Elégedettek lehettek a befektetők a negyedéves gyorsjelentések után, a cégek szinte kivétel nélkül hozták az elemzők és a spekulánsok által várt szintet, sőt néhány esetben még felül is sikerült múlni az adatokat. Az elemzők több esetben jelezték ugyan, hogy nem szabad túlságosan optimistának lenni, de ezt vélhetően azért tették, mert a kedvező vállalati hírek mellett a piacról történő tőkekivonás nem állt meg, sőt az erre alkalmas néhány kezdeti hirtelen nekifutás után mára lecsillapodtak a kedélyek, s a tőke távozása tartós csordogálássá alakult át. Az utóbbi azért veszélyes, mert így kevésbé látható, hogy a piacot milyen események befolyásolják.
A vállalati eredmények s a legjobban teljesítők sorából érdemes kiemelni a Démász Rt.-t. Nem elég ugyanis, hogy az áramszolgáltató az adataiban kitűnő eredményről adott számot, hanem a befektetők bizalmát és érdeklődését is kivívta azzal, hogy az ez évi eredményei után várhatóan 1280 forint osztalékot fizet.
A Démász még a legoptimistább elemzőket is meglepte azzal, hogy a szabályozói környezet negatív hatásait sikerült elkerülnie, s markáns, a vártnál 37 százalékkal magasabb üzemi szintű eredményt produkált. Az áramszolgáltató hasonlóan túlteljesítette a nettó profitszintet is, amely 43 százalékkal lett több a szakértői szinttől. A gyorsjelentés megjelenését követően az elemzők a Démász papírjairól azt nyilatkozták, hogy a társaság növekedési kilátásai igen jók, a menedzsment által megjósolt 1280 forintos osztalék arra jogosítja fel a piaci szereplőket, hogy a cég részvényeit felhalmozásra minősítsék.
Kedvező képet festett a Magyar Telekom is, a távközlési társaság nettó profitja 23,605 milliárd forint lett, szemben az elemzők által várt 21,131 milliárd forinttal. A javulást részben a Telekom Montenegro leányvállalata konszolidálása miatti növekvő árbevétel okozta. Nem szabad elfeledkezni a mobilszolgáltató nyereségtermelő képességéről sem. A harmadik negyedév várakozások feletti teljesítményt és rekord árbevételt mutatott a távközlési cég esetében. Straub Elek, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója a portfolio.hu-nak adott nyilatkozatában osztalékügyben igen visszafogottan nyilatkozott. A kedvező eredmények ellenére nem látott lehetőséget arra, hogy a 100-110 forintos részvényenkénti osztalék elérhető legyen. Az elemzők a Magyar Telekom részvényeinek markáns növekedését nem jósolják, de nagyobb visszaesést sem várnak a cég papírjaitól.
Nem szabad elfeledkeznünk a gyorsjelentési időszak első publikációját közzétevő cégről sem, nemcsak azért, mert a piac egyik legmarkánsabb társasága, hanem ezért sem, mivel a legnagyobb magyar gyógyszergyártó. A blue chipek között számon tartott Richter-részvények nem hiába drágultak olyan jelentősen az elmúlt hónapokban. A gyógyszergyártó nettó profitja 10,986 milliárd forintra nőtt, szemben a várt 9,295 milliárd forinttal. A növekedés jelentős része az oroszországi piacon tapasztalt értékesítési növekedésnek, valamint a dollár–forint kurzusban tapasztalt változásnak is köszönhető volt. Az orosz gyógyszer-támogatási rendszer változásai eddig nem okoztak fejfájást a Richternek, mivel a 2006. január 1-jétől újból átalakuló támogatott terméklista egyelőre ismeretlen, ezért arra vonatkozó jóslatokat nem lehet tenni. Bogsch Erik, a Richter Rt. vezérigazgatója elmondta: a társaság számol az orosz piaci bizonytalanságokkal, s tartja korábbi 10–15 százalékos növekedési előrejelzését.
Meglepte a Mol viszont az elemzőket azzal, hogy az üzemi és nettó profitja a vártaknál alacsonyabb lett, sőt a bázishoz képest 14 százalékkal csökkent a társaság üzemi eredménye. A feldolgozás-kereskedelem üzletág 5 negyedéven át tartó profitrobbanását követően az elmúlt negyedévben stagnálás volt tapasztalható a csúcsra emelkedő árrések ellenére, mivel a cég az erős verseny miatt nem tudta a termékárak növekedését teljes egészében áthárítani a fogyasztókra – írta a portfolio.hu. Az olajipari cég eredményét még nagyban befolyásolta a szlovák leányvállalatára kirótt 8,6 milliárd forintnyi bírság is. Elemzők a gyorsjelentés alapján a cég részvényeit leértékelték, majd a többnapos tőkepiaci lejtmenetet követve a papírok túladottságát közölték.
A vártaknál kedvezőbben alakult viszont minden az OTP esetében. A pénzintézettől már megszokhattuk, hogy az elemzői konszenzust sikerül felülmúlnia, nem történt ez másként a harmadik negyedéves eredmények közzétételekor sem. Igen erős harmadik negyedévet tudhatott maga mögött az OTP, de az elemzői várakozásokat csupán 1,1 százalékkal múlta felül. A július–szeptemberi időszak alatt a nemzetközi számviteli szabályok szerint az OTP Bank Rt. 41 milliárd forint nettó eredményt ért el. Az első három negyedév profitja 117,4 milliárd forintra emelkedett. A profitcélok az OTP esetében 155 milliárdról szólnak, ezt az értéket várhatóan tartani tudja a pénzintézet, sőt ha hű akar maradni korábbi szokásaihoz, akkor még felül is tudja múlni. Elemzők az eredmények ismeretében 9000 forintos célárat határoztak meg az OTP papírjaira. Sokan viszont kifogásolják, hogy a bank a tervezett akvizícióival túlságosan sok frontot nyitott.
Jó teljesítményt produkált még a kisebbik gyógyszergyártó, az Egis is, a cég a FÁK-országok területén dinamikus növekedést ért el, így nettó profitja a várt 2,1 milliárd forint körüli szint helyett 2,63 milliárd forint lett, s a bázishoz képest 49 százalékos bővülést mutatott. Az elemzők és a befektetők is elégedettek az Egis harmadik negyedéves teljesítményével. A gyógyszerkaszszába történő befizetés csökkenő szintje is jelentősen hozzájárult az Egis gazdálkodási adatainak növekedéséhez. A társaság célárát az elemzők a korábbi 21 400 forintos szintről 23 ezer forintra emelték meg, ez jelzésértékű lehet a piac számára.
Javuló gazdálkodásról, a korábbi mély gödörből való kilábalás első látványos lépéseiről adott számot a Rába Rt. A győri társaság a vártakkal megegyező csökkenő üzemi veszteséget közölt, a cég nettó vesztesége 583 millió forint lett, pedig az elemzők 746 milliót vártak. A még mindig gyenge társaság a veszteségeit a mérséklődő exporttal és a hazai árbevétellel magyarázta. A cég átszervezése továbbra is folyik, sőt a meglévő ingatlanportfólió letisztítását is betervezték. Az utóbbiból, az ingatlanok hasznosításából a menedzsment jelentős bevételre számol. A Rába részvényeire különösebb jóslatokat nem tettek az elemzők, a jelenlegi szinten a cég részvényei minden szempontból alulértékeltek, de a névérték közeli árfolyamot csak egy igen kedvező fundamentális hír hozhatja meg.
A negyedéves eredményeket összefoglalva azt lehet mondani, hogy jól teljesítettek a cégek, de a tőkepiaci árfolyamokat az elkövetkező hetekben nagyban befolyásolja majd a befektetők általános véleménye a magyar piacról. Jelenleg az a felfogás, hogy a hirtelen túlértékelt magyar részvényekből ki kell szállni, s török, dél-amerikai vagy akár egyesült államok-beli piacokon kell befektetni. Kedvező lökést adhat a piacnak egy kamatemelés is, de a jelenlegi devizapiaci árfolyamok a befektetők elszivárgását okozhatják.

„Kamu!” – Kálmán Olga kommentálta Ukrajna EU-s csatlakozását – videó