Elsötétülő Albánia

Albánia az elmúlt tizenöt év legszélsőségesebb energiaválságát éli át napjainkban, a lakosság helyi beszámolók szerint napi 15–18 órás áramszüneteket kénytelen eltűrni immár egy hete. A napi 4,2 millió dollár veszteséget termelő ország sürgősen energiabehozatalra kényszerül, minthogy duzzasztógátjaiban már hoszszú ideje kritikusan alacsony a vízszint.

Balogh András István
2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Reggel fél nyolctól délután négy óráig minden albán városban áramszünet van, a lakossági fogyasztóknak pedig délután öt óráig kell villamos energia nélkül élniük – áll az ATA jelentésében; az albán hírügynökség adatait egyes források további órákkal hosszabbítják meg. A kórházakban, pékségekben és hivatalokban mindenesetre biztosítják az áramellátást, ami az elszegényedett ország további súlyos eladósodásához vezethet.
Albániában az energiát kilencvenkilenc százalékban duzzasztógátak szolgáltatják. A kommunizmus bukása óta azonban az áramszükséglet jelentősen megemelkedett a gazdasági növekedéssel, viszont sem új erőművek nem épültek, sem az elektromos hálózatot nem tudták modernizálni. A duzzasztótavakban a csapadékhiány miatt a vízszint közel nullára apadt, ami az energiaszektor jelenlegi kríziséhez vezetett. Az országnak fokoznia kell a behozatalt, ennek érdekében Genc Ruli energiaügyi miniszter lobbizik a környező országokban. Sikerült elérnie, hogy Ukrajna két hónapig biztosítsa árammal az országot, emellett Románia és Bulgária is fokozta albániai energiakereskedelmét. A transzfer lebonyolításához a szerb elektromos hálózatot használják, ám annak túlterheltsége problémákat vet fel. Macedónia megígérte, hogy ki fogja nyitni két duzzasztógátját, hogy a víztömeg eljusson az albán tárolóig.
A válságot a demokrata párt (PDSh) vezette új albán kormány a szárazság mellett más tényezőkre is visszavezeti. Az energiaügyi miniszter szerint a 2005 szeptemberében történt kormányváltásig az év eleje óta nem történt semmi az ország áramellátását illetően, Genc Ruli úgy véli, hogy a leváltott szocialista párt (PSSh) egyetlen alkalommal sem tárgyalt szomszédjaival. Albánia a tervek szerint fosszilis energiaforrásokra térne át, amihez a támogatást a következő másfél évtizedben többek közt a Világbank biztosítana huszonegymilliárd euró értékben. Az első nagy beruházások egyike már Koszovóban valósulna meg, amelynek versenyfeltételeit az ENSZ illetékes missziója, az UNMIK írja ki, várhatóan ezen a télen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.