Mészárlás Fallúdzsában

A titkos mészárlás címmel készített dokumentumfilmet az olasz Rainews24 tévécsatorna az iraki Fallúdzsa amerikai ostromáról, amelynek döbbenetes képsorai egy hét alatt bejárták a világot. A Pentagon a botrány kirobbanása után tagadott, de később kénytelen volt beismerni: bevetették a foszforbombákat.

2005. 11. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Shake and Bake, vagyis felrázni és megsütni – a katonai szakzsargonban csak így emlegetik a fehér foszfor fegyverét: a „megsütés” azonban a Fallúdzsa mellett 2004 novemberében lezajlott háborúban nagy valószínűséggel az emberi testekre vonatkozott.
A Rainews 22 perces dokumentumfilmjében foszforbombákkal végrehajtott támadások, megégett gyermekek és kiégett holttestek képsorai után Irakban szolgáló egykori amerikai katonák vallanak a vegyi bombák bevetéséről. „A foszfor elégeti a testet, szétolvasztja egészen a csontokig: saját szememmel láttam a gyermekek és az aszszonyok összeégett holttesteit” – emlékezik az egyik katona.
A foszforbomba felrobbanása után egy 150 méter hatósugarú felhőt képez, amelyben elégnek az oxigénmolekulák. Ez a magyarázata, hogy a képsorokon bemutatott, kiégett holttesteken lévő ruha gyakorlatilag érintetlen maradt – fogalmaz Sigfrido Ranucci, a dokumentumfilm összeállítója a Corriere della Serának. A nyilatkozók között van Giulia Sgrena olasz újságírónő is, aki a napalm és a foszfor bevetését igazoló szemtanúkról készített riportfilmet Fallúdzsában, mielőtt elrabolták.
A Pentagon először cáfolta a híreket, később arra hivatkozott, hogy csak megvilágítás céljából használtak foszfort éjszakai bevetéseken.
Végül kedden a Pentagon londoni sajtótájékoztatóján Barry Venable szóvivő a BBC kérdésére válaszolva kénytelen volt elismerni, hogy a felkelők ellen gyújtóbombaként is használták az anyagot. „A foszfor hagyományos fegyvernek minősül, amelyet az iraki ellenállók kifüstölésére és később hagyományos fegyverrel való elpusztítására használtak” – hangzik a magyarázat. Nem véletlen a körülményes fogalmazás: a genfi konvenció szerint ugyanis a foszfor csak akkor használható legálisan, ha világítanak vele, de vegyi fegyvernek minősül, ha emberek ellen vetik be. A szóvivőt ráadásul cáfolja a Rai dokumentumfilmjében, sőt később a San Diegó-i North Country Times hasábjain is nyilatkozó több egykori katona, akik állítják: a tengerészgyalogosok a lesből tüzelő gerillák ellen vetették be a fehér foszfort.
A hamis dokumentumokra épülő fiktív iraki urániumvásárlás botránya, majd Szaddám Huszein állítólagos vegyi fegyvereinek cáfolata után senki nem csodálkozna, ha most kiderülne: mégis vannak Irakban vegyi fegyverek, annyi csupán a különbség, hogy amerikai használatban, a helyiek ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.