Minden hely foglalt

Kő András
2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány napra a világsajtó érdeklődési körébe került hazánk azáltal, hogy az elmúlt napokban második alkalommal rendezte meg a tudomány világfórumát. Az eseményen nyolcvanhét ország hatszáz tudósa, tudománypolitikusa, művésze vett részt. A konferenciát értékelendő, egy televíziós beszélgetésben hangzott el a gondolat: de jó is lenne, ha tudósok irányítanák az országok életét; ők ülnének a képviselői székeken, s ők mondanák meg, mi a tennivaló.
Nemes gondolat, de hiú ábránd – vélhetnénk. Az alábbi sorok ennek jegyében fogantak.
A tudósokról szóló életrajzok általában megnyugtatják az embereket, hogy főhőseik igen közvetlen lények, és egyben kiváló, sokszor rendkívüli alkotó személyiségek. De kívánhatjuk-e tőlük, hogy felesleges dialógusokra, viaskodásokra, értelmetlen csatákra pazarolják az idejüket? Nem ér-e többet számunkra, ha kérgesek, mint Newton volt, ha különcök, mint Pascal volt, vagy esetleg emberkerülők? Nem kellene-e inkább magukra hagynunk őket, hogy elvégezhessék munkájukat, semmint, hogy harcoljanak a szóval, embertársaikkal, s megpróbáljanak megvesztegetni minket igazukról? Nem hihetnők, hogy a hétköznapi emberek zöme csakugyan többre tartja a megvesztegetést a lángésznél.
A fenti gondolatmenetből eredően tehát hibát követnénk el, ha a tudósokat a képviselői székekbe ültetnénk. Aztán: három dolog kell ahhoz, hogy egy tudós örömét lelje a munkában: odaadás, mértéktartás és a siker íze.
A politikus különösen a mértéktartással áll hadilábon. Nemegyszer ragadják el indulatai. Mégis mi volna, ha megszűnne a parlamenti csatározás, urambocsá’ a cirkusz? Mit szólna a közönség a televízió képernyője előtt, és mit szólna a média, amely a pengeváltásokra épít?
A tudósnak meg kell tanulnia, hogy állandó egyensúlyt tartson a természetes önzés és az együtt érző altruizmus, a magabiztosság és a szerénység, a bátorító dicséret és a javító kritika között. Tudnia kell féken tartania a hiúságot, és ellenállni a hízelgésnek. Kerülnie kell a titkolódzást, ami kellemetlen légkört és feszültséget okozhat a laboratóriumokban. Az igazi társas együttélést legjobban az „adni és kapni” politikája biztosítja. Egymás elviselésének azon kell alapulnia, hogy mindenki legyen fogékony a másik problémája iránt.
Ugye, egyetért a kedves olvasó, hogy a politikusok többsége ezen a téren sem állja ki a próbát? A politikus inkább akrobata. Úgy tartja meg az egyensúlyát, hogy nemegyszer az ellenkezőjét mondja annak, amit tesz.
A hatásos emberi kapcsolat nagymértékben függ a helyes érveléstől. A meggyőzés adomány, amelynek révén érvekkel vagy bizonyítékokkal az egyik ember meggyőzi a másikat. Ez afféle rábeszélő és előadói művészet is, amely a tudományban mindig azt jelenti, hogy a tételeket minden mellébeszélés nélkül, világos szavakkal kell érzékeltetni.
A politikus ezeket a tulajdonságokat nem ismeri. A gyakorlati politika lényege ugyanis, hogy figyelmen kívül hagyja a tényeket.
A jó kritika első számú szabálya: tárgyilagosnak maradni, mint ahogy a bírálatok tárgyilagos, higgadt megítélése is elengedhetetlen a tudósok számára. „A rossz kritikus arról ismerszik meg, hogy nem a költeménnyel, hanem a költővel kezdi” – Ezra Pound. A vegyész Pasteur az orvosi körök vad ellenkezésébe ütközött, mert újításokat javasolt az orvosoknak. A bírálatot azonban akkor is meg kell szívlelni, ha agresszív hangja borzolja a tudósokat.
A politikus a jó és hasznos kritikára képtelen. Minden alkalmat megragad a támadásra, a riposztra. Egyébiránt ha egy politikus senkit nem sért, nem is politikus.
Minden idők egyik legnagyobb fizikusa, Michael Faraday mondta: „Nem restellem elismerni, hogy nagyon is tévedhetek; kinek lehetne tökéletesen igaza a fizika tudományában, amely szükségképpen haladó és változékony?”
A politikus ezzel szemben tévedhetetlen. Ő csak egyféle igazságot ismer: a sajátját. Pedig a kérdés sohasem az: kinek van igaza, hanem hogy mi az igazság. A politikai tévedések gyökere abban keresendő, hogy a közélet eme figurái figyelmen kívül hagyják azt az egyszerű és kézenfekvő igazságot, hogy nem lehet egy dolgot egyszerre csinálni is, meg nem is. A politikában az idő előtt kimondott igazságnak alig van nagyobb értéke, mint a tévedésnek. John Major egykori brit miniszterelnök vallotta: „Abból, aki be is vallja hibáit, sohasem lesz politikus.”
Egy régi héber közmondás szerint: „A tudósok irigysége növeli a bölcsességet.” A féltékenységből fakadó viták is ösztönözhetik a kutatást, de ez kevésbé hatékony, mint ha együttműködnek. A politikában – a tudománnyal ellentétben – nincs igazi együttműködés, barátság. Mindnyájan cápák módjára köröznek, és várják, hogy megjelenjenek a vérnyomok.
A politikusok a bölcsesség fogalmát sem ismerik. Ők csak harci lármában érzik jól magukat. A politikában különben sem kifizetődő, ha az ember bölcs akar lenni az események előtt.
Az idősebb Catóhoz egyszer így szólt a barátja: „Botrány, hogy neked még nem emeltek szobrot Rómában. Megyek és bizottságot alakítok.” „Ne menj! – mondta Cato. – Jobb szeretem, ha az emberek azt kérdezik, miért nincs szobra Catónak, mint ha azt kérdezik, miért van?”
A politikus ezzel szemben azt szeretné, hogy minél előbb kőbe véssék a nevét, és még életében szobrot kapjon. A becsvágya nem ismer határokat.
Régi korok tengerésze így szólt Neptunushoz a nagy viharban: „Ó Isten! Megmentesz, ha akarsz, és ha akarsz, elpusztítasz; de bármit akarsz, én úgy kormányozom a hajómat, ahogy kell.”
Ez a tudós hangja is, s ilyen maradna akkor is, ha a parlamenti széksorokban kellene ülnie. De nem kényszeríthetik arra, hogy úgy kormányozza a hajót, ahogy az ország érdekében tilos kormányoznia.
A nagy emberek olyanok, amilyennek a természet megalkotta őket, és sohasem emlékeztetnek másokra. A politikusok viszont olyan emberek, akik mindig hasonlítani akarnak másokra.
Az amerikai tudományparlament egyik ülésén George Washington, az USA első elnöke a XVIII. században kijelentette: „Ha egy demokráciában a közvélemény nem viseltetik megértéssel a tudomány iránt, sem a demokráciának, sem a tudománynak nincs reménye a fennmaradásra.”
Az üzenet szól a mának is. A budapesti tudományos világfórum tudósításainak jelenléte melengette az ember szívét. De tudomásul kell vennünk, hogy sohasem fog bekövetkezni az az ideális állapot, hogy tudósok irányítsák a kormányokat. A vágy csak utópisztikus álmodozás. Az emberiség jövője és jó sorsa azonban a tudományoktól függ. És jaj azoknak a társadalmaknak, amelyek nem értik meg ezt a nyilvánvaló igazságot. Ami pedig a parlamenti széksorokat illeti: régóta hirdeti a bejáratnál egy tábla: „Minden hely foglalt.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.