Az Itokawa aszteroida körül három és fél kilométerre kering a japán Hayabusa űrszonda, amely szombaton megpróbál leszállni a csupán néhány száz méter átmérőjű, burgonyaformájú kisbolygón – írta a Space.com.
A vállalkozás kockázatos, mert nem lehet tudni, mi történt azzal a robottal, amely a múlt hét végén kísérelte meg a landolást. A három kamerával és hat hőérzékelővel felszerelt Minervát sikeresen leválasztották a szondáról, de azután nyoma veszett. Mivel három és fél órán át fogták a rádiójeleit, a japán kutatók kezdetben azt gondolták, lesodródhatott a gyenge gravitációjú égitestről. Most azonban inkább arra a feltevésre hajlanak, hogy nem is ért célba, hanem már a Nap körül kering. A leválasztási manőver tíz perce alatt ugyanis a Hayabusa megváltoztatta az Itokawához viszonyított helyzetét, s meglehet, hogy a felszínhez szabadesésben közelítő robot emiatt célt tévesztett. A japán űrkutatási ügynökség, a JAXA szakemberei a történtekért finoman magára a Hayabusára hárították a felelősséget. Szerintük a gyenge tömegvonzást kifejtő apró objektumra leszállni igen nehéz feladat, ami nagyfokú önállóságot és ügyességet kíván a szondától.
A Minerva elvesztése nem feledtetheti a misszió legfontosabb célját: a Hayabusának talajmintákat kell gyűjtenie az Itokawán. A kutatók ezek segítéségével következtetnek majd arra, milyen anyagokból épült fel egykoron a Naprendszer. A szonda holnapután rövid időre leszáll a kisbolygóra. Előbb azonban egy fémgolyót lő a talajba, s a felverődő port begyűjti.
A Hayabusa 2003 májusában indult el csaknem 300 millió kilométeres útjára, s 2007 júniusában tér vissza a Földre.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe