Mindannyian emlékszünk, milyen rendőrhatósági intézkedéseket jelentettek azok az eszközök, amelyekkel Gyurcsány Ferenc KISZ-titkárként fel akart lépni a Fidesz és a piacgazdaság, valamint a demokratikus törekvések ellenében – hangsúlyozta azonnali kérdésében Deutsch Tamás (Fidesz). A politikus mindezt annak kapcsán mondta, hogy 2005 novemberében Makón a rendőrség házkutatást tartott sajtórendészeti vétségre hivatkozva a Fidesz munkatársainál, akiket megalázó módon rabosítottak is. Deutsch azt kérdezte Gyurcsány Ferenctől, hogy mikor és milyen tisztázó vizsgálatot indít a miniszterelnök a rendszerváltás előtti időket idéző eset kapcsán. A kormányfő válaszában közölte: semmi olyan információ nem áll a rendelkezésére, amely alátámasztaná a fideszes politikus által elmondottakat, ezért nem indít vizsgálatot. Deutsch Tamás tűrhetetlennek nevezte egy „bátor politikus” részéről, hogy ne vizsgálja ki, hogyan félemlítik meg rendőrhatósági módszerekkel politikai riválisát. Ez ugyanis minden demokrata közös érdeke lenne – tette hozzá Deutsch. Gyurcsány Ferenc azt ajánlotta az ellenzéki képviselőnek, forduljon az ügyészséghez, hiszen „ön ebben nagyon jó”. A kormányfő megjegyezte: Pest megye 16-os választókörzetében hasonló vizsgálatok zajlanak most is egy MSZP-s képviselő esete kapcsán.
– Közös a haza, közös a sorsunk, de elkülönülten élünk – jelentette ki Varga József (Fidesz) annak kapcsán, hogy megtorpant a cigány telepek felszámolására indított program. A politikus a kormányfő szemére vetette, hogy ha mindent mérnöki pontossággal tudnak az ügy kapcsán, akkor miért nem cselekednek. Gyurcsány Ferenc válaszában azokat az intézkedéseket sorolta föl, amelyek szerinte az átlag alatti életkörülmények között élők számára nyújtanak segítséget, és hozzátette, hogy Varga József nyilván a saját pártjának és az előző kormánynak tesz szemrehányást. Varga emlékeztetett, miközben Gyurcsány a cigányságnak ígérgetett, a kormánykoalíció leszavazott minden olyan módosító indítványt, ami a romák életén javíthatott volna. Hozzátette, magyarnak lenni jó, de nehezebb, cigánynak lenni pedig még nehezebb.
Sági József (Fidesz) interpellációjában kifogásolta, hogy minden egyes kollégista után járó normatív támogatást 40-60 ezer forinttal készülnek csökkenteni. Magyar Bálint oktatási miniszter elismerte, a 2006-os költségvetés „szigort és takarékosságot kényszerít ki” a közoktatás résztvevőitől, a rendszer működtetése azonban biztosított.
Ékes József független, illetve Nógrádi Zoltán fideszes képviselő is a kis- és középvállalkozások nehéz helyzetére hívta fel a figyelmet, elsősorban a szektorban tapasztalható körbetartozás miatt. A politikusok szerint a likviditási gondokért a kormányt is felelősség terheli a 383 milliárd forintos áfavisszatartás és a nyertes pályázók ki nem fizetése miatt. Dióssy Gábor, a gazdasági tárca politikai államtitkára közölte, a szektor vállalkozásainak száma és jövedelme nő, a körbetartozások rendezése polgárjogi feladat a társaságok közötti szerződések alapján.
Védelem. A Ház 191 igen, 107 nem szavazat és két tartózkodás mellett elfogadta a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló, az Országgyűlés által május 2-án elfogadott, de ki nem hirdetett törvényt a módosító javaslatokkal.
Poligráf. Simicskó István (Fidesz) az iránt érdeklődött a miniszterelnöktől, hogy a kémügy kapcsán vajon Magyar Bálintot és Hiller Istvánt is alávetik-e hazugságvizsgálatnak az igazság kiderítése érdekében. Úgy fogalmazott: Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár nem bízik a szolgálatok munkatársaiban, ezért száz tisztet és tiszthelyettest vizsgált meg poligráfos készülékkel. Arról azonban nem szól a vizsgálat, hogy más országok Mucuskái hogyan férkőzhettek két hazai miniszter közelébe – jegyezte meg. Gyurcsány Ferenc megdöbbentőnek nevezte, hogy Simicskó képviselőtársait akarja alávetni poligráfos vizsgálatnak. Hozzátette: 2000-ben Demeter Ervin minisztersége alatt hozták meg azt az utasítást, amelynek megfelelően eljárt Tóth András is.