A nemzetközi pénzintézetek legfrissebb jelentései eközben arra figyelmeztetnek, hogyha az Európai Központi Bank decemberben kamatot emel, akkor a magyar hozamelőny fenntartása miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is az alapkamat felemelésére kényszerül. Az egyik legnagyobb európai befektető, a Dresdner bankcsoport úgy vélte, a várhatóan szigorodó euróövezeti pénzügypolitika következtében szűkül a magyar befektetések által kínált kockázati felár, amely komoly hatással is járhat, a magyar piacon ugyanis többségében uniós befektetők vannak jelen. A bank szerint az MNB az eurójegybank kamatemelése után nem sokkal maga is kamatot emel, mivel el akarja kerülni a forint jelentős és gyors gyengülését. Eközben Brüsszel több csatornán keresztül is nyomást gyakorol a kormányra, hogy vegye komolyan a hiánycsökkentési ígéretét, illetve a figyelmeztetéseket.
*
Hazánk államháztartásával foglalkozott a Bloomberg hírügynökség legfrissebb jelentése is, amely szerint a magyar kormány és a jegybank között a költségvetés kapcsán kialakult konfliktus elijesztheti a befektetőket, és eladási hullámot indíthat el a magyar állampapírpiacon. A Bloomberg a magyar piac egyetlen vonzerejének a magas kamatot jelölte meg.
A költségvetés problémáiról volt szó Járai Zsigmond jegybankelnök és az SZDSZ képviselőcsoportjának tegnapi találkozóján, ahol a résztvevők egyetértettek abban, hogy mielőbbi intézkedésekre van szükség az euró átvétele érdekében. Járai hangsúlyozta: nemcsak az euró, hanem az egész gazdaság stabilizálása miatt kellenek a reformok, amelyeknek azonban még a jelei sem látszanak. Mint mondta, ha a már elfogadott szabályok szerint készül a 2007-es és a 2008-as büdzsé, akkor az államháztartás egyre rosszabb helyzetbe kerül, ami rontja az ország versenyképességét is. Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint a megbeszélésen egyetértés volt abban, hogy nem az euró bevezetése miatt kell a költségvetés stabilitását helyreállítani, az intézkedések a magyar gazdaság érdekét és a hosszú távú fejlődési pályáját szolgálják. Szavai szerint a következő kormányzati ciklusban hozzá kell kezdeni a reformokhoz, mert azok vezetnek el egy fenntartható méretű állam kialakításához. A szabad demokraták úgy vélik, az átalakításokat az egészségügy, a közigazgatás és az adórendszer területén kell megkezdeni.
A felek között ugyanakkor megmaradt a nézeteltérés arról, hogy a jegybank elnöke miként nyilatkozhat a magyar gazdaságról.

Kezdődik a szúnyogirtási szezon