Topolánek kifejtette, ami az elmúlt hetekben például az egészségügy terén történt, az a Paroubek vezette baloldali kormányzat egyre alantasabb és vulgárisabb stílusáról árulkodik. Topolánek úgy véli, a csehek egyre gyakrabban szembesülnek a hatalom arroganciájával, a megfélemlítés különböző formáival és a példátlan korrupciós botrányok sorával. A cseh polgári demokraták szerint a CSSD legsúlyosabb bűnei közé sorolható a munkanélküliség, az államadósság szüntelen növekedése, a vállalkozáshoz szükséges feltételek rosszabbodása, a bürokrácia elburjánzása, s nem utolsósorban a biztonsági szervek politikai célokra való felhasználása.
A CSSD bűneinek fekete könyve címet viselő kiadvány az egyes tárcák szerint sorolja fel a kormányzat baklövéseit. Egyebek közt megemlíti az Unipetrol privatizálása körüli korrupciós botrányt, Stanislav Gross exkormányfő vitatott lakásügyét, a privatizált földekkel kapcsolatos spekulációt, az autópálya-építés körüli gyanús ügyeket. Petr Necas alelnök azzal cáfolta a szociáldemokraták vádját az ODS állítólagos „zérótoleranciás” politikájáról, hogy a képviselőházban a polgári demokraták a kormány törvényjavaslatainak 40 százalékát megszavazták. Egyetértés van az ellenzék és a koalíció közt számos külpolitikai, biztonságpolitikai vagy műszaki jogalkotási kérdésben.
Topolánek közölte, a fekete könyv egy bíráló kampány csúcspontja, ezentúl ehhez hasonló kampányt az ODS csupán a CSSD újabb támadásai esetében kíván alkalmazni. A párt elsősorban alternatív megoldásokat kínál a problémák megoldására.
Jirí Paroubek kormányfő a fekete könyvről értesülve azonnal elhatárolta magát az ODS szerinte negativista szemléletétől. A kiadványt anélkül, hogy azt elolvasta volna, az ODS Kék esély nevű programjához hasonló „mellébeszélésnek” minősítette.

Gyárfás Tamás: Ez nem egy játékfilm, nem egy regény, ez az életem. Ennyi volt