Június 6. után másodszor jelent meg a családja gazdagodását vizsgáló bizottság előtt Orbán Viktor, aki most két és fél órán keresztül válaszolt a kormánypárti képviselők felvetéseire. A volt miniszterelnök által is „fárasztónak” minősített meghallgatás egy jelentős része ismétlése volt a négy hónappal ezelőttinek, részletesen kitértek a felcsúti, a fővárosi és a Tokaj-Hegyalján lévő ingatlanok történetére.
Szabó Zoltán szocialista képviselő több kérdése az Orbán család felcsúti birtokának megvásárlása előtti időszakra vonatkozott, amelyhez a Fidesz elnöke nem tudott érdemben hozzászólni. Ezek szerint „két nővértől” vett területet 5,5 millió forintért Bodnár Sándor, a Herceghalmi Kísérleti Gazdaság vezetője, aki később továbbadta földjét a politikus családjának hatmillióért. Ezzel összefüggésben Szabó megemlítette azt is, hogy a „két nővér” az önkormányzatnak is eladott három hektár földet, ami „záportározó”. Orbán Viktor és MSZP-s képviselőtársa nem tudott megállapodni arról, hogy piaci áron vagy az alatt vették-e meg az 54 hektáros földet. Herényi Károly (MDF) ezen hosszúra nyúló vita során megjegyezte, hogy a kérdésnek nincs köze állami pénzekhez.
*
Viszont másfél hónappal az adásvétel után 2,7 milliárd forintnyi címzett állami támogatás érkezett a térségbe a vízelvezető-hálózat fejlesztésére. Szabó figyelmeztetett, hogy a tervezett 205 millió forint helyett 1,130 milliárd forintot költöttek kapubejárókra a vízrendezésre szánt pénzek terhére, aminek következtében „luxuskivitelű bejárók” keletkeztek. Az ellenzéki politikus úgy vélte, „rossz miniszterelnököt” invitáltak a bizottság elé, hiszen a kifizetésről a Medgyessy-kormány döntött, Orbán ezért méltánytalannak tartotta, hogy az MSZP vezette kabinet beruházásairól kérdezik. A támogatás megítélése viszont korábban történt, úgyhogy Eörsi Mátyás (SZDSZ) azt javasolta a volt miniszterelnöknek, hogy „két héten belül el kellene tűnnie a politikából”. Orbán erre képviselői jogállására hivatkozott, miszerint a szabad demokrata politikus ilyen utasítást nem adhat neki.
Újabb polémia kezdődött arról, hogy az állami beruházás növelte-e az ingatlanárakat vagy nem, a pártelnök helyi tapasztalataira hivatkozott, míg a koalíciós politikusok illetékhivatali adatokra.
Sorra került a Haris közi lakás is. Orbán Viktor elmondása szerint felesége nyolc hónapos terhes volt, így járt nekik a 3,5 szobás bérleti lakás; Szabó úgy vélte, a „születendő gyermek fogalmát akkor még nem ismerték”. A később megvásárolt ingatlan bérbeadása adójogi szempontból Lévai Anikó nevén történt, bár házastársként a politikus is elszámolt az ebből származó bevétellel. Az Orbán család nemzetközi ingatlanbecslő cégen keresztül értékesítette a belvárosi lakást, hitelt vettek fel, majd a budai Cinege utcai társasház önálló lakrészébe költöztek. A vizsgálóbizottság Eörsi javaslatára Herényi ellenszavazatával kötelezte Orbán Viktort, hogy az ingatlan építési engedélyét bocsássa rendelkezésükre, amit az exkormányfő információnk szerint ma megtesz. Szabó ezzel nem elégedett meg, arra kérte a politikust, hogy két ingatlanbecslőt engedjen be a házába, amit Orbán nem tudott garantálni, hiszen a társasházban többen laknak.
Török Zsolt (MSZP) újra feltette júniusi kérdéseit a tokaj-hegyaljai szőlővel kapcsolatban (Orbán a nyáron három órán keresztül 116 kérdésre felelt). Eörsi a Szárhegy-dűlő–Sárazsadány–Tokaj-Hegyalja Kft. egyik cégbírósági beadványát kifogásolta, amely egy földterület cégbe való apportálására vonatkozott. Orbán jelezte, itt valóban történt egy „jogi hiba”, amit azonban a cég egy másik beadványában kiigazított, kérve a bíróságot eredeti kérelmének semmissé tételére. Az ülés végén a volt miniszterelnök számba vette családja vagyonelemeit, s kifejtette: mindazt, amit elértek feleségével, nem tartja aránytalannak a 19 évi közös együttélés után. – Soha semmilyen állami forrásból származó forinttal családunk nem gazdagodott – hangsúlyozta a politikus, majd leszögezte: családja 19 év alatt annyi vagyonra tett szert, amennyit Gyurcsány Ferenc egyetlen esztendőben osztalékként felvehet.
Az MSZP és a valóság. Orbán Viktor meghallgatásán egyértelműen bebizonyosodott, hogy a volt miniszterelnök vagyona sem állami forrásból, sem bármilyen más törvénytelen vagy jogszabályellenes üzleti tevékenységből nem gyarapodott – áll Révész Máriusz Fidesz-szóvivő tegnapi közleményében. Szerinte a láthatóan szerepzavarba került MSZP-s bizottsági tagok mindezt nem vitatták, tevékenységük inkább arra korlátozódott, hogy Orbán Viktort rendkívül jómódú embernek tüntessék fel. A szóvivő úgy vélte, a kormánypárti politikusok célja az, hogy egyenlőségjelet tegyenek a milliárdos vagyonnal rendelkező miniszterelnök és a volt kormányfő közé.

„Másképp kellett volna” – újabb résztvevő kritizálta Magyar Péter meghívását a Női Sikernapra