Lakásmaffiás sikerpropaganda

A Gyurcsány-kormány korábbi ígéreteivel szemben az állam 2006-ban sem költ a lakásmaffia elleni küzdelemre, a jövő évi költségvetési tervezetben egy fillér sem jut például az áldozatok kártalanítására. Míg a koalíció azt hangoztatja: törvénymódosításokkal bezárták a kapukat a lakásmaffia előtt, addig az ellenzék szerint a bűnüldözést, az ingatlancsalásokkal szembeni fellépést valójában csak csekély mértékben segítik a nemegyszer végrehajthatatlan jogszabályok.

2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre egy fillér közpénzt sem fordít az állam a lakásmaffia elleni küzdelemre annak ellenére, hogy két éve a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány is ígéretet tett: a szükséges törvénymódosítások benyújtása mellett forrásokat biztosít a feladatok finanszírozására és a bűncselekmények áldozatainak kártalanítására – nyilatkozta lapunknak Kosztolányi Dénes fideszes parlamenti képviselő. Közölte: kétségtelen, hogy a jogalkotásban tapasztalható előrelépés, azonban az elfogadott szabályozások jelentős része rendre a kormányzat szándékával szemben kapott támogatást az Országgyűlésben. – Az ingatlan-nyilvántartási szigorításokat „felpuhították”, a tartozások miatti lakásárverések szabályozásánál nem adtak az önkormányzatoknak elővásárlási jogot, miközben a helyhatóságok feladatainak végrehajtásához nem biztosítottak anyagi forrásokat, ráadásul a jogi lehetőségek is korlátozottak – sorolta az ellenzéki politikus, aki szerint utóbbira példa a lakástörvény, amely ezután sem teszi lehetővé, hogy a fiktív lakáscseréket kiszűrjék. Kosztolányi Dénes elfogadhatatlannak tartja, hogy a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló, a parlamentben végszavazásra váró törvénytervezetből egyszerűen kihagyták a lakásmaffia sértettjeit. Ezért a Fidesz azt javasolja, hogy az ingatlancsalások áldozatainak érdekképviseletét ellátó Sors-Társak Egyesülete támogatására a tavalyi pénz háromszorosát, 150 millió forintot különítsenek el az állami büdzsében.
Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) országgyűlési képviselő lapunk kérdésére elismerte: nem tudnak segíteni azokon, akik a kilencvenes évek közepén váltak az ingatlancsalók áldozataivá, az akkor el nem indított büntetőeljárásokat ma már elévülés miatt nem lehet lefolytatni. – A végsőkig harcolni fogok, hogy az ügyben eljáró civil szervezet legalább a tavalyi 50 milliós támogatást megkapja – közölte Devánszkiné. Szavai szerint ugyanakkor rendkívüli siker, hogy az MSZP–SZDSZ-koalíció bezárja a kapukat a lakásmaffia előtt.
– Rendet teremtettünk a földhivatalokban, a rendőrség segítségével csökkent az ilyen jellegű bűncselekmények száma, az elvesztett személyi igazolványokra körözést adnak ki, így azokkal nem lehet visszaélni, bérlakás csak egy másik lakás bérleti, illetve tulajdonjogára cserélhető – sorolta a példákat a szocialista képviselő a már elfogadott törvényekből, hozzátéve: egy folyamatban lévő jogszabály-módosítás alapján a jövőben az ügyvédek, a közjegyzők on-line kapcsolattal ellenőrizhetik az adásvételek szereplőinek adatait, tovább csökkentve a csalások lehetőségét.
– A gyakorlatban a törvénymódosítások nem jelentenek komoly visszatartó erőt, hiszen a lakásmaffia-jellegű bűncselekmények elkövetői elsősorban nem az adatokkal éltek vissza, hanem ügyvédek, közjegyzők, bírósági végrehajtók közreműködésével kötöttek fiktív szerződéseket – válaszolta kérdésünkre Török-Szabó Erzsébet, a Sors-Társak Egyesülete elnöke. Hozzáfűzte: az áldozatok kártalanítására alapítványt jegyeztetnek be, az elmaradt felelősségre vonásokról pedig ismét konferenciát szerveznek decemberre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.