Elszabotált jelentés és dokumentum

Megakadályozták a jelentés elfogadását a kormánypárti képviselők az Apró–Gyurcsány-érdekkör meggazdagodásának titkait vizsgáló bizottságban. Ez azt mondta volna ki, hogy a miniszterelnök vagyonszerzésében nagy szerepet játszottak az állami támogatások és megrendelések, valamint az erkölcsi és jogi szempontból vitatott privatizációs tranzakciók és a politikai-gazdasági kapcsolatok.

Czirják Imre
2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte gondolkodás nélkül elutasították a kormánypárti képviselők az Apró–Gyurcsány-érdekkör meggazdagodásának titkait vizsgáló bizottság tegnapi ülésén Szijjártó Péter elnök javaslatát, hogy a testület kérje be a Szemlőhegy utcai villa átalakításának építési engedélyeit. Csiha Judit szocialista alelnök elmondta, „természetesen nem fognak hozzájárulni az egész cirkuszhoz”.
Szijjártó azért szerette volna bekéretni a papírokat, mert azok alapján egyértelműen eldönthető lett volna, hogy az Apró– Gyurcsány-villa a Fittelina Kft. közreműködésével történt átépítése milyen célokat szolgált. A kormánypártok képviselői és a miniszterelnök szerint ugyanis a luxususzoda-komplexum megvalósítása során irodai célú beruházások is történtek, míg egy lapunkban közölt dokumentum szerint egyértelműen családi uszoda épült az említett módon. A bizottság fideszes elnöke szerint az építési engedélyek birtokában szilárdan el lehetett volna dönteni, jogszerű volt-e a beruházás utáni áfa-visszaigénylés és társaságiadóalap-csökkentés. Szijjártó hangsúlyozta: a kormánypárti képviselők annak ellenére nem járultak hozzá a dokumentumok bekéréséhez, hogy a másik vizsgálóbizottságban Orbán Viktor Fidesz-elnök magára kötelezőnek ismerte el annak a testületnek a döntését, amely tőle kért építési engedélyeket. „Ez jelenti a különbséget aközött, hogy kinek van és kinek nincs félnivalója” – tette hozzá. A vizsgálóbizottság megtárgyalta a jelentéstervezetet, amelynek során több kormánypárti módosító indítványt is elfogadtak, ám az az MSZP–SZDSZ-es képviselők ellenállásán végül mégis megbukott (öt igen és öt nem szavazatot kapott). A tervezet megállapítja: Gyurcsány Ferenc meggazdagodásában nagy szerepet játszottak a cégeinek juttatott több száz milliós állami pénzek, erkölcsi és jogi szempontból vitatott privatizációs tranzakciók és a politikai-gazdasági kapcsolatok.
A jelentés kitért volna arra, hogy azok a cégek, amelyekben Gyurcsány tulajdonos vagy cégvezető volt vagy ma is az, a minisztériumok adatai szerint majdnem 99 millió forintos állami támogatásban részesültek, és majdnem 850 millió forint értékben kaptak állami megrendeléseket. A tervezetben szerepelt, hogy a miniszterelnök 2003-ban és 2004-ben jogszerűtlenül jutott több mint 72 millió forintos és 85 millió forintot meghaladó osztalékjövedelemhez az Altus Rt.-től. A jogszerűtlen helyzetet viszont csak a 2004-es kifizetés kapcsán orvosolták. A javaslat foglalkozott volna a Szalay utca 4. szám alatti képviselői klubbal is. Ismert: az alagsori épületrészt Gyurcsány cégének privatizálták, majd ezt az adófizetők pénzéből közel 100 millió forintért felújították, és tíz évre – ugyancsak az adófizetők pénzéből – hozzávetőlegesen 100 millió forintért visszabérelték tőle úgy, hogy a klub üzemeltetését egy állami cég végezte. Deutsch Tamás (Fidesz) szerint egyértelmű, hogy ennek a konstrukciónak csak annyi értelme van, hogy pénzhez juttatta Gyurcsány Ferenc vállalkozását, mert más értelme nem volt a cég bevonásának. Kitért arra, hogy 1995-ben, a klub alapításakor Gyurcsány félrevezette a parlamenti pártok képviselőit és Gál Zoltán akkori házelnököt is, amikor azt állította nekik, hogy a képviselői klub egy üzleti kör támogatásával, egyetlen fillér közpénz bevonása nélkül valósul meg.
Szijjártó Péter a szavazás után bejelentette, hogy az egyetlen rendelkezésre álló módon, önálló képviselői indítványban országgyűlési határozati javaslat formájában terjeszti a T. Ház elé javaslatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.