Letiltott fogadások

Végrehajthatatlannak és célszerűtlennek tartja a Magyar Bankszövetség vezető jogtanácsosa a szerencsejáték-törvénynek a pénzintézetekről szóló rendelkezéseit. A jogszabály megtiltja a magyarországi bankoknak, hogy hazánkból érkező átutalási megbízásokat teljesítsenek a külföldi internetes fogadóirodák javára. A pénzintézetek a játékosok nyereményeit sem írhatják jóvá a náluk vezetett számlákon. A törvény-előkészítés folyamatába nem vonták be a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét sem.

Zsilka László
2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ijedtek meg a külföldi székhelyű internetes fogadóirodák a magyarországi tevékenységüket ténylegesen megtiltó törvénymódosítástól, amelynek hatálya november 1-jén lépett életbe. A szerencsejáték-törvény megváltoztatott szakaszai egyebek mellett arról szólnak, hogy ekkortól a pénzintézetek nem nyújthatnak technikai támogatást a Szerencsejáték Felügyelet engedélye nélküli, illegális fogadásokhoz. Ez azt jelenti, hogy a játékosok banki átutalásait nem teljesíthetik, ha azok külföldi fogadásszervező cégekhez irányulnak, valamint az ezektől érkező nyereményeket sem írják jóvá a számlájukon.
A magyar nyelvű, de külföldről működtetett honlapokon azonban továbbra is verbuválják a hazai szerencsevadászokat. Sőt időről időre kedvezményeket kínálnak az új játékosoknak. Aki a megadott határidő alatt regisztrálja magát, és pénzt küld az irodánál frissen megnyitott számlájára, az bónuszpénzt kap.
A hazánkban úttörőnek számító Sportingbethez és Betandwinhez nemrég csatlakozott az Expekt, amely szintén a magyar piacon akar hódítani. A három magyar nyelvű vállalkozáson kívül a sportfogadást kedvelők játszanak még az ajánlatukat angolul közzétevő bukmékerekkel is. Nem hivatalos becslések szerint több tízezerre tehető azok száma, akik az interneten sportesemények végkimenetelére kötnek fogadást. Azok a bankok azonban, amelyek november elseje után teljesítik a játékosok és az irodák közötti átutalásokat, akár tízmillió forintos büntetést is kaphatnak.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a törvénymódosítás előkészítésében nem vett részt, a jogalkotó a jogszabály szövegében sehol nem említi meg a felügyelet nevét – nyilatkozta lapunknak Binder István, a szervezet szóvivője. A PSZÁF-nél úgy vélik: a szerencsejátékról szóló szabályozás korábban ismertetett változása után a felügyeletnek egyelőre nincs tennivalója. A szóvivő nem zárta ki, hogy később kapnak részletes jogszabályi utasítást a szervezet ez irányú feladatairól, de jelenleg nem tud ilyen államigazgatási szándékról.
A pénzintézetek érdekvédelmi szervezetét, a Magyar Bankszövetséget sem vonták be a szerencsejáték-törvény módosítását megelőző szakmai vitákba – tudtuk meg Auer Katalintól, a szövetség vezető jogtanácsosától. A jogász szerint a törvény jelenlegi formájában nem éri el a célját, a rendelkezéseit pedig a gyakorlatban nem lehet végrehajtani. A bankok pénzforgalmi rendszere automatizált, a megbízásokat nem egyedi döntések alapján teljesítik, az ügyintézők nem mérlegelhetnek. A pénzintézet alkalmazottja az egy munkanapon elé kerülő több tízezer számlaszámból nem tudja kiválasztani az internetes fogadóirodáét. Ehhez olyan tiltólistára lenne szükség, mint amelyik a terrorista szervezetek és személyek pénzügyi műveleteit igyekszik megakadályozni. Az ezen szereplő neveket és számlaszámokat a bankok számítógépes feldolgozási rendszere azonosítja, és jelzi a tiltást az ügyintézőknek. Egy ilyen lista elkészítéséhez viszont törvényi felhatalmazás szükséges. A szóban lévő jogszabály erről nem rendelkezik, és más jogforrás sem. Auer Katalin elmondta: a módosítás a mostani formájában amellett, hogy végrehajthatatlan, kárt okoz a magyarországi bankoknak. A játékosok ugyanis minden további nélkül átvihetik a pénzüket egy külföldi bankba, és akkor onnan tölthetik fel az internetes irodánál vezetett kontójukat, csökkentve ezzel a hazai pénzintézetek forgalmát. A Pénzügyminisztérium sajtóirodáján kifejtették, hogy a mostani törvénymódosítás egyértelművé tette a már korábban is érvényben lévő tiltást: hazánkban tilos az engedély nélküli fogadásszervezés.
A Szerencsejáték Felügyelet lapzártáig nem válaszolt lapunk megkeresésére.



Alkotmánybírósághoz fordulnak. A magyar Alkotmánybírósághoz nyújtott be keresetet a Sportingbet annak megállapításáért, hogy a szerencsejáték-törvény előírásai ellentétesek az EU normáival. Az on-line fogadásokat szervező cég szerint a magyar jogszabályok korlátozzák a szabad versenyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.