Lázadás a maffia ellen

Napok óta izgalomban tartja az olasz közvéleményt a baloldali előválasztások napján a szavazóhelyiség előtt meggyilkolt calabriai tartományvezető esete. Francesco Fortugno politikust fényes nappal, a délolasz Locri városka főterén gyakorlatilag kivégezték, ami egyértelműen maffialeszámolásra utal. Az eddig csendes Calabria tartomány fellázadt a klánok uralma ellen.

2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szilárdan álljatok ellen! Nem vagytok egyedül, egész Itália veletek van! – ezekkel a szavakkal próbált lelket önteni a gyászolókba Carlo Azeglio Ciampi olasz államfő Francesco Fortugno orvosprofeszszor-politikus temetésén. A köztiszteletben álló tartományi vezető halála az utolsó csepp volt a pohárban a helyi maffia szorításában élő megfélemlített lakosság számára. A temetés után lezajlott demonstrációkon egyetemi hallgatók vezetésével fiatalok ezrei tüntettek a bűnszövetkezetek hatalma és a hallgatás ősi íratlan törvénye (omerta) ellen, amely gúzsba köti a „megátkozott és szenvedő régiót”.
A szellem kiszabadult a palackból. Elsőként a maffiaellenes központnak dolgozó Vincenzo Macre vizsgálóbíró törte meg a csendet, amikor a Corriere della Serának adott interjújában kijelentette, hogy a tartományban az állam helyett a maffiavezéreké a hatalom, és a terrorizált lakosoknak két választásuk van: vagy tűrnek, vagy az életüket kockáztatják. A kilátástalan harcokba belefásult vizsgálóbíró szerint a szicíliai maffiával ellentétben a calabriai bűnszövetkezetek nemhogy visszavonultak volna, hanem egyre nagyobb a befolyásuk.
A nyomozást napról napra figyelemmel kísérő olaszokat egyre több napvilágra kerülő bizonyíték sokkolja: a klánvezérek lehallgatott mobiltelefonján több hívást is rögzítettek a megölt Fortugnótól; az összes beszélgetés mindössze egy-két percig tartott. Nem sokkal a haláleset után pedig pisztolygolyókat tartalmazó levelet kapott a nyomozást vezető vizsgálóbíró, aki már több rettegett maffiózót rács mögé juttatott.
Az olasz csizma orrán elhelyezkedő Calabriában aktív bűnszövetkezet kegyetlenségben és kérlelhetetlenségben is túlszárnyalja a szicíliai Cosa Nostrát vagy a szardíniai maffiát, de még a pugliai Sacra Coronita klánokat is. Történetük még az országot egyesítő Garibaldi előtti időkig nyúlik vissza, a korabeli leírásokban „briganti” néven szereplő bűnözők mai megfelelői a drog- és fegyvercsempészettel, prostitúcióval és védelmi pénzek zsarolásával foglalkozó klánok.
A maffia által elkövetett legtöbb gyilkosság felderítetlen marad, a vezetőket pedig hiába ítélik el távollétükben, többségük évekig bujkál az erdőkben kialakított rejtekhelyeken. Nemritkák a fogva tartott vezérek utasítására végrehajtott gyilkosságok sem.
A megoldatlan leszámolások számát gyarapítja az elhíresült Calvi-ügy is, amely több mint 23 éve áll a rejtélyek almanachjában. A befolyásos milánói bankárt, Roberto Calvit is vélhetően a maffia tette el láb alól, valószínűleg azért, mert nem jól fialtatta a piszkos ügyletekből felhalmozódott pénzeket. A bankárt 1982 júniusában még kihívták Londonba egy „utolsó vacsorára”, ahol véglegesen döntöttek sorsáról: másnap az egyik híd alatt, felakasztva találták meg. Az ügy aktáit most újra elővették, és októberben új tárgyalássorozat kezdődött a római bíróságon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.