Egészségügyi vesztegzár alá helyezték tegnap a román hatóságok a Braila megyei Scarlatesti falut, miután laboratóriumi vizsgálatok egy nappal korábban a madárinfluenza H5-ös vírustörzsét azonosították egy innen származó pulykában. A megbetegedett háziszárnyas a település polgármesterének baromfiudvarában nőtt fel, és valószínűleg vándormadaraktól kapta el a fertőzést, noha Romániában két hónapja tilos szabadon engedni az aprójószágot.
Az országban immár ez a negyedik fertőzési gócpont a madárinfluenza október 7-i megjelenése óta. Csakhogy míg az eddigi, azóta tisztának nyilvánított települések – Ceamurlia de Jos, Maliuc és Caraorman – kivétel nélkül a Duna-deltában, Tulcea megyében fekszenek, addig a most érintett falu már távol esik a deltavidéktől, bár a Duna és számos tó közelsége miatt itt is nagy számban megfordulnak költöző madarak. Szerencse a bajban, hogy Scarlatesti több mint három kilométerre fekszik más településektől, így a román mezőgazdasági minisztérium döntése értelmében csak ebben a faluban rendeltek el karantént. Rendőrök, csendőrök és az állat-egészségügyi hatóságok szakértői zárták el tegnap a külvilágtól a települést. Emellett megkezdték a helyiek influenza elleni beoltását, a település átfogó fertőtlenítését és a 15 ezer példányból álló baromfiállomány kiirtását is. Gheorghe Flutur agrárminiszter ugyancsak bejelentette: az elhullott házi szárnyasból vett biológiai mintákat elküldik a nagy-britanniai Weybridgebe, hogy az ottani laboratóriumban kiderítsék, milyen típusú vírustól pusztult el a pulyka.
Florica Durlea, a bukaresti járványügyi központ szakértője lapunknak elmondta: az elmúlt két hónapban összesen 250, Braila megyéből származó mintán végeztek virológiai és szerológiai vizsgálatot, és ezek – a scarlatesti-i pulyka kivételével – minden esetben negatív eredményt mutattak ki.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban