Jövőre nyolcszázaléknyi lesz a hiány

Alátámasztják a Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett prognózisát azok a nemzetközi és hazai jelentések, amelyeket tegnap tett közzé a Reuters, valamint az OTP Elemzési Központja a magyar gazdaság kilátásairól.

2005. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország a tíz új uniós tagállam közül – Lengyelországgal együtt – utolsóként, 2012-ben tudja bevezetni az eurót – áll abban a felmérésben, amelyet a Reuters hírügynökség 37 nemzetközi elemző véleményére alapozva állított össze tegnap. A jelentés szerint legkorábban Észtország, Litvánia és Szlovákia csatlakozik az euróövezethez, ezekben az államokban várhatóan 2007. január elsejétől váltja fel a hazai valutát az euró. Lesújtó az elemzők előrejelzése hazánk költségvetési hiányáról, a gazdaságkutatók szerint ugyanis 2010-nél előbb nem sikerül leszorítanunk a deficitet a GDP három százaléka alá. E megállapítással utolsók vagyunk a régióban.
A kormány korábban hangoztatott törekvéseit állítja szembe a jövő évi költségvetési törvényjavaslattal az OTP Elemzési Központja, amely a 2006-os büdzséről úgy fogalmaz: végképp elveszni látszik a konvergenciaprogram hitelessége. Hasonlóan a jegybanki számításokhoz, a pénzintézet kutatói szerint a jövő évi hiány lényegesen magasabb lesz a kormány által kitűzött célnál, s a valóságos deficit – a költségvetési költekezés és az elszámolási gondok miatt – megközelítheti a GDP nyolc százalékát. A nemzetgazdaság külső finanszírozási igénye a GDP nyolc százaléka körüli szinten várható, ám még ez sem elég ahhoz, hogy a külföldi adósság emelkedése nélkül legyen finanszírozható – figyelmeztet az OTP Elemzési Központja, amely a jövő év végéig mérsékelt forintgyengüléssel és mindössze fél százalékpontos alapkamat-csökkentéssel számol.
A magas államháztartási hiányra vonatkozó uniós kritikáról nyilatkozott tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki a Magyar Rádióban kijelentette: Brüsszel csupán azt állapította meg, hogy a magyar költségvetés ambiciózus célokat szolgál, fejleszt és igazságosabb országot csinál, ezért komoly feszültségek vannak benne. Mint mondta, ezekkel a tényekkel itthon is tisztában van, nem kell ezért Brüsszelbe mennie.

Sürget az EBRD is. További költségvetési intézkedésekre van szükség Magyarországon a gazdaság destabilizációjának elkerülése végett – áll a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által a magyarországi tevékenységére kidolgozott, egyes részleteiben tegnap ismertetett új országstratégiában. Az EBRD szerint jelentősek a makroszintű egyensúlytalanságok a magyar gazdaságban. A londoni bank szerint szerkezeti jellegű lépéseket kell tenni a költségvetési deficit és a közkiadások lefaragására. E lépéseknek ki kell terjedniük az egészségügyre, az oktatásra, a közlekedésre, a nyugdíjrendszerre és az önkormányzatokra. Magyarországon 2005-ben több akadállyal kell szembenézni a vállalatoknak, mint három évvel ezelőtt – derül ki az EBRD másik felméréséből. A Világgazdaság által közzétett jelentés szerint a források elérhetősége, az igazságszolgáltatás működése és az üzleti jogszabályok terén egyaránt a helyzet romlásáról adtak számot a vállalatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.