Kincsek a piacon

November 24–27. között ismét megrendezik az Antik Enteriőr magyarországi régiségkiállítást és -vásárt a budapesti Műcsarnok termeiben, ám újdonságként az idén először két kiállítás várja az érdeklődőket: önálló tárlatként ugyanis bemutatkozik a Plug 2005 kortárs művészeti kiállítás és vásár. Az Antik Enteriőr nemzetközi összehasonlításban is jelentős eseménynek számít a műtárgy-kereskedelemben, az idén is 15 ezer látogatóra számítanak a rendezők. E kedvező képet azonban beárnyékolja, hogy a jelenlegi kormány az uniós jogharmonizáció miatt megváltoztatta az előző kabinet által kedvezően módosított jogszabályt, aminek következtében az Európai Unión kívülről behozott műtárgyak után nulla helyett ismét 25 százalék általános forgalmi adót kell fizetni.

K. Tóth László
2005. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap nyílt meg az Antik Enteriőr 2005 XII. magyarországi régiségkiállítás és -vásár, s a Plug 2005 kortárs művészeti kiállítás és vásár. Ez utóbbi idén először jelentkezik, 700 négyzetméternyi területen várja az érdeklődőket Budapesten a múzeum épülete mellett, a Felvonulási téren felállított modern sátorban. – A részt vevő műkereskedések közül sokan erre az alkalomra tartogatják a legjobb darabjaikat, s jó néhány külföldi érdeklődő kifejezetten a rendezvény miatt utazik Budapestre. Mindig igyekszünk valami újjal előrukkolni, ezzel magyarázható, hogy ennyi időn át talpon tudtunk maradni – mondja Galambos Sándor, a szervező Partner’s 2000 Kft. ügyvezetője.
A hazai piac szereplői közti közvetítés mellett a rendezvény nem titkolt célja a magyar műkereskedelem bekapcsolása a nemzetközi vérkeringésbe. Az Antik Enteriőr tizenegy esztendős története során Közép-Európa legnevesebb műtárgyvásárai között is előkelő helyet vívott ki magának, többek között a legjelentősebb német műkereskedelmi lap, a Weltkunst is feltünteti a vásárnaptárában. Nem véletlen, hogy a két legsikeresebb műtárgykereskedés, a Mű-Terem Galéria és a Kieselbach Galéria 1994, a kezdetek óta kiállít a rendezvényen. – A szakmai presztízs megköveteli egy komoly magyar galériától, hogy jelen legyen az Antik Enteriőrön – értékelte az eseményt Virág Judit művészettörténész, a Mű-Terem Galéria társtulajdonosa.
– Nemcsak azért veszek részt az Antik Enteriőrön, hogy eladjak, hanem azért is, hogy a karácsonyi árverésem anyagából is bemutassak műveket. Mindent megteszek azért, hogy a modern magyar festészet megítélése pozitív irányban radikálisan megváltozzon, ezt művészettörténészként is fontosnak tartom – mondja Kieselbach Tamás, a Kieselbach Galéria tulajdonosa.
A kiállítás iránti nemzetközi érdeklődést mutatja, hogy idén már két párizsi és egy zürichi galéria is részt vesz az eseményen.
2005-ben a nemzetközi műtárgypiacon több magyar vonatkozású aukciós siker is született: Londonban a Sotheby’s aukcióján Munkácsy Mihály Ásító inas című alkotása 85 ezer fontért, a kikiáltási ár közel háromszorosáért kelt el, míg Párizsban Miklós Gusztáv Hosszúkás fiatal lány című bronzszobráért 1 600 000 eurót fizetettek. Szeptemberben Chicagóban Rippl-Rónai a Kalitkás nő című festményének vázlata 520 ezer dolláros leütési árral világrekordot állított be: ez lett az Egyesült Államokban legdrágábban eladott magyar műalkotás. Munkácsy és Rippl-Rónai alkotásai már évek óta megjelennek az Antik Enteriőr-kiállításon, s idén Miklós Gusztáv több alkotása is látható lesz, csak úgy, mint Medveczky Jenő monumentális Circus Spektrum című képe, amely a tavaszi Sotheby’s- aukciót követően érkezett vissza Magyarországra, s Aba Novák Vilmos Cája cirkusza című műve, amely 70 évnyi lappangás után került elő, valamint Moholy-Nagy László két első világháborús rajza és 1921-ben készült főműve, a Spirál.
Az Antik Enteriőr tematikája évek óta változatlan, minden műtárgycsoport képviselteti magát, s a kiállított tárgyak megvásárolhatók a rendezvényen: bútorok, csillárok, szőnyegek, textíliák, szobrok, festmények, grafikák, nyomatok, metszetek, képkeretek, képeslapok, könyvek, térképek, dísztárgyak, üvegtárgyak, porcelánok, drágakövek, ékszerek, érmék, értékpapírok, ezüsttárgyak, fegyverek, néprajzi tárgyak, játékok, órák, technikai régiségek.
A kiállítás történetében az idei év újabb mérföldkövet jelent: a kortárs galériák tavalyi bemutatkozásának sikere után a szervezők úgy döntöttek, hogy önálló rendezvény, a Plug 2005 kortárs művészeti kiállítás és vásár keretében adnak lehetőséget a kiállítótérrel rendelkező, a publikum által ingyenesen látogatható tárlatokat szervező, művészkörüket menedzselő kereskedelmi galériáknak.
A Plugon a nemzetközi művészeti vásárokon tapasztalatokat szerzett, s művészeikkel a nemzetközi színtéren folyamatosan jelen lévő kereskedelmi galériák állítanak ki. Ezek a kereskedelmi galériák, a magyar kortárs művészet követeiként olyan jelentős vásárokon szerepeltek, mint a madridi Arco, a párizsi Fiac, a kölni Kunstköln, a berlini Artforum, a bolognai Arte Fiera, a bécsi viennAfair, a Paris Photo, a genfi Europ’Art, valamint a zürichi és frankfurti vásárok.
A műtárgy-kereskedelem helyzete azonban nem ennyire rózsás. A Fidesz-kormányzat 2001. január 1-jei hatállyal módosította a vámtörvényt, amelynek köszönhetően a műtárgyak bármely országból történő behozatala vámmentessé vált, ami azt eredményezte, hogy nem kellett utánuk általános forgalmi adót fizetni. Ám hazánknak az Európai Unióhoz való csatlakozása miatt a jelenlegi kabinet megváltoztatta a vámtörvényt, ezért az unión kívülről importált műtárgyakat – bizonyos esetektől eltekintve – ismét 25 százalékos áfa terheli. Mindez megritkítja a hazánkba visszaérkező műtárgyak mennyiségét, holott számos magyar érték található szerte a világban, amelyek kereskedelmi úton hazahozhatók, s indokolt is lenne, ha galériák, antikvitások révén vissza is kerülnének az országba.
Jó példa erre a már említett Rippl-Rónai-kompozíció, a Kalitkás nő I. Az Ernst Wastl és Korani Eleni műkereskedő házaspár, az Ernst Galéria osztrák–görög tulajdonosai vásárolták meg e festményt a chicagói Leslie Hindman Auctioneers szeptember 18-i árverésén. A 192. tételként indult, 76,7x54,7 centiméter méretű olaj-vászon kép 520 ezer dolláros leütése a járulékokkal együtt 590 400 dollárt (122 millió forintot) tesz ki. A házaspár azzal a céllal vette meg az alkotást, hogy hazánkba hozza, s kérdés, hogy ezt meg is teszi-e, vagyis hajlandó lesz-e ezért kifizetni a 30,5 millió forintnyi áfát.



Magyarországi árveréseken elért legmagasabb árak

Munkácsy Mihály:
Poros út, 220 millió Ft
Munkácsy Mihály:
A baba látogatói, 160 millió Ft
Tizianónak tulajdonítva:
Mária gyermekével…, 140 millió Ft
Gulácsy Lajos:
Régi instrumentumon játszó nő, 95 millió Ft
Gulácsy Lajos:
Nakonxipánban hull a hó, 80 millió Ft
Ferenczy Károly:
Nyári est, 80 millió Ft
Munkácsy Mihály:
Két család, 75 millió Ft
Szinyei Merse Pál:
Parkban, 70 millió Ft
Vaszary János:
Dinnyés csendélet, 60 millió Ft
Munkácsy Mihály:
Dűlő szénásszekér, 60 millió Ft

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.