Kényszerpályán a gazdaság

Súlyos szerkezeti problémákkal küzd a magyar költségvetés, amiből nincs könnyű kiút – állapítja meg a jegybank legfrissebb jelentése, amely szerint jövőre tovább romlik a büdzsé helyzete, s ennek folyománya az uniós támogatások megvonása lehet.

2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország jelentős elmaradásban van a térségi országokhoz és a kormány által kitűzött felzárkózási programhoz képest – figyelmeztet az a jelentés, amelyet tegnap tett közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a magyar gazdaság állapotáról. Az összefoglaló szerint a tíz új uniós tagállam közül hazánk áll a legtávolabb az euró bevezetésétől, mivel mi vagyunk az egyedüli ország, amelyik az uniós valuta átvételéhez szükséges követelmények közül egyet sem teljesít. A magyar gazdaság sérülékenysége alapvetően a hazánkra jellemző ikerdeficitből ered, azaz abból, hogy az államháztartás magas finanszírozási igénye miatt tartós egyensúlytalanság alakult ki. A felzárkózási pályáról való letérés következmények sorozatát vonhatja maga után, amelyek közül a legsúlyosabb a kohéziós alapok folyósításának megvonása – figyelmeztet a jegybanki jelentés. A dokumentum megállapítja: ha nem a gazdaságpolitikai alkalmazkodás, hanem a piacok kényszerítik ki a gazdasági pálya kiigazítását, az a gazdasági növekedés tartós és jelentős visszaesésével jár majd együtt.
Javulás helyett jövőre tovább romlik a költségvetés helyzete: az MNB számításai azt mutatják, hogy a 2006-os hiány lényegesen magasabb lesz a kormány által meghatározott 4,7 százalékos mértéknél, s a valódi eredményszemléletű deficit várhatóan eléri a bruttó hazai össztermék 7,8–8,9 százalékát, nyugdíjreform nélkül.
Nem kedvezőbbek a hosszú távú kilátások, a ma ismert intézkedések alapján ugyanis az eredményszemléletű hiány – további egyenlegjavító lépések hiányában – 2008-ra már a GDP 9-10,6 százalékára rúghat. Mindez azt jelenti, hogy a maastrichti kritériumok teljesítéséhez a GDP 5,5-7 százalékát kitevő, további megszorító intézkedéscsomag szükséges.
Csermely Ágnes, a jegybank közgazdasági főosztályának vezetője a jelentés tegnapi ismertetésénél elmondta, hogy a jelenlegi helyzetből nem könnyű a kiút, hiszen a központi kiadások mérséklésének jelentős korlátai vannak: az egészségügyi és védelmi kiadásokon nem lehet spórolni, a növekvő államadósság kamatterheinél sem mutatkozik jelentős megtakarítási lehetőség, az uniós támogatások igénybevételéhez pedig mindenképpen biztosítani kell a hazai társfinanszírozást.
Fenntarthatatlan az állam pénzügyi helyzete, amely immár elnyomja a magánszférát is – hangsúlyozta Járai Zsigmond jegybankelnök, aki rámutatott: a jelenlegi helyzet javításához azonnali intézkedésekre volna szükség, a 2006-os költségvetési törvényjavaslat ismeretében ugyanis az államháztartás helyzete jövőre gyors ütemben romlik tovább. Járai Zsigmond megállapította: az egyensúlyi problémákból nem az jelenti a kiutat, hogy egyes politikusok megpróbálják lebeszélni a lakosságot az euró mielőbbi bevezetéséről.
Az MNB prognózisa alapján a szakértők nem a nemzetközileg elfogadott, ESA 95 szerint számolnak, „ami nem könnyíti meg, hogy egy nyelven beszéljünk” – mondta tegnap a távirati irodának Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára.



















A kritériumok teljesülése
OrszágERM II belépés dátumaTeljesülő kritériumok száma
Csehország3
Litvánia2004. jún.3
Szlovénia2004. jún.3
Észtország2004. jún.3
Lettország2005. ápr.3
Málta2005. ápr.2
Szlovákia2
Lengyelország2
Ciprus2005. ápr.1
Magyarország0*
* Nyugdíjkorrekció nélkül
Forrás: Eurostat és New Cronos 2005. őszi fiskális notifikációk

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.