Előbb-utóbb ingatlanpiaci tényezővé válnak az épületek energetikai mutatói. A jó energetikai tulajdonságokkal rendelkező, hőszigetelt lakások ára nyilvánvalóan felfelé mozdul majd el, a huzatos ingatlanok pedig ezzel párhuzamosan elértéktelenednek. Általános lemaradásunk meglehetősen nagy ezen a téren, hiszen amíg az Európai Unió nyugati felében 0,5 gigajoule-nyi energiát használnak el évente átlagosan egy négyzetméternyi lakás ellátására, nálunk ugyanehhez 1,4 gigajoule-ra van szükség. A különbség szűkítésére 2001-ben írtak ki először állami támogatást, a kormányváltás utáni első két esztendőben aztán leszűkítették a keretet, majd az idén már ki sem írták a kifejezetten energiamegtakarítást segítő pályázatot.
Aki állami támogatás híján nem tud belevágni egy nagyobb energiatakarékossági programba, kénytelen saját kezűleg megoldani a felújítást. Komplett nyílászárócseréről ez esetben nyilván nem lehet szó, de kisebb munkákat bárki elvégezhet – ezt ígéri legalábbis az Energia Klub Magyar energiabrigád néven életre hívott programja, amely az ajtók, ablakok házilagos hőszigetelésében segít. A szilikonos tömítőanyag felvitelén alapuló módszer állítólag nem igényel asztalosmunkát, s megfelelő érdeklődés esetén a szakemberek be is mutatják, mi a teendő. Az Energia Klub weboldalán lévő bemutatóanyag tanúsága szerint egy tizenkét éves élettartamú, tizenötezer forintba kerülő házilagos hőszigeteléssel egy átlagos méretű lakásban 1000– 1500 forint spórolható meg a fűtésszámlán havonta.
Házi szabályozás. Az Európai Unió előírásai szerint január negyedikétől valamennyi tagországban meg kell teremteni az épületek energiahatékonyságát feltérképező szabályozást, ám információink szerint kevés az esély arra, hogy a hazai szakemberek minden részletében alapos munkát végezhessenek – és ez nem rajtuk múlik. A felmérésekhez ugyanis alapadatok hiányoznak. Át kellene vizsgálni például minden húsz kilowattosnál nagyobb teljesítményű kazánt és klímaberendezést, csakhogy senki nem tudja, hogy ilyen egységekből hány és hol üzemel ma Magyarországon.

„Másképp kellett volna” – újabb résztvevő kritizálta Magyar Péter meghívását a Női Sikernapra