Madárvész: újabb romániai gócpont

Újabb, már a negyedik fertőzési gócpont alakult ki a hét végén Romániában, amelynek keleti felében ezúttal egy pulykában mutatták ki a madárinfluenza H5-ös vírustörzsét. Aggodalomra ad okot, hogy az eddigiektől eltérően a kór most nem a Duna-deltában, hanem a Duna mentén fekvő Braila megyében ütötte fel a fejét.

2005. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészségügyi vesztegzár alá helyezték tegnap a román hatóságok a Braila megyei Scarlatesti falut, miután laboratóriumi vizsgálatok egy nappal korábban a madárinfluenza H5-ös vírustörzsét azonosították egy innen származó pulykában. A megbetegedett háziszárnyas a település polgármesterének baromfiudvarában nőtt fel, és valószínűleg vándormadaraktól kapta el a fertőzést, noha Romániában két hónapja tilos szabadon engedni az aprójószágot.
Az országban immár ez a negyedik fertőzési gócpont a madárinfluenza október 7-i megjelenése óta. Csakhogy míg az eddigi, azóta tisztának nyilvánított települések – Ceamurlia de Jos, Maliuc és Caraorman – kivétel nélkül a Duna-deltában, Tulcea megyében fekszenek, addig a most érintett falu már távol esik a deltavidéktől, bár a Duna és számos tó közelsége miatt itt is nagy számban megfordulnak költöző madarak. Szerencse a bajban, hogy Scarlatesti több mint három kilométerre fekszik más településektől, így a román mezőgazdasági minisztérium döntése értelmében csak ebben a faluban rendeltek el karantént. Rendőrök, csendőrök és az állat-egészségügyi hatóságok szakértői zárták el tegnap a külvilágtól a települést. Emellett megkezdték a helyiek influenza elleni beoltását, a település átfogó fertőtlenítését és a 15 ezer példányból álló baromfiállomány kiirtását is. Gheorghe Flutur agrárminiszter ugyancsak bejelentette: az elhullott házi szárnyasból vett biológiai mintákat elküldik a nagy-britanniai Weybridgebe, hogy az ottani laboratóriumban kiderítsék, milyen típusú vírustól pusztult el a pulyka.
Florica Durlea, a bukaresti járványügyi központ szakértője lapunknak elmondta: az elmúlt két hónapban összesen 250, Braila megyéből származó mintán végeztek virológiai és szerológiai vizsgálatot, és ezek – a scarlatesti-i pulyka kivételével – minden esetben negatív eredményt mutattak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.