül a Fidesz három napig tartó közvélemény-kutatásán eddig már több mint nyolcezren jelezték, hogy Magyarországnak és fővárosának is változásra van szüksége.
A politikai felhangoktól sem mentes ünnepségen megjelentek közül a legtöbben 2005 fővárosi díjazottjainak tapsoltak. Az idén öten lettek díszpolgárok: Törőcsik Mari színművésznő, Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni, nagy költőnk özvegye, műfordító, irodalmár, Kornai János közgazdász, Fischer Iván karmester és Szepesi György sportriporter, újságíró. Pro Urbe Budapest Díjat adományoztak a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságnak, Balázs Péter közgazdásznak, volt EU-biztosnak, Benkó Sándor előadóművésznek, László Imre orvosnak, a Szent Imre Kórház főigazgatójának, Nádas Péter írónak és Vágó István újságírónak, műsorvezetőnek.

Belvárosi változások. Alapvető változásokra van szükség Belváros–Lipótváros önkormányzatában, mert Steiner Pál, a kerület MSZP-s polgármestere becsapta a választóit, az elmúlt három évben semmit nem épített, csak átadta a korábbi fideszes vezetés által elindított fejlesztéseket – közölte tegnap Rogán Antal, a Fidesz V. kerületi elnöke. Bejelentette: a helyi képviselő-testületnél még decemberben kezdeményezik a tarthatatlan költségvetés módosítását, és olyan hosszú távú intézkedések bevezetését, amelyek az itt élők érdekeit szolgálják. Rogán az utóbbiak között említette a kisnyugdíjasok anyagi támogatását, a családosok iskoláskorú gyermekeinek a BKV-bérlet árának kifizetését, a műemléki házak felújításának elindítását, és egy újabb szociális bolt kialakítását. A belvárosi képviselők tegnap lapzártakor is tanácskoztak a kerületi újság és kábeltévé ügyéről. Ismert, a testületben összefogott jobboldali többség nemrég menesztette a médiumok vezetőit, Steiner Páltól pedig több hatáskört is visszavett. Az V. kerületi MSZP közleménye szerint a pártjuk által megrendelt telefonos közvélemény-kutatásból az derült ki: csak a Fidesz akar változást, a belvárosiak kilencven százaléka nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.