Jövőre egy fillér közpénzt sem fordít az állam a lakásmaffia elleni küzdelemre annak ellenére, hogy két éve a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány is ígéretet tett: a szükséges törvénymódosítások benyújtása mellett forrásokat biztosít a feladatok finanszírozására és a bűncselekmények áldozatainak kártalanítására – nyilatkozta lapunknak Kosztolányi Dénes fideszes parlamenti képviselő. Közölte: kétségtelen, hogy a jogalkotásban tapasztalható előrelépés, azonban az elfogadott szabályozások jelentős része rendre a kormányzat szándékával szemben kapott támogatást az Országgyűlésben. – Az ingatlan-nyilvántartási szigorításokat „felpuhították”, a tartozások miatti lakásárverések szabályozásánál nem adtak az önkormányzatoknak elővásárlási jogot, miközben a helyhatóságok feladatainak végrehajtásához nem biztosítottak anyagi forrásokat, ráadásul a jogi lehetőségek is korlátozottak – sorolta az ellenzéki politikus, aki szerint utóbbira példa a lakástörvény, amely ezután sem teszi lehetővé, hogy a fiktív lakáscseréket kiszűrjék. Kosztolányi Dénes elfogadhatatlannak tartja, hogy a bűncselekmények áldozatainak segítéséről és az állami kárenyhítésről szóló, a parlamentben végszavazásra váró törvénytervezetből egyszerűen kihagyták a lakásmaffia sértettjeit. Ezért a Fidesz azt javasolja, hogy az ingatlancsalások áldozatainak érdekképviseletét ellátó Sors-Társak Egyesülete támogatására a tavalyi pénz háromszorosát, 150 millió forintot különítsenek el az állami büdzsében.
Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) országgyűlési képviselő lapunk kérdésére elismerte: nem tudnak segíteni azokon, akik a kilencvenes évek közepén váltak az ingatlancsalók áldozataivá, az akkor el nem indított büntetőeljárásokat ma már elévülés miatt nem lehet lefolytatni. – A végsőkig harcolni fogok, hogy az ügyben eljáró civil szervezet legalább a tavalyi 50 milliós támogatást megkapja – közölte Devánszkiné. Szavai szerint ugyanakkor rendkívüli siker, hogy az MSZP–SZDSZ-koalíció bezárja a kapukat a lakásmaffia előtt.
– Rendet teremtettünk a földhivatalokban, a rendőrség segítségével csökkent az ilyen jellegű bűncselekmények száma, az elvesztett személyi igazolványokra körözést adnak ki, így azokkal nem lehet visszaélni, bérlakás csak egy másik lakás bérleti, illetve tulajdonjogára cserélhető – sorolta a példákat a szocialista képviselő a már elfogadott törvényekből, hozzátéve: egy folyamatban lévő jogszabály-módosítás alapján a jövőben az ügyvédek, a közjegyzők on-line kapcsolattal ellenőrizhetik az adásvételek szereplőinek adatait, tovább csökkentve a csalások lehetőségét.
– A gyakorlatban a törvénymódosítások nem jelentenek komoly visszatartó erőt, hiszen a lakásmaffia-jellegű bűncselekmények elkövetői elsősorban nem az adatokkal éltek vissza, hanem ügyvédek, közjegyzők, bírósági végrehajtók közreműködésével kötöttek fiktív szerződéseket – válaszolta kérdésünkre Török-Szabó Erzsébet, a Sors-Társak Egyesülete elnöke. Hozzáfűzte: az áldozatok kártalanítására alapítványt jegyeztetnek be, az elmaradt felelősségre vonásokról pedig ismét konferenciát szerveznek decemberre.
Orbán Viktor átvette a Türk Világ Legfelsőbb Rendje díjat