Megoldatlan kisebbségi kérdések

2005. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymást követően két konferenciát is rendeztek a kisebbségekről és az autonómiáról. Az egyiket november 7–8-án Bukarestben, a másikat két nappal később, november 10-én Brüsszelben. A témán kívül a két fővárosban megtartott összejövetelt az kötötte össze, hogy mindkettőnek a néppárti Gál Kinga európai parlamenti képviselő volt a motorja. A szubszidiaritás és önkormányzat az Európai Unióban – Kisebbségek lakta régiók a kibővített Európában címmel megrendezett konferencia különlegessége az – nyilatkozott lapunknak a képviselő aszszony –, hogy ez az első decentralizációval és autonómiával foglalkozó nemzetközi konferencia, amelyet a román fővárosban tartottak.
A kétnapos konferenciát az európai néppárti alapítványként működő Robert Schuman Intézet és a nizzai székhelyű Európai Képzési Központ szervezte. A fórumon számos kormány képviselői vettek részt – a román kormány román képviselői kivételével. Igaz, a meghívott államtitkárok egytől egyig – éppen a tanácskozás idején – külföldön tartózkodtak. De Európa szinte valamennyi, autonómiát élvező területének adminisztratív vezetője, valamint parlamenti képviselők, diplomaták és a kisebbségekkel, illetve az autonómiával foglalkozó terület számos szakértője is képviseltette magát. A konferencia legfontosabb megállapítása az volt, amely szerint a feladatok helyi szinten történő megoldása, vagyis a devolúció; az autonómiatörekvések és a decentralizálási folyamat nem gyengíti, hanem megerősíti az országokat, és népszerűbbé teszi azok kormányait. Például nem utolsósorban gazdaságilag – összegezte a konferencián elhangzott fontos tanulságot Gál Kinga. A megbeszéléseken a román kormányt olyan magyar delegátusok képviselték, akik a román parlament által egyébként elutasított kisebbségi, illetőleg autonómiatörvényt nyújtották be.
A konferencián az autonómiát élvező katalánoktól kezdve a dél-tiroli képviselőkig a résztvevők elmagyarázták, hogy minden érdekelt fél számára hasznosnak bizonyult az autonómia, és az egyetlen esetben sem ártott az autonómiát lehetővé tevő központi kormánynak. Nem utolsósorban azért, mert azon térségek, ahol a devolúcióra sor került, az EU által biztosított lehetőségekkel is élve előbbre léptek, ami a központi állam egészére nézve szintén pozitív kimenetelű.
A bukaresti tanácskozást szinte azonnal követő másik, ugyancsak a kisebbségek sorsával foglalkozó konferenciát Gál Kinga a Baudouin Királyi Alapítvány támogatásával rendezte az Európai Parlamentben.
Az alapítvány évek óta foglalkozik a délkelet-európai kisebbségek kérdésével, és a mostani, november 10-én Brüsszelben tartott tanácskozás témája a kisebbségi jogok gyakorlata volt. A fórumra meghívták a szakterület legismertebb, nem kormányzati civil szervezeteit is. A tanácskozást szervező és annak elnöki szerepét betöltő Gál Kinga bevezető előadásában elmondta, milyen kisebbségvédelmi tevékenységeket végez az Európai Parlament, és külön beszélt a reményei szerint már 2007-ben létrehozandó, egy általa korábban készített jelentésben felvázolt emberi jogok ügynökségéről is. Mind a képviselőnő, mind a Délkelet-Európából érkező civil szervezetek hangsúlyozták: a jogi keretek megléte, mint például Szerbia-Montenegróban és azon belül a Vajdaságban, önmagában nem oldja meg a nehézségeket, és hatalmas szakadék tátong a jogi megoldások és a valóságos helyzet között. Márpedig, szögezték le a felszólalók, a negatívumokat is szerepeltetni kell a jelentésekben. Gál elmondta, hogy hatalmas a veszélye annak, ha összekeverik a történelmi gyökerű, egy területen élő népek és a néhány évtizede a migrációs hullámokkal érkezettek problémáit. Ugyanis míg az őshonos népek bajaira a devolúció, a decentralizáció és az autonómia az orvosság, a közelmúltban bevándoroltaknál a legfontosabb a többségi társadalomba való integráció.
A néppárti képviselőnő példaként említette: ha Nyugat-Európában például egy katalánt valaki megkérdez a státusa felől, akkor az határozottan elutasítja, hogy kisebbségnek nevezzék. Azt mondja magáról, hogy őshonos kisebbség és nép. A kisebbségi kérdést nem szabad a nyugat-európai bevándorlási kérdéssel azonosítani. A definíciók összemosása pedig lehetetlenné teszi a megoldást. „Nekünk is erről kell beszélni, nem pedig az őshonos népeket az újabb migrációs hullámokkal érkezettekkel összekeverve integrációról és a diszkrimináció hiányáról” – mondta.
A konferencián hangoztatták, hogy a Magyarországgal szomszédos országokban élő magyarokat nemzeti kisebbségeknek nevezik, és ők maguk is ezt a kifejezést használják, de már csírájában bontakozik az az igény, hogy őshonos kisebbségnek nevezzék magukat, mert rájöttek, hogy a fogalmi összemosás nem azt a megoldást kínálja majd, amire nekik szükségük lehetne. Ezt erősítette meg Claude Moraes európai parlamenti képviselő is, aki a Kisebbségek az Európai Unióban címmel elkészült jelentés parlamenti előadója volt.
A Baudouin alapítvány konferenciáján elnöklő Gál Kinga ígéretet tett arra, hogy a kisebbségek problémái továbbra is napirenden maradnak mind az Európai Parlamentben, mind pedig az egész unióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.