Az államtitkár kiemelte, hogy 18 milliárd forintot biztosítanak a birtokkoncentrációt elősegítő földvásárlásra. Ebből hatmilliárd forintot csak a kisebb gazdálkodók kaphatnak meg. A tervezett szociális földprogram keretében a Nemzeti Földalap kezelésében lévő területekből juttatnának földet az önkormányzatoknak.
– A polgári kormány intézkedései között volt olyan, amelynek segítségével a gazdálkodók – önerő nélkül – száz hektárig vásárolhattak földet, háromszáz hektár föld vásárlása esetén pedig támogatott kamatú hitelhez juthattak. A Medgyessy-kormány ezeket a rendelkezéseket szinte azonnal megszüntette, és most három év semmittevés után a Gyurcsány-kormány egy sokkal rosszabb konstrukciót kínál a termelőknek. Ráadásul a földvásárlásra szánt öszszeg kétharmadát nem kizárólag a gazdálkodók vehetik igénybe – mondta Lengyel Zoltán. A képviselő emlékeztetett arra, hogy továbbra sem ismert annak a 150 állattartó telepnek a kiléte, kiválasztásuk módja, amelyeknek elő-haszonbérleti jogot és így áttételesen földvásárlási lehetőséget akar biztosítani a kormány. Még mindig nem ismertek az új földvásárlási programban részt vevő pénzintézetek sem, pedig a rendelet kihirdetésétől számított tizenöt nap már régen lejárt. Ezt firtató kérdésünkre Pásztohy András elmondta: a finanszírozásban részt vesz a Földhitel- és Jelzálogbank Rt., amely a takarékszövetkezeteket is be akarja vonni a hitelezésbe.
A kormányszóvivői tájékoztatón az államtitkár szólt az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program részeként lezárult Leader+ programról is. Itt eddig 108 pályázat jutott a második fordulóba, de csak ötven részesülhet a program ötmilliárd forintjából, a végleges listára még egy hónapot várni kell. A nyertesek valamikor tavasszal látnak leghamarabb pénzt a programból – válaszolta kérdésünkre az államtitkár.
Kompromisszum születhet. A korábban tervezettnél 2,2 milliárd euróval több pénzt fordít az Európai Unió a cukortermelésben érintett termelők szerkezetváltására, ha a tagországok mezőgazdasági miniszterei elfogadják a brit elnökség tegnap Brüsszelben előterjesztett új, kompromisszumos javaslatát. A nagy cukortermelő országok – köztük Magyarország – már a találkozó előtt jelezték, hogy az eredeti reformjavaslatot nem tudják elfogadni. A tanácskozásnak otthont adó brüsszeli épületnél cukorrépa-termelők egy kisebb csoportja tüntetett a reform ellen. Az új elképzelések legfontosabbika, hogy a szerkezetváltásra eddig szánt 3,8 milliárd eurós keret 6 milliárdra emelkedne. Nem változna viszont az árcsökkentés mértéke, a jelenlegi 631 eurós tonnánkénti garantált árat 385 euróra mérsékelnék.