Erőszakos családtagok

Zsilka László
2005. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult a családon belüli erőszak jelenségét kutató eddigi legnagyobb magyarországi vizsgálat: a kétéves munka eredményét összegző kötetet tegnap mutatták be a sajtó képviselőinek az Országos Kriminológiai Intézetben. A kutatást a Legfőbb Ügyészség kezdeményezte. Az intézet munkatársai az ismert tények általános bemutatása és értékelése mellett az ügyészségek egyévi forgalmában szereplő ezerötszáz jogerősen lezárt eset aktáját is feldolgozták. A Családi iszonyat című könyv tanulmányai a bűnügyek sértettjei szerinti csoportosításában ismertetik az empirikus vizsgálat tapasztalatait.
Családon belüli erőszakról a huszadik század második feléig szó sem esett – mondta Virág György, a kriminológiai intézet igazgatóhelyettese, a kiadvány szerkesztője a sajtótájékoztatón. A család élete rejtve, a magánszférán belül, háborítatlanul, rögzült szabályok szerint zajlott. A század utolsó harmadában azonban a társadalomkutatás és a politika figyelmét megragadták az otthonok falai közötti szexuális és fizikai bántalmazások. Ezeknek általában a gyerekek és a nők a szenvedő alanyai, de nem ritkán a férfiak is. Tipikus elkövetési magatartás a súlyos testi sértés. A családon belüli erőszakra is jellemző az általános szituáció: a fizikailag, anyagilag erősebb bántalmazza a gyengébbet, a kiszolgáltatottat.
A kutatók a családi bűncselekmények elemzésekor megállapították: általában hosszú ideig tartó konfliktus előzte meg a végkifejletet. Gyakran játszott szerepet egy-egy végzetes tettben az alkohol. Tízből hét ittas vol, a testi sértést vagy az emberölést elkövetők közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.