A Hayabusa idén szeptemberben közelítette meg a 290 millió kilométerre lévő Itokawa aszteroidát. (Az 1999-ben elhunyt Itokawa Hideo a japán rakétafejlesztés megalapozója volt az 1950-es évektől).
Amikor a szonda negyven méterre járt a felszíntől – vasárnap este fél tízkor –, ledobta a leszállóhely megjelölését célzó bóját, egy tíz centiméteres, kiváló fényvisszaverő felülettel ellátott fémgolyót, amely rendben el is érte a talajt. Ez a jelzőbója tette volna lehetővé a hatméteres Hayabusa pontos leszállását a nagyjából ötszáz méter széles kisbolygón.
– A leszállási manőver rendben folytatódott, egészen tizenhét méterrel a felszín elérése előtti pontig – mondta Oshima Tacuo, a JAXA (Japán Lég- és Űrhivatal) tisztviselője. – Ezután azonban időlegesen megszakadt a rádiókapcsolat a Földdel, és a szonda minden bizonnyal nem érte el a felszínt. Oshima szavait tokiói sajtótájékoztatóján megerősítette Kawagucsi Dzsunicsiro programigazgató is.
Ha a leszállás az előzetes tervek szerint megy végbe, akkor a Hayabusa alján lévő anyaggyűjtő tölcsér érintkezett volna először a felszínnel. Egy vetőcsőből ötgrammos acélgolyó lökődött volna ki, és a talajba csapódva részecskék tömege jut a tölcsérbe. A művelet után a Hayabusa visszaemelkedett volna százméteres magasságba, és megismételte volna a mintavételt. A kisbolygóról összegyűjtött, körülbelül egygrammnyi anyagot 2007-ben hozta volna magával a szonda a Földre.
– Mivel a jelzőbója a helyén van, és rendelkezünk további ilyen eszközökkel, a helyzet elemzése után, várhatóan pénteken megismételjük a kísérletet – közölte Kawagucsi. – Sőt, akár a későbbiekben többször is próbálkozhatunk. Siker esetén ez lenne az első olyan eset az űrkutatás történetében, hogy egy kisbolygó anyagát hoznák a Földre, és az segíthetne megérteni, hogyan keletkezett a Naprendszer.
Több mint egy hete a Hayabusa már elvesztette a hatszáz grammnál is kisebb tömegű, Minerva nevű robotját, amely három minikamerát helyezett volna el az Itokawa felszínén. A leszállási manőver közben azonban megszakadt a rádiókapcsolata a földi irányítással, és a Minerva elsodródott a kisbolygó mellett.
Némi öröm az ürömben, hogy a jelzőbója mellett egy alumíniumtáblát is sikerült elhelyezni a kisbolygón. A táblán 880 ezer név található, köztük Steven Spielberg filmrendezőé és Arthur C. Clark népszerű sci-fi íróé.

Szijjártó Péter az Origónak: Az európai vezetők abban érdekeltek, hogy a háború minél tovább tartson