Németország nyolcadik kancellárja Angela Merkel. A berlini parlamentben lezajlott, nagy érdeklődéssel várt és történelmi jelzővel ellátott választás során a Bundestag képviselői megnyugtató többséggel szavaztak bizalmat a kereszténydemokraták jelöltjének. A CDU ötvenegy éves pártelnöke a német történelem első női kancellárja. Irányítása mellett nagykoalíciós, „kényszerházasságnak” tartott kormányra vár a feladat, hogy kiutat találjon a nyomasztó munkanélküliségből, a szociális rendszerek kríziséből, az államháztartást fenyegető eladósodásból. Az új kormányfő első külföldi útja Párizsba vezet, a második állomás Brüsszel lesz. Angela Merkel bemutatkozó látogatására Washingtonban előreláthatólag csak 2006 elején kerül sor.
A titkos szavazás eredményének részleteit ellentétesen ítélték meg. Hatszáztizenkét képviselő közül háromszázkilencvenhét állt ki a német konzervatívok jelöltje mellett, kétszázkettő ellene, tizenkét honatya tartózkodott a szavazástól, egy szavazat érvénytelen volt. A Bundestagban helyet foglaló öt frakció létszámát alapul véve a nagykoalíció pártjainak ötvenegy tagja nem támogatta Merkelt. Az ellenzék vezetői ennek megfelelően gyengének minősítették a kancellár asszony pozícióját. Guido Westerwelle, a liberális FDP elnöke sajnálkozásának adott kifejezést, hogy Merkel az SPD-vel kötött szövetséggel feláldozta azt a tervet, hogy ne csak a szociáldemokrata–zöld kabinetet váltsa le, hanem alapjaiban új politikáról is gondoskodjon.
*
„A kormány épülete gyenge lábakon áll” – mondta Westerwelle. A CDU/CSU-frakció élén Angela Merkel örökébe lépő Volker Kaude kijelentette: „Merkel büszke lehet az elért eredményre.” Hasonló véleményre jutott az SPD-frakció elnökének megválasztott Peter Struck, a Schröder-kormány volt védelmi minisztere, aki a választást megelőző este váratlan vendéget üdvözölt a szociáldemokraták ülésén: Angela Merkelt. A szokatlan találkozás során a kancellárjelölt igyekezett ismételten hangsúlyozni az SPD-vel kidolgozott koalíciós szerződés jelentőségét.
A berlini kormány új külügyminisztere, a szociáldemokrata Frank-Walter Steinmeier stabil többségnek tartja a Merkelt támogató szavazatokat, és a kancellár első külföldi útját Párizsba így magyarázta: „A látogatás szimbólumnak számít. Azt hivatott kifejezni, hogy a német– francia kapcsolat mindennél fontosabb az EU számára.” A választást követő gratulációk után Angela Merkel az államfő rezidenciájára hajtatott, Horst Köhler a Charlottenburg-palotában adta át neki a hivatalos kinevezését. A rövid ceremónia után az elnök így búcsúzott Merkeltől: „Kívánok sok szerencsét, erőt és Isten áldását.”
Vezércikk a 7. oldalon

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén