Eladósodó kistelepülések, újabb intézménybezárások, romló színvonalú közszolgáltatások, leállított fejlesztések, működésre felvett hitelek jellemezhetik 2006-ban az önkormányzatok helyzetét, ha az Országgyűlés a kormány törvényjavaslata alapján fogadja el a Magyar Köztársaság jövő évi költségvetését – állítják pártállástól függetlenül falvak, kisvárosok és nagyvárosok polgármesterei.
A hét nagy országos önkormányzati érdek-képviseleti szövetség állásfoglalása szerint az állam csaknem ötvenmilliárd forintot vesz el az önkormányzatoktól a jövő évre tervezett költségvetési törvénnyel.
Ismeretes, a parlamenti költségvetési vita múlt heti lezárásakor Lamperth Mónika belügyminiszter azt mondta, hogy a megyei és a helyi önkormányzatok, valamint a kistérségi társulások 137 milliárd forinttal kapnak többet az ideinél, míg Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának fideszes elnöke százmilliárdos elvonást emlegetett.
*
– A számok önmagukért beszélnek: az önkormányzatoknak jövőre csökkenő állami támogatásokkal, újabb elvonásokkal számolva kell gazdálkodniuk – jelentette ki lapunknak Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő MDF-es polgármestere. Az önkormányzatok működésének tizenöt éve alatt nem fordult elő, hogy csökkenjenek az állami normatívák, amelyek az oktatási és a szociális területen még a szinten tartáshoz sem nyújtanak fedezetet – mondta Gémesi György, aki kiemelte: a közszolgáltatások további romlására kell számítani országszerte.
Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Veszprém SZDSZ-es polgármestere a bizonytalanságra hívta fel a figyelmet. – Nem ismerjük a közalkalmazottak béremelésének mértékét, a kifizetések állami fedezetét. Ismeretlen előttünk, hogy az uniós pályázatokon kívül a hazai támogatások elnyeréséhez milyen források állnak majd rendelkezésünkre önrészként – sorolta Dióssy, aki szerint félő, hogy tovább nő majd az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került települések száma.
– A működésre hitelt kell felvenniük azoknak a kistelepüléseknek, amelyek már most is alig képesek megfelelő színvonalú ellátást biztosítani – véli Becze Lajos, a Magyar Faluszövetség elnöke, a Nógrád megyei Tar független polgármestere, aki elképesztőnek tartja, hogy a költségvetési tervezetben nem szerepel a községi normatíva, továbbá az úgynevezett dologi automatizmus hiánya miatt a falvak azt sem tudják, hogy jövőre miből fizetik majd ki az emelkedő energiaköltségeket. Becze Lajos szerint ha az állam nem tesz eleget alkotmányos kötelezettségének, az önkormányzatok sem képesek ellátni az oktatási és szociális feladatokat.
Derce Tamás, Újpest független polgármestere szerint jövőre további iskola- és óvodabezárásokra kényszerülnek az önkormányzatok, ezért körlevelet ír valamennyi kollégájának, hogy a települések egyszerre adják vissza az állam helyett ellátott feladataikat.
Ikvai-Szabó Imre, Budapest SZDSZ-es főpolgármester-helyettese szerint a BKV Rt. működéséhez nem elegendő a tervezett normatíva, s az útfelújítások is leállhatnak, ha változatlan formában fogadják el a büdzsét – mondta a főpolgármester-helyettes.
– Biztos vagyok abban, hogy az önkormányzatok mozgástere bővülni fog, ha a parlament elfogadja az MSZP készülő módosító csomagját – nyilatkozta lapunknak Jauernik István, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának szocialista alelnöke azután, hogy a testület koalíciós többsége nem támogatta a Fidesz költségvetéshez benyújtott 103 milliárd forintos javaslatát az önkormányzatok helyzetének javítására. – A fejlesztések nem állhatnak le, mert a települések még több uniós pályázaton indulhatnak majd – szögezte le Jauernik István.
A TEK fogja megteremteni a nyugati vezetők biztonságát a budapesti diplomáciai csúcson