Kínos helyzetbe hozta a közelmúltban a közös agrárpolitika legvehemensebb védőit, hogy több uniós tagország nyilvánosságra hozta, pontosan ki is részesül a legnagyobb arányban a támogatásokból. A Bruxinfo tájékoztatása szerint a jelentésekből az derül ki, hogy a kisgazdaságokkal szemben a nagyok és a multik kapják a legnagyobb összegű agrártámogatásokat. Ez a következtetés nem is jöhetett volna roszszabbkor, hiszen az adatokat éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor az unió mezőgazdasági politikáját az Amerikai Egyesült Államok és – ahogy a jelentés is fogalmaz – a „legtöbb liberális ország, mint amilyen Nagy-Britannia”, össztűz alá vette a Világkereskedelmi Szervezetben (WTO).
*
A nyilvánosságra került adatok könnyen az USA malmára hajthatják a vizet az éppen patthelyzetbe jutott világkereskedelmi tárgyalásokon.
Az elemzésben szereplő egyik legkirívóbb aránytalanság például az, hogy Nagy-Britanniában az egyik legfőbb kedvezményezett maga II. Erzsébet királynő, aki számos nagybirtokkal rendelkezik. Franciaországban is inkább a komolyabb méretű gazdaságok profitálnak a támogatásokból. A nem hivatalos francia adatok szerint az ország 2530 nagygazdasága – amelyek az ott működő agrárüzemek mindössze egy százalékát teszik ki – több támogatást kapnak, mint a 182 270 kisebb gazdaság együttvéve, amelyek a teljes létszám 40 százalékát reprezentálják. Az Európai Bizottság adataira támaszkodó elemzés szerint ugyanakkor a legnagyobb francia agráripari cégek 15 százalékához jut el a közvetlen jövedelemkiegészítő támogatások 60 százaléka. Ez az adat egyértelműen cáfolja azt a francia érvelést is, hogy az ország a kis agrártermelők megsegítésére fordítja az uniós szubvenciókat, hiszen a francia farmerek 70 százalékának csak a támogatások 17 százaléka jut.
A már több unióval kapcsolatos kritikát is megfogalmazó brit jótékonysági szervezet, az Oxfam kutatásai szerint Spanyolországban 303 nagygazdaság több mint 398 millió euró támogatást zsebel be évente, ami gazdaságonként 1,3 millió eurót jelent. A hét legnagyobb spanyol gazdaság 14 és fél millió eurót kap egyenként, pontosan ugyanannyit, mint a 12 700 legkisebb spanyol farmer összesen. Dániában négy kormánytag, számos parlamenti képviselő és az unió agrárbiztosa, Mariann Fisher Boel is részesül az agrártámogatásokban. Az Oxfam értesülései szerint Cees Veerman holland agrárminiszter is 150 ezer eurót kap szubvenciók formájában, míg Simon Zsolt szlovák mezőgazdasági miniszter egy vállalat tulajdonosaként állítólag 1,3 millió eurós támogatásban részesült 2003-ban és 2004-ben. Az Oxfam azt is nyilvánosságra hozta, hogy a közvetlen területalapú kifizetések, valamint az exporttámogatások fő haszonélvezője 1999 és 2003 között a Mars holland leányvállalata, a Heineken sörgyár és a Philip Morris amerikai dohánygyár volt, míg Flandriában a Credit Agricole Bank, a Nestlé, a Campina és a BASF szerepelnek a legnagyobb kedvezményezettek között.
Ez utóbbi felmérést a GKI legutóbbi konferenciáján Raskó György agrárközgazdász is megerősítette, aki maga is gyakorló nagybirtokos. A szakember előadásában kifejtette: az uniós csatlakozás igazi nyertesei a magyar mezőgazdaságon belül a szántóföldi növénytermesztők, akik az EU védelmét élvezik, ugyanakkor a kis területen termelők és a háztáji gazdaságokat működtetők egyre rosszabb helyzetbe kerülhetnek, mert ezt a szektort nem karolja fel az Európai Unió.
Mindezek ismeretében különösen figyelemre méltó, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium egyik legutóbbi előterjesztésében közel 27 milliárd forinttal kívánja csökkenteni azokat a vidékfejlesztési kereteket, amelyeket elsősorban a kistermelők, háztáji gazdaságok használhatnak fel. Az így elvont pénzt azoknak a területalapú támogatásoknak a nemzeti kiegészítéséhez használnák fel, amelyek a fenti elemzések szerint elsősorban a nagyüzemek érdekeit szolgálnák.

Menczer Tamás: Sosem fenyegetném a feleségemet!