Két tizenegyesből egy büntető

Férfi kézilabdacsapataink hét végi Bajnokok Ligája-mérkőzésein a tizenegy gól volt a jellemző különbség. Szombaton ennyivel (33-22) verte a Pick Szeged a bosnyák Izvidjac Ljubuskit, vasárnap ennyivel (34-23) kapott ki az MKB Veszprém a spanyol Ciudad Realtól. Ezzel mindkét magyar klub másodikként jutott tovább a nyolcaddöntőbe, de a sport nem azonos a matematikával, itt a plusz tizenegy és a mínusz tizenegy összege nem feltétlenül adja ki a nullát. Különösen nem úgy, hogy az EHF-kupából a Dunaferr és a Tatabánya is kiesett, így a mai bécsi sorsolást csupán két férfiegyüttesünk várja.

2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmadik éve a Ciudad Real a végzete az amúgy daliás és majdnem mindenkivel szemben favorit Veszprémnek. Amióta ugyanis bevezették a Bajnokok Ligájában a 32-es főtáblát, a magyar sztárgárda addig száguld, míg bele nem ütközik a kasztíliai ellenfélbe – és a „karambolban” mindig maradandó károsodásokat szenved. Az akkor még Fotex névre hallgató csapat a 2003/2004-es és a 2004/2005-ös kiírásban is százszázalékosan, elsőként zárta a csoportkört (tavaly a német Lemgót is oda-vissza verte), sikerrel vívta meg a nyolcaddöntőt (két éve e fázisban a Barcelona volt az áldozata), aztán következett a negyeddöntő, mindkétszer a Ciudad Real ellenében, az eredmény pedig kettős vereség és kiesés. Az idén már a csoportban összekerült a két vetélytárs, és az október közepén, hazai pályán elért 31-29-es győzelem megtörni látszott az átkot. Ezért a vasárnapi 34-23-as veréssel nem csupán az eddigi makulátlan idei mérleg, a csoportelsőség és a nyolcaddöntőre ebből fakadó kedvezmény veszett el, hanem talán egy illúzió is. Bár Hajnal Csaba ügyvezető elnök – borús hangulata és metsző kritikája mellett – tegnapi beszélgetésünkkor ezt tagadta:
– Megrázkódtatás volt számunkra a mérkőzés, mert ennél stabilabbnak hittük a csapatunkat. Ezért biztosak voltunk benne, hogy nagy meccset vívunk, de éppen a kulcsembereink, az átlövőink mondtak csődöt. Így óriási hátrányba kerültünk, mert a kieséses szakaszban minket sorsolnak egy kiemelt ellenfélhez, ráadásul itthon kezdünk és idegenbe kell mennünk a visszavágóra. Érthető, ha a spanyol és a német együtteseket szeretnénk elkerülni, pedig akad belőlük elég. Azt viszont nem fogadom el, hogy ezzel a vereséggel semmissé tettük a 31-29-es győzelmünket, mert most olyan rosszul játszottunk, ahogyan még egyszer nem lehet. Illetve lehet, de akkor kiesünk.
Egyelőre bízzunk mégis abban, hogy nem lehet. Reményeinket nemcsak a veszprémiek korábbi produkciója, hanem a valószínűség-számítás is táplálhatja, hiszen Perez Carlosszal egy évben egyszer fordul elő, hogy fontos tétmérkőzésen mindössze egy gólra képes, és ez vasárnap már megtörtént. Pedig odaát nem is védett a sérült Sterbik Árpád, igaz, Hombrados sem akárki: a világbajnok spanyol válogatott kapusa.
Ha már belementünk az analízisbe, az is megállapítható, hogy a mai sorsoláson 5:8 az esélye annak, hogy az MKB Veszprém és a másik magyar BL-résztvevő, a Pick-Szeged spanyol vagy német riválist kapjon. A másodikokhoz ugyanis az elsőket rendelik hozzá, és utóbbiak között található a Barcelona, a Ciudad Real, a Portland San Antonio, a Kiel, a Flensburg, valamint a francia Montpellier, a szlovén Celje és a dán Arhus. Kegyetlen kínálat, bár mivel az azonos csoportbelieket nem párosíthatják össze, a veszprémiek legalább biztosan elkerülik a Ciudad Realt, a szegediek pedig a Barcelonát. Hogy ettől még a fordított leosztás nem kizárt? Azért mindennek van határa. Legalábbis kellene hogy legyen.
Az EHF-kupában még sivárabb a kép. Itt már nem is kell tartani a jövendő ellenfelektől, mert mindkét magyar alakulat kiesett. Legutóbb 2001 őszén nyolcaddöntőztek nélkülünk, akkor a Szegednek a 32 között a spanyol BM Galdar parancsolt megálljt. Most annyiban kellemetlenebb a helyzet, hogy két képviselőnk is elbukott, ráadásul török és svájci akadályon. Történt ez azért, mert egyikük sem élt a hazai pálya előnyével: a Dunaferr csupán háromgólos előnyt szerzett a Besiktas ellenében, de Isztambulban hattal kikapott – a tősgyökeres törökökből álló továbbjutó „menő” légiósa az itthon már leírt Bécsi János –, a Tatabánya pedig eleve lemondott pályaválasztói jogáról.
Pedig a sportra éppúgy igaz, mint a hadviselésre: fegyver nélkül nem érdemes elindulni a csatába. Akkor már olcsóbb és biztosabb szépen otthon maradni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.