Napi sajtószemle

2005. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest Business Journal
A Budapesten megjelenő angol nyelvű üzleti szaklap igen sötét képet fest a Gyurcsány-kormány költségvetési hiányáról és arról, hogy az milyen retorziókat vonhat maga után Brüsszeltől. A számvevőszék, az Európai Bizottság és az ECOFIN, vagyis az európai pénzügyi és gazdasági miniszterek tanácsa egyaránt hallatta kritikus hangját a kormány fiskális tervezése miatt, és kétségét fejezte ki, hogy mit tartogat a jövő olyan kormány számára, amely valóban azt hiszi: képes egyszerre csökkenteni kiadási többletét, az adókat és növelni a szociális juttatásokat. A kételyek még erősebbek azzal kapcsolatban, hogy az ország 2008-ra elérje célját, vagyis azt, hogy belépjen az ERM2-be, amely az euró bevezetéséhez szükséges „előszoba”. Ehhez ugyanis a költségvetési hiányt kevesebb mint két év alatt a felére kellene csökkenteni. Az Európai Unió ismét bírálta Magyarország fiskális lazaságát, kiemelve, hogy az országnak „sürgős és határozott” lépéseket kell tennie a folyamatos gazdasági egyensúlyhiányok leküzdésére. „Azzal is fenyegettek, hogy az EU csökkenti a pénzügyi segélyeket, ha az Európai Bizottság ajánlásait nem fogadják meg.” A Budapest Business Journal azt írja, „Gyurcsány Ferenc állításaival ellentétben számos elemző szerint a költségvetés semmi más, mint választási szerencsejáték, és nem oldja meg az ikerdeficitet növelő problémák egyikét sem.” Gyurcsány kiadási terveit kommentálva Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Rt. kutatási részlegének feje kijelentette: a költségvetés legnagyobb problémája, hogy az nem mutatja a közpénzekkel való gazdálkodás strukturális reformjának egyetlen jelét sem. Más szavakkal: abban nincs semmi, ami azt mutatná, hogy a maastrichti kritériumokhoz való igazodásban előrelépés történne, vagyis a költségvetés egyáltalában nem közelíti Magyarországot az euró elfogadásához. Októberben a Kopint-Datorg Rt. hasonló következtetésre jutott, azt állítva, hogy jövőre a közszféra hiánya eléri az 1700 milliárd forintot, jelentősen túllépve az 1530 milliárdos célt. A cég szerint ha a parlament a jelenlegi formájában elfogadja a 2006-os költségvetést, akkor az euró 2010-es bevezetésének esélye gyakorlatilag nulla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.