Jövőnket formáló alapítvány

Éppen kétesztendős a Polgári Magyarországért Alapítvány, amely azért alakult, hogy visszaadja a polgári, nemzeti, keresztény értékek társadalmi rangját. A polgári háttérvilágot is szervezik, hogy a közösségek, intézmények ne egymástól elszigetelten működjenek, hanem megtalálják azokat a közös pontokat, amelyek valódi szellemi integrációt eredményezhetnek. Ennek a kétéves tevékenységnek legújabb, szimbolikus stációja az a Polgári Magyarországért Díj, amelyre december elsejéig várják a jelöléseket (www.szpma.hu).

2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

H ogy ki, kik kaphatják meg az elismerést? Balog Zoltán, az alapítvány igazgatója érdeklődésünkre úgy fogalmazott: ezután minden évben olyan személynek, illetve intézménynek ítélik oda, aki a keresztény, polgári, nemzeti értékeket erősítette tudományos, kulturális, közéleti vagy karitatív tevékenységével. Mindegy, hogy közösség vagy magánszemély, a lényeg az, hogy a polgári közösség létrehozásán, erősítésén fáradozzon. A közjó és a magánérdek ugyanis összeegyeztethető, nem kell, hogy szemben álljon egymással. A polgári oldalon azonban van egyfajta szerénység, viszszafogottság, ami gátolja az érvényesülést, s ezt a rossz hagyományt meg szeretnék törni – mondta az igazgató. A Polgári Magyarországért Díjat december 19-én adják át egy nagy adventi találkozón az arra érdemesített személynek vagy közösségnek, a laudációt Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke fogja mondani. De mit is tett az alapítvány az eltelt két évben a polgári gondolat meggyökereztetéséért? Az igazgató sorolja a tényeket. Olyan képzési programot indítottak el a jelenlegi és a jövendő parlamenti képviselők számára, amely a kampányetikától a keresztény morálig és a gazdaságfilozófiáig komoly munícióul szolgálhat a polgári oldalnak. Alapos háttérmunkálatokkal segítik a kormányzati felkészülést is. Huszonhat munkacsoportban a gazdaság legkülönfélébb területeit átfogva több száz tudós munkájára támaszkodhatnak. Fiatal egyetemistacsoportok is bekapcsolódtak a tevékenységbe, átfogó trendelemzéseket készítenek a nemzetközi közéleti világ időszerű kérdéseiről. A Polgári Magyarországért Alapítvány különösen fontosnak tartja a polgári jobboldali eredettörténet dokumentálását is. Ennek részét képezi a diktatúra állambiztonsági szolgálatainak viszonyulása a Fideszhez. Jövőre az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóját ünnepeljük, ezért nélkülözhetetlennek tartja, hogy a polgári szövetség ezzel kapcsolatban is történettudományos eszközökkel támassza alá önmeghatározását, az örökség felvállalását.
Hisz tudjuk, a polgári értékrendet a kommunista diktatúra csak próbálta felszámolni a társadalom atomizálásával. A családokban, kis társaságokban, az egyházakban tovább élt a civil eszme. Balog Zoltán ezért tartja alapvetőnek másik kezdeményezésüket, a Civil Egyeztető Fórumot, ahol a hatalom manipulációitól mentes öntudat kialakulásában segédkezhetnek. Kérdésünkre megerősítette: a kampány nem az ő dolguk, de az általuk előállított szellemi teljesítményeket szívesen felajánlják elsősorban a polgári oldalnak, de mindenki mással is szívesen megvitatják eredményeiket. Nem valamely kiemelkedő, illetve történelmi személyt választottak a névadáskor, mert demonstrálni akarták, hogy széles társadalmi alapokon, a jövő építésére helyezik a hangsúlyt. Az igazgató elismerte, hogy talán a nemzetközi kapcsolatok vonatkozásában elmaradtak saját várakozásaiktól. Holott fontos lenne az intenzívebb kapcsolattartás a hasonló értékvilágú néppárti alapítványokkal, szervezetekkel szerte Európában és a világon. A közeljövőben itt is áttörést szeretnének elérni.
A nemzetközi kapcsolatok, a gazdasági-pénzügyi folyamatok helyes megközelítése pótolhatatlan, hiszen máskülönben mindig el lehet hitetni az emberekkel, hogy hozzánk csak a negatívumok „gyűrűznek be”. Matolcsy György, az alapítvány kuratóriumi elnöke az átmenet felemás folyamatát, a megnyílt lehetőségeket firtató kérdésünkre kifejtette: 1989 után összeomlott az egyik világrendszer, és vele elsüllyedt az a közgazdasági szemlélet, amely az állampárti rendszer tervgazdaságát jellemezte. Itt álltunk a szabadság, a piacgazdaság, a magántulajdon és a nyugati integráció határán, de nem volt kiérlelt magyar polgári közgazdasági gondolkodás. Miközben európai szociális piacgazdaságról beszéltünk, lopva, rejtve, de annál hatékonyabban ránk erőltették az angolszász, tisztán liberális közgazdasági nézeteket. A magyar reformer közgazdászok főként ezt ismerték, viszont nem ismerték el a német, a francia, az olasz, az osztrák, majd a finn, az ír és a többi gazdasági csoda közgazdasági alapját: az európai szociális piacgazdasági modellt.
De vajon törvényszerű-e, hogy a jövőben is ezen a kényszerpályán mozogjunk? Matolcsy György válasza: valóban furcsa történelmi helyzet, hogy miközben egyre közelebb kerültünk Európa nyugati feléhez, majd be is léptünk az Európai Unióba, közben egyre távolodtunk az európai közgazdasági gondolkodástól, attól a keresztény gyökerekből táplálkozó alaptételtől, hogy a köz érdeke megelőzi a magánérdeket, és ennek a demokrácia politikájában és a piacgazdaság gazdaságpolitikájában egyaránt érvényesülnie kell. A közgazdász úgy vélekedik: a mi magyar piaci átmenetünk mindenhol a magánérdekek közérdek fölé kerekedéséről szól, és ez valójában nem európai, hanem liberális angolszász alapelvet tükröz. Bár mindenhol felütötte fejét ez a jelenség az Elbától és a Lajtától keletre, mégis talán nálunk vált a legerősebbé, ezért itthon okozza a legtöbb kárt.
Matolcsy szerint közben egyre erősödött a valóban európai közgazdasági gondolkodás, és kiderült, hogy a világban nincs monopóliuma a tiszta piacra épülő gondolatnak. Még Amerikában is erős a közérdek, s az államnak a közösségek, a piaci szereplők érdekeit kiegyenlítő működése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.