Mauresmo 1999-ben robbant be a női tenisz élvonalába, amikor bejutott az ausztrál nyílt bajnokság döntőjébe. Az akkor elmulasztott lehetőséget a mai napig bánhatja, hiszen Grand Slam-viadalon azóta sem játszott a végső győzelemért, noha 2004 szeptemberében ideiglenesen a világranglistát is vezette. A világbajnokságra 1999, 2001 és 2003 után az idén harmadszorra nyert meghívást, s itt gyorsabb a fejlődés: a két évvel ezelőtt még elbukott finálét ebben az évben megnyerte.
Az első szettet ugyan még elvesztette 7:5-re, a másodikat azonban rövidítésben már megnyerte, s onnan egyenes volt az út a csúcsra. A 3 óra 6 perces csata során ő 25-ször, még ellenfele 44-szer hibázott. Ráadásul rendre a sorsdöntő pillanatokban. Pierce 16 bréklabdájából csupán négyet értékesített, ami luxus. Mauresmo egyszerűen kifárasztotta Pierce-t, s a meccs után azt állította, tudatosan választotta ezt a taktikát: „Most megmutattam azoknak, akik szerint nem tudok nagy tornát nyerni, hogy mire vagyok képes. Néha már magam is kételkedtem, de mindig megpróbáltam derűlátóan nekivágni az újabb feladatoknak. A döntőben arra törekedtem, hogy ne egy-két ütésből álljanak a labdamenetek, Mary minél többet fusson, és ez a taktika a gyors borításon kifizetődött az utolsó szettben. A siker hatalmas előrelépés a pályafutásomban, remélem, átélek még hasonló pillanatokat.”
A vesztesre még annyi feladat hárult, hogy kiegészítse, ha már cáfolni nem tudta, a győztes nyilatkozatát: „Megvoltak a lehetőségeim, ezért is fájó a vereség. Mindent kiadtam magamból, ugyanakkor játszhattam volna jobban is.” Az így is neki járó 500 ezer dollár talán megvigasztalja, igaz, a győztes ennek a dupláját zsebelte be.
Sanghajban a férfiaknál a második napon mindjárt megszületett az első meglepetés. A pályafutása folytatását vasárnap bejelentő Andre Agassi simán, 6:4, 6:2-re kikapott az orosz Davigyenkótól. Agassi számára ezzel véget is ért a torna, fél órával veresége után bejelentette: vállsérülése miatt visszalép. Tegnap nem egyedüliként, hiszen néhány órával korábban a spanyol tinisztár, Rafael Nadal ugyanígy cselekedett. Neki a térde nem bírta a terhelést.
Agassit a chilei Fernando Gonzalez, Nadalt pedig az argentin Mariano Puerta helyettesíti, s így bizony meglehetősen felhígult a mezőny, hiszen korábban Roddick, Hewitt és Szafin is lemondta a részvételt. Ez már nem mesterek, legfeljebb mesterjelöltek kupája. Persze Federert leszámítva.
Eredmények. Nők, döntők, egyes: Mauresmo (francia, 4.)– Pierce (francia, 5.) 5:7, 7:6 (7-3), 6:4; páros: Raymond, Stosur (amerikai, ausztrál, 2.)–Black, Stubbs (zimbabwei, ausztrál, 1.) 6:7 (5-7), 7:5, 6:4. Férfiak, Arany csoport: Davigyenko (orosz, 5.)– Agassi (amerikai, 3.) 6:4, 6:2; Gaudio (argentin, 7.)–Puerta (argentin) 6:3, 7:5.

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak