Shake and Bake, vagyis felrázni és megsütni – a katonai szakzsargonban csak így emlegetik a fehér foszfor fegyverét: a „megsütés” azonban a Fallúdzsa mellett 2004 novemberében lezajlott háborúban nagy valószínűséggel az emberi testekre vonatkozott.
A Rainews 22 perces dokumentumfilmjében foszforbombákkal végrehajtott támadások, megégett gyermekek és kiégett holttestek képsorai után Irakban szolgáló egykori amerikai katonák vallanak a vegyi bombák bevetéséről. „A foszfor elégeti a testet, szétolvasztja egészen a csontokig: saját szememmel láttam a gyermekek és az aszszonyok összeégett holttesteit” – emlékezik az egyik katona.
A foszforbomba felrobbanása után egy 150 méter hatósugarú felhőt képez, amelyben elégnek az oxigénmolekulák. Ez a magyarázata, hogy a képsorokon bemutatott, kiégett holttesteken lévő ruha gyakorlatilag érintetlen maradt – fogalmaz Sigfrido Ranucci, a dokumentumfilm összeállítója a Corriere della Serának. A nyilatkozók között van Giulia Sgrena olasz újságírónő is, aki a napalm és a foszfor bevetését igazoló szemtanúkról készített riportfilmet Fallúdzsában, mielőtt elrabolták.
A Pentagon először cáfolta a híreket, később arra hivatkozott, hogy csak megvilágítás céljából használtak foszfort éjszakai bevetéseken.
Végül kedden a Pentagon londoni sajtótájékoztatóján Barry Venable szóvivő a BBC kérdésére válaszolva kénytelen volt elismerni, hogy a felkelők ellen gyújtóbombaként is használták az anyagot. „A foszfor hagyományos fegyvernek minősül, amelyet az iraki ellenállók kifüstölésére és később hagyományos fegyverrel való elpusztítására használtak” – hangzik a magyarázat. Nem véletlen a körülményes fogalmazás: a genfi konvenció szerint ugyanis a foszfor csak akkor használható legálisan, ha világítanak vele, de vegyi fegyvernek minősül, ha emberek ellen vetik be. A szóvivőt ráadásul cáfolja a Rai dokumentumfilmjében, sőt később a San Diegó-i North Country Times hasábjain is nyilatkozó több egykori katona, akik állítják: a tengerészgyalogosok a lesből tüzelő gerillák ellen vetették be a fehér foszfort.
A hamis dokumentumokra épülő fiktív iraki urániumvásárlás botránya, majd Szaddám Huszein állítólagos vegyi fegyvereinek cáfolata után senki nem csodálkozna, ha most kiderülne: mégis vannak Irakban vegyi fegyverek, annyi csupán a különbség, hogy amerikai használatban, a helyiek ellen.

Tigris ikerpár született a Budapesti Állatkertben – videó