Célzottan likvidálták az újságírót?

Az al-Dzsazíra újságírói nem terroristák, akik legitim célpontoknak tekinthetők – mondta felháborodottan Aidan White, a brüsszeli székhelyű Nemzetközi Újságíró-szövetség főtitkára, aki kijelentette, hogy a pánarab al-Dzsazíra tévéállomás egy tudósítójának 2003. április 8-án történt megölése gyilkosság is lehetett.

2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet azután tiltakozott, hogy a brit Daily Mirror című napilap ismételten írt Tarek Ajub haláláról. A lap értesülése szerint Bush amerikai elnök és Blair miniszterelnök megvitatták azt, hogy bombázni fogják az arab adó bagdadi irodáját.
A szövetség szerint tizenhat esetben veszítették életüket újságírók és kisegítőik az iraki konfliktusban úgy, hogy halálukat amerikai katonák okozták. A főtitkár kijelentette, hogy ha kiderül, az arab tudósítót szándékosan ölték meg, akkor „az Egyesült Államok bűnös egy ártatlan újságíró meggyilkolásában”. Az amerikaiak Ajub halálát nem vizsgálták ki. Az al-Dzsazíra-hálózat a Bush-kormány haragját azzal vonta magára, hogy tényszerűen számolt be az iraki konfliktusról, és továbbította az erőszak áldozatairól felvett képeket. White főtitkár hozzátette: az al-Dzsazíra bombázása éppen olyan visszataszító tett, mintha terroristák a BBC vagy a CNN ellen hajtottak volna végre merényletet.
Főügyészi felszólítás akadályozza közben a brit Daily Mirror újságnak az al-Dzsazíra katari hírtelevízió állítólagos bombázási tervével kapcsolatos részleteinek közlését.
*
Lord Goldsmith általánosságban az egész brit sajtónak címezte figyelmeztetését, amely szerint az érvényben lévő törvények szigorával büntetik meg a jogellenesen napvilágot látott dokumentumok közlőit. Amint arról már hírt adtunk, a londoni napilap brit kormányzati forrásokra hivatkozva közölte, hogy George Bush meg akarta semmisíteni a hírtelevízió székhelyét, miközben Katar az Egyesült Államok szövetségese. Richard Wallace-nek, a Daily Mirror szerkesztőjének kedd esti nyilatkozatából kiderül, hogy a lapvezetés lényegében engedett a főügyészi kívánságnak, nem közölnek tehát további részleteket az egyre kényesebb üggyel kapcsolatban. Ugyanakkor még nem dőlt el, hogy a közvélemény nyomásának engedve a brit kormány nyilvánosságra hozza-e az iratokat.
Időközben Silvio Berlusconi olasz kormányfő bejelentette, hogy a jövő év végéig kivonják Irakból katonáikat. Jelenleg Olaszország állomásoztatja a harmadik legnagyobb kontingenst a közel-keleti országban. Ehhez kapcsolódik az amerikai Harris-intézet felmérése, amely szerint az Egyesült Államok lakosságának kétharmada szorgalmazza az amerikai csapatok hazahozatalát. Ezzel kapcsolatban Condoleezza Rice külügyminiszter kijelentette, hogy hamarosan megteremtik az ehhez szükséges feltételeket. Rice úgy nyilatkozott, hogy az iraki biztonsági erők nemcsak számban gyarapodnak, hanem felkészültségben is. A The Washington Post tegnapi számában azt közölte, hogy a Pentagon a jövő év elejére 18 dandárból három kivonását irányozta elő, vagyis 2006 végére százezer alá csökkenne az amerikai katonák száma Irakban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.